Početna strana > Hronika > Šef NATO vojne kancelarije u Srbiji: Odnosi NATO i Srbija dostigli veoma visok standard; Dačić: Srbija i NATO značajno unapredili saradnju u svim oblastima od zajedničkog interesa
Hronika

Šef NATO vojne kancelarije u Srbiji: Odnosi NATO i Srbija dostigli veoma visok standard; Dačić: Srbija i NATO značajno unapredili saradnju u svim oblastima od zajedničkog interesa

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. januar 2019.

 BEOGRAD - Srbija će, kao vojno neutralna država, dosledno sprovoditi politiku vojne neutralnosti koju sa toliko upornosti i toliko uspešnosti vodi predsednik Srbije i vrhovni komandant Vojske Srbije Aleksandar Vučić, izjavio je večeras ministar odbrane Aleksandar Vulin.

Na svečanosti primopredaje dužnosti kontaktne ambasade NATO u Srbiji, koju je ambasade Grčke predala ambasadi Norveške", Vulin je rekao da nam vojna neutralnost omogućava da tako uspešno sarađujemo i sa NATO kroz Partnerstvo za mir, koje smatramo optimalnim, ali i sa zemljama Istoka.

"Mi učimo od svakog od koga se ima šta naučiti i snabdevamo se od svakog ko može da pruži ono što je našoj vojsci potrebno. Tako smo na brojnim vežbama učili od NATO vojski, baš kao što smo mnogo naučili od predstavnika istočnih vojski, a potpuno sam siguran i da su u i na Istoku i na Zapadu i u NATO i u ODKB, i u SAD i Ruskoj Federaciji i Narodnoj Republici Kini puno naučili i od Vojske Srbije. Vojska Srbije, nažalost, ima bogato, bogato ratno iskustvo i od nas se može učiti", rekao je Vulin.

On se posebno zahvalio NATO, odnosno KFOR-u, kada je u pitanju očuvanje mira na prostoru Kosova i Metohije.

"Sve zemlje koje čine KFOR i one koje su u NATO i one koje nisu i one koje su izašle i one koje će ući zaslužuju našu zahvalnost. Mi imamo svoje nesuglasice sa KFOR-om, ali smo uvek svesni da je KFOR jedina međunarodno priznata oružna sila u skladu sa Rezolucijom 1244. Od KFOR-a zato očekujemo da bude statusno neutralan, da se čvrsto drži svog mandata koji mu je dan Rezolucijom 1244, da obezbedi mir i sigurnost za sve koji žive na prostoru KiM i da apsolutno sprovodi sporazum postignut između predsednika Vučića i generalnog sekretara (NATO, Jens Stoltenberg) u vezi kretanja naoružanih albanskih formacija na severu KiM", rekao je Vulin.

Ministar je istakao da će KFOR uživati najveće poštovanje među Srbima i podršku Republike Srbije kada se drži svog mandata.

"Srbija je zemlja koja zna šta je rat i zato toliko ceni mir. Upravo zato verujemo da su naši partnerski odnosi veoma važni. Možda da smo imali ovakav oblik saradnje ne bi bilo strašne laži u Račku, na današnji dan izrečene, koja je poslužila kao opravdanje i povod za NATO agresiju na SRJ, poslednji veliki zločin 20. veka. Upravo zato verujemo da treba da sarađujemo da se takav zločin i takav užas više nikada ne bi ponovio nad srpskim narodom", naglasio je ministar odbrane.

Kako kaže, Srbija se najviše obraduje kada dođu vesti u kojoj generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg kaže da ne podržava formiranje vojske Kosova.

"Zato se i nadamo da će biti puno baš takvih vesti, puno vesti kojima ćemo moći da kažemo da se Srbija poštuje, razume i da se pozicija Srbije poštuje i razume. Zato morate razumeti naš opravdani strah kada vidimo i slušamo da najviši funkcioneri albanske države govore o stvaranju 'velike Albanije' ujedinjenju sa Albancima gde god oni žive, a da ne čujemo jasnu i glasnu osudu toga što može biti pretnja na čitavom Balkanu. Dakle, morate razumeti naš opravdani strah i mi evo koristimo i ovu priliku da uložite svoj autoritet i svoju nespornu snagu da ne dođe do izazivanja mira u našem regionu, da niko ne pokuša da napravi 'veliku Albaniju', da niko ne pokuša da nas vrati u zlo koje se zove rat i sukobi. Vi to možete''', rekao je Vulin.

Istakao je da je Srbija pouzdan i siguran partner, ali da ništa manje ne očekuje od svojih partnera iz alijanse.

Prisutnima je poželeo "dosadnu i mirnu godinu" u kojoj neće biti vremena za vojne i diplomatske podvige, već za međusobnu saradnju i rad.

Marineli: Nemamo problem sa neutralnošću Srbije

Šef NATO vojne kancelarije za vezu Čezare Marineli izjavio je za Tanjug da su odnosi NATO i Srbija dostigli veoma visok standard.

"Svedoci smo veoma praktične saradnje koja, rekao bih, donosi dobrobit ne samo Srbiji, već i NATO, uvek uz poštovanje srpske politike vojne neutralnosti, koju smo priznali, nema problema u vezi sa tim", kazao je Marineli Tanjugu na prijemu povodom 12.godišnjice rada kancelarije za vezu u Beogradu.

On je naveo da NATO i Srbija sarađuju na "veoma praktičan način" i podsetio da je NATO pomogao da se u Srbiji unište velike količine mina, zastarele municije i lakog naoružanja, kao i da je Alijansa finansirala obuku hiljada bivših pripadnika srpskih vojnih snaga za otvaranje malih preduzeća.

"Mi takođe sarađujemo u programima naučnog partnerstva. Sarađujemo na naučnom polju, od razvoja biogoriva do napredne robotike", rekao je Marineli.

On je takođe podsetio da je pre nekoliko meseci Srbija je bila domaćin najveće civilne vežbe upravljanja posledicama vanrednih situacija pod nazivom „SRBIJA 2018", na kojoj je sarađivala sa Evroatlantskim centrom za koordinaciju aktivnosti u pružanju hitnog odgovora (EADRČ) pri NATO.

"Uloga Srbije kao domaćina ove vežbe bila je veoma, veoma dobra", naveo je Marineli.

On je dodao da je, kao kontaktna ambasada NATO u Srbiji, grčka ambasada u Beogradu igrala važnu ulogu u daljem razvoju odnosa između NATO i Srbije, a da je NATO vojna kancelarija za vezu blisko sarađivala sa grčkom ambasadom i pozdravlja nastavak saradnje sa norveškom ambasadom, koja je sledeća kontaktna ambasada NATO u Srbiji.

"Njihova uloga je da poboljšaju dijalog, da sprovode javnu diplomatiju, da informišu srpsku javnost o tome šta je NATO, šta NATO radi i da širi mnogo više znanja o tome šta NATO zapravo radi na terenu. Mislim da smo uradili prilično impresivan posao poslednjih godina kako bismo razvili zajedničko razumevanje o zajedničkoj dobrobiti po NATO i Srbiju", zaključio je Marineli.

Norveška preuzela dužnost kontaktne ambasade NATO u Srbiji

Ambasada Norveške u Beogradu večeras je od Grčke preuzela dužnost kontaktne ambasade NATO u Srbiji, a svečanosti su prisustvovali ministri spoljnih poslova i odbrane, Ivica Dačić i Aleksandar Vulina, i predstavnici diplomatskog kora.

Nakon primopredaje dužnosti, ambasador Norveške Arne Sanes Bjornstad izjavio je na prijemu u hotelu "Mertropol", organizovanom povodom 12. godišnjice rada NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu, da je "norveška ambasada počastvovana što će 2019. godine biti NATO kontaktna ambasada u Beogradu".

"Od svog osnivanja, NATO čuva bezbednost svojih članica. Ali NATO se ne bavi samo bezbednošću. Kada je Norveška odlučila da se pridruži onome što će godinu dana kasnije postati NATO, norveški ministar spoljnih poslova Halvard Lange, koji je preživeo nacistički koncentracioni logor, 1948. godine je rekao da ne možemo ostati neutralni u borbi između demokratije i autoritarizma", kazao je Bjornstad.

On je naveo da je "NATO podjednako vojni savez i zajednica deljenih vrednosti".

"On je nesumnjivo vodeća vojna sila na svetu, ali i odbrambeni savez koji štiti naš mir, bezbednost i blagostanje, koji su zasnovani na zajedničkim evroatlantskim vrednostima. Ovo su vrednosti koje i Srbija deli", rekao je norveški ambasador.

Bjornstad je ocenio da su "saradnja i solidarnost ključne reči za NATO".

"Uz dužno poštovanje vojne neutralnosti Srbije, radićemo na jačanju saradnje između NATO i Srbije. Svi imamo zajednički interes - da čuvamo našu demokratiju, našu slobodu i našu bezbednost. Velika NATO civilna vežba upravljanja posledicama vanrednih situacija prošle godine je samo jedan primer bogate saradnje koja nas sve čini sigurnijim", naveo je Bjornstad.

On je kazao da je "kontaktna ambasada NATO samo mali deo velike mašinerije koju predstavlja saradnja između Srbije i NATO".

"Ali, nama je čast što osiguravamo da ovaj njen deo dobro funkcioniše i doprinosi jačanju saradnje između Srbije i NATO", naveo je Bjornstad.

On se zahvalio brigadnom generalu Čezareu Marineliju, šefu NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu i njegovom timu na "odličnoj saradnji prilikom priprema".

"Želim da iskažem zahvalnost i mojim grčkim i slovačkim kolegama na tome što su sa nama podelili svoja iskustva kao kontaktne ambasade NATO u Beogradu i time nam pomogli u našim pripremama. Takođe želim da se zahvalim mom holandskom kolegi na našoj dosadašnjoj saradnji i mogu da obećam da će se ona nastaviti sledeće godine, kada vi budete kontaktna ambasada NATO", kazao je Bjornstad.

On se zahvalio i "na veoma pozitivnoj reakciji Vlade Srbije, ministarstva spoljnih poslova i odbrane, kao i Vojske Srbije i srpskog civilnog društva.

Na prijemu su se obratili i grčki ambasador u Srbiji Elias Eliadis, šef diplomatije Ivica Dačić, ministar odbrane Aleksandar Vulin, načelnik štaba, Komanda združenih snaga u Napulju Lučano Portolano i šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu Čezare Marineli.

Dačić: Podrška saradnji Srbije i NATO

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić istakao je danas zadovoljstvo zbog odlične saradnje sa Ambasadom Grčke na unapređenju partnerske saradnje Srbije i NATO, uz očekivanje da će ona biti unapređena i u 2019. godini, uz podršku Ambasade Norveške, koja će ubuduće biti zadužena za kontakte naše zemlje sa Severnoatlantskim savezom.

Dačić je na ceremoniji predaje dužnosti Ambasadi Norveške ocenio da su Srbija i NATO značajno unapredili saradnju u svim oblastima od zajedničkog interesa, bilo da se radi o civilnim ili vojnim oblastima.

On je naveo da je nakon uspešno okončanog prvog ciklusa primene Individualnog akcionog plana partnerstva (IPAP), u toku intenzivan rad na finalnom usaglašavanju novog IPAP za naredne tri godine.

"Politika vojne neutralnosti Srbije se ni u jednom momentu ne dovodi u pitanje i to ostaje naša trajna odluka, koju partneri iz NATO u potpunosti poštuju", izjavio je Dačić, ukazujući da Srbija poštuje opredeljenje drugih zemalja za članstvo u NATO, pa očekuje i razumevanje za saradnju Srbije sa zemljama koje nisu članice Alijanse.

Prema njegovim rečima, upravo ta upućenost jednih na druge razlog je čvrste posvećenosti Srbije za unapređenje regionalne saradnje na svim poljima, što je jedan od naših najvažnijih spoljnopolitičkih prioriteta.

"U našim odnosima imamo odgovornost i obavezu da zajednički gradimo stabilan region i samim tim da omogućimo suštinsku osnovu za njegov prosperitet i doprinesemo miru i stabilnosti u širem okruženju", rekao je Dačić i dodao da je to zajednička misija, koju treba ostvariti.

On je naveo da od Alijanse očekuje da sa razumevanjem sagledava, razume i podrži prioritete Srbije, naročito u vezi sa Kosovom i Metohijom, navodeći da samo kompromisno rešenje može obezbediti trajni mir i stabilnost.

Dogovor Beograda i Prištine neće biti na štetu bilo koje treće strane i ne postoji nijedan razlog da nešto što dve strane ocene prihvatljivim bude neprihvatljivo za bilo koga drugog, rekao je Dačić i ocenio da je vreme da se to pitanje reši tako da nijedna strana ne dobije sve.

On je ponovio da se Srbija snažno protivi transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga u Vojsku Kosova, jer se time krši Rezolucija SB UN 1244, Vojno-tehnički sporazum i ugrožava regionalna i šira stabilnost.

Od presudne važnosti je, kazao je Dačić, garancija NATO da snage KBS, i druge naoružane formacije Albanaca, ne mogu da ulaze na sever Kosova bez saglasnosti komandanta KFOR i lokalnih lidera Srba.

"Ne može se živeti u prošlosti i zato radi mira, bezbednosti i stabilnosti, kao i sveopšteg prosperiteta, moramo zajednički da radimo kako bi budućnost bila bolja i kako bi neka otvorena pitanja iz prošlosti mogla da se prevaziđu", rekao je Dačić.

(Fonet-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner