петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фабрици: Док год је чланство у ЕУ национални пројекат за целу Србију, владу, опозицију, НВО, пословну заједницу - то је пут напред; Инцко: БиХ би требало да отвори поглавља и пре него што добије статус кандидата
Хроника

Фабрици: Док год је чланство у ЕУ национални пројекат за целу Србију, владу, опозицију, НВО, пословну заједницу - то је пут напред; Инцко: БиХ би требало да отвори поглавља и пре него што добије статус кандидата

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. октобар 2018.

Србија има своје чврсто место у процесу проширења Европске уније и препозната је као лидер на Западном Балкану, изјавио је шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици и додао да је ЕУ препознала посвећеност српских власти да створе функционалну тржишну економију.

Фабрици је на округлом столу "Стабилизација и интеграција на Западном Балкану", на дводневном Економском самиту Србије у Београду, рекао да је ЕУ ове године ставила овај регион и његову европску будућност у центар своје агенде.

"Ако желимо више стабилности у комшилуку, морамо да одржимо и процес интеграција који укључује и Западни Балкан", рекао је Фабрици.

Истакао је да је у претходном периоду у Србији постигнут напредак на пољу економских реформи и макроекономске стабилности, да је инфлација смањена, као и ниво незапослености, да су цене стабилне, као и да су у прва три квартала забележени привредни раст и повећање инвестиција.

Додао је да су, међутим, потребни и додатни напори да би се побољшало пословно окружење, и да је неопходна и оштрија борба против корупције и сиве економије, реструктурирање јавних предузећа и реформа јавне управе.

"У основи је дата позитивна оцена Србији, нарочито у економској области, што нам показује да функционише веза између стабилности и интеграција", рекао је Фабрици.

Подсетио је да 66 одсто извоза из Србије иде у земље ЕУ, док 62 одсто увоза у Србију долази из ЕУ.

Шеф еврпске делегације подсетио је, такође, да је Србија отворила 18 поглавља у преговорима са ЕУ и да ће ускоро бити отворена и остала.

Истакао је да ЕУ представља трансформаторску силу која доноси више стабилности, просперитета, сигурности и већи ниво демократије.

"Док ЕУ остаје национални пројекат за целу Србију, владу, опозицију, невладине организације, пословну заједницу, то је и пројекат и пут напред. Посао моје делегације је да подржи овај процес, како би био бржи и темељнији", рекао је Фабрици.

Оценио је да стабилност и интеграције представљају два кључна елемента у европском процесу која се узајамно подржавају.

"Процес европских интеграција доприноси стабилности у региону и истовремено стабилност представља предуслов за процес интеграција", рекао је Фабрици.

Инцко: Западни Балкан мора брже у ЕУ

Не би требало да постоји алтернатива за Западни Балкан када је у питању улазак у ЕУ, а процес уласка мора бити бржи, изјавио Валентин Инцко. Високи представник за БиХ је додао да се ствара утисак да укључене стране не увиђају колико је улазак региона у ЕУ хитан.

Ицко је говорећи на 18. Економском самиту Србије у Београду рекао и да је боља владавина права у југоисточној Европи, што је један од главних услова за пријем у ЕУ, интерес не само региона већ и самих земаља које су чланице ЕУ.

"И у егоистичном интересу европских земаља је да се повећа владавина права у југоисточној Европи, као и да се задржи стабилност и јасна европска перспектива", навео је аустријски дипломтата и додао да ће јачање владавине права допринети решавању великих проблема у Европи као што су трговина оружјем, људима, дрогом...

Он је рекао да ће препоручити европском комесару за проширење Јоханесу Хану да, када БиХ испуни све услове, треба да добије рани статус кандидата и касније чланство, упоредивши тај статус БиХ с веридбом, где постоје планови и реализације док не дође до венчања.

Додао је да би такав статус помогао БиХ која, као и већина земаља у региону, има проблема са одласком младих. Он је оценио да је БиХ изузетно напредовала, да је прешла из социјалистичке у тржишну економију, из статуса југословенске републике у независну државу, из ратног стања у земље где нема ратних сукоба 23 године...

"Напредак БиХ ка ЕУ је изузетан. Она још није кандидат, али опет је веома напредовала и могла би ускоро да постане држава кандидат. Ако БиХ постане држава чланица 2033. године, то је нека прогноза која не мора бити тачна, то значи да је чекала 30 година за улазак у ЕУ, то ме брине, мислим да ти процеси треба да се убрзају, јер кажете некоме да треба да чека 30 година на нешто људи изгубе мотивацију", подвукао је Инцко.

Како каже, нека поглавља могу да се отворе и пре статуса канидата, као што су поглавља која се тичу владавине права, а каже и да би било боље да БиХ већ сада добије финансијску подршку на коју ће имати право као држава чланица.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер