петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шефица Канцеларије Светске банке у БиХ: Србија је добар пример БиХ када је реч о спровођењу економских реформи
Хроника

Шефица Канцеларије Светске банке у БиХ: Србија је добар пример БиХ када је реч о спровођењу економских реформи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. септембар 2016.

 САРАЈЕВО - Шефица Канцеларије Светске банке у БиХ Татиана Проскурјакова изјавила је данас да Србија може бити добар пример БиХ када је реч о спровођењу економских реформи, који би, како је рекла, Сарајево могло да следи.

Гостујући у Новом дану регионалне Н1 ТВ, Проскурјакова је рекла да је спровођење структурних реформи, стварање нових радних места у приватном сектору, смањење администрације, плата државницима и реформа социјалне политике, услови које земље региона треба да испуне да би оствариле конкретан привредни раст.

Неке су земље у томе боље од других, али још је много посла, казала је.

Србија је остварила већи напредак од БиХ, а Проскурјакова каже да је то због тога што је она почела структуралне реформе пар година пре БиХ.

"Мислим да Србија може бити добар пример БиХ који може да следи. Тржиште рада је направила пуно флексибилнијим и већи напори су уложени, ефикаснија је приватизација и реформа државне службе", казала је.

Босна и Херцеговина је према проценама Светске банке остварила нешто нижи привредни раст у односу на претходну годину, односно 2,8 посто.

Упитана зашто видимо успоравање привредног раста у БиХ и који су главни фактори, шефица Канцеларије Светске банке у БиХ је одговорила:

"Не бих се бринула због успоравања раста, разлика је мала, али раст се наставља и то није проблем, већ су извори раста проблем. Раст је и даље вођен потрошњом а у будућности мора бити вођен инвестицијама и извозом. Надамо се да ће идућих година расти више од три процента због тога да би пристигла ЕУ, мора бити пуно већи од три процента. Раст мора бити одржанији и мора бити више запошљавања у приватним секторима".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер