петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сенатор САД Рон Џонсон: Признање Косова политички тешко за Вучића, он мора да покаже грађанима Србије да је и Косово правило неке уступке
Хроника

Сенатор САД Рон Џонсон: Признање Косова политички тешко за Вучића, он мора да покаже грађанима Србије да је и Косово правило неке уступке

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. јун 2019.

 Амерички сенатор Рон Џонсон изјавио је данас да верује да су председници Србије Александар Вучић и Косова Хашим Тачи вољни да реше односе две земље и да схватају да договор до којег дођу можда неће бити краткорочно популаран.

У интервјуу за Глас Америке Џонсон рекао је да Вучић и Тачи имају добру вољу да реше проблем, али истовремено препознају да је реч о веома тешком питању.

„Надам се да ће та њихова решеност ипак бити довољна за неки напредак“, рекао је Џонсон који је председавајући пододбора за Европу и регионалну безбедносну сарадњу у сенатском Одбору за спољне послове.

Упитан да ли постоји други начин да се настави дијалог ако Косово не укине таксе, Џонсон је рекао да тарифе, иако краткорочно могу деловати као добра идеја и ефикасно се користити као адут, дугорочно не користе Косову.

„Оно што бих желео да обе стране схвате је следеће: увели сте тарифе, привукли сте пажњу јавности, али сада треба да кренете даље и да озбиљно приступите решавању овог дугорочног проблема – како би Косово могло да буде признато и како бисмо дошли до мирног решења“, рекао је Џонсон.

Међусобно признање је крајњи циљ и разлог због којег Косово учествује у дијалогу

На питање да ли САД могу, на неки начин, да охрабре Србију да се врати дијалогу у овим околностима, Џонсон је указао да САД подржавају обе стране и дају им простора да реше проблем и да Америка не жели ништа да намеће било којој страни.

„Надам се да је ово привремена ситуација и да ће бити ублажена – да ће тарифе бити мање ригидне, ослабљене или укинуте. То ће користити грађанима Косова и наставку разговора“, казао је Џонсон.

Према његовим речима, међусобно признање је крајњи циљ и разлог због којег Косово учествује у дијалогу.

„Разумем да је то политички тешко за председника Вучића. Он мора да покаже грађанима Србије да је и Косово правило неке уступке. Преспански споразум између Грчке и Македоније био је политички непопуларан у обе земље, али су лидери били храбри – и мислим да је иста ситуација са Вучићем и Тачијем“, оценио је Џонсон.

Вучић и Тачи су двојица лидера који схватају да договор до којег дођу можда неће бити краткорочно популаран, рекао је Џонсон и додао да се нада да ће у кратком периоду пошто постигну споразум, осетити да је вредно свег политичког бола кроз који пролазе.

Џонсон је рекао да лично мисли да нема црвених линија нити идеја о којима не треба разговарати, али да му је с друге стране, јасно зашто људе брине корекција граница због потенцијалног домино ефекта.

„Али, на крају се све своди на лидере и грађане Србије и Косова који треба да нађу решење које Америка и Европа треба да подрже“, истакао је Џонсон.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер