уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф НАТО војне канцеларије у Србији: Односи НАТО и Србија достигли веома висок стандард; Дачић: Србија и НАТО значајно унапредили сарадњу у свим областима од заједничког интереса
Хроника

Шеф НАТО војне канцеларије у Србији: Односи НАТО и Србија достигли веома висок стандард; Дачић: Србија и НАТО значајно унапредили сарадњу у свим областима од заједничког интереса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. јануар 2019.

 БЕОГРАД - Србија ће, као војно неутрална држава, доследно спроводити политику војне неутралности коју са толико упорности и толико успешности води председник Србије и врховни командант Војске Србије Александар Вучић, изјавио је вечерас министар одбране Александар Вулин.

На свечаности примопредаје дужности контактне амбасаде НАТО у Србији, коју је амбасаде Грчке предала амбасади Норвешке", Вулин је рекао да нам војна неутралност омогућава да тако успешно сарађујемо и са НАТО кроз Партнерство за мир, које сматрамо оптималним, али и са земљама Истока.

"Ми учимо од сваког од кога се има шта научити и снабдевамо се од сваког ко може да пружи оно што је нашој војсци потребно. Тако смо на бројним вежбама учили од НАТО војски, баш као што смо много научили од представника источних војски, а потпуно сам сигуран и да су у и на Истоку и на Западу и у НАТО и у ОДКБ, и у САД и Руској Федерацији и Народној Републици Кини пуно научили и од Војске Србије. Војска Србије, нажалост, има богато, богато ратно искуство и од нас се може учити", рекао је Вулин.

Он се посебно захвалио НАТО, односно КФОР-у, када је у питању очување мира на простору Косова и Метохије.

"Све земље које чине КФОР и оне које су у НАТО и оне које нису и оне које су изашле и оне које ће ући заслужују нашу захвалност. Ми имамо своје несугласице са КФОР-ом, али смо увек свесни да је КФОР једина међународно призната оружна сила у складу са Резолуцијом 1244. Од КФОР-а зато очекујемо да буде статусно неутралан, да се чврсто држи свог мандата који му је дан Резолуцијом 1244, да обезбеди мир и сигурност за све који живе на простору КиМ и да апсолутно спроводи споразум постигнут између председника Вучића и генералног секретара (НАТО, Јенс Столтенберг) у вези кретања наоружаних албанских формација на северу КиМ", рекао је Вулин.

Министар је истакао да ће КФОР уживати највеће поштовање међу Србима и подршку Републике Србије када се држи свог мандата.

"Србија је земља која зна шта је рат и зато толико цени мир. Управо зато верујемо да су наши партнерски односи веома важни. Можда да смо имали овакав облик сарадње не би било страшне лажи у Рачку, на данашњи дан изречене, која је послужила као оправдање и повод за НАТО агресију на СРЈ, последњи велики злочин 20. века. Управо зато верујемо да треба да сарађујемо да се такав злочин и такав ужас више никада не би поновио над српским народом", нагласио је министар одбране.

Како каже, Србија се највише обрадује када дођу вести у којој генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг каже да не подржава формирање војске Косова.

"Зато се и надамо да ће бити пуно баш таквих вести, пуно вести којима ћемо моћи да кажемо да се Србија поштује, разуме и да се позиција Србије поштује и разуме. Зато морате разумети наш оправдани страх када видимо и слушамо да највиши функционери албанске државе говоре о стварању 'велике Албаније' уједињењу са Албанцима где год они живе, а да не чујемо јасну и гласну осуду тога што може бити претња на читавом Балкану. Дакле, морате разумети наш оправдани страх и ми ево користимо и ову прилику да уложите свој ауторитет и своју неспорну снагу да не дође до изазивања мира у нашем региону, да нико не покуша да направи 'велику Албанију', да нико не покуша да нас врати у зло које се зове рат и сукоби. Ви то можете''', рекао је Вулин.

Истакао је да је Србија поуздан и сигуран партнер, али да ништа мање не очекује од својих партнера из алијансе.

Присутнима је пожелео "досадну и мирну годину" у којој неће бити времена за војне и дипломатске подвиге, већ за међусобну сарадњу и рад.

Маринели: Немамо проблем са неутралношћу Србије

Шеф НАТО војне канцеларије за везу Чезаре Маринели изјавио је за Танјуг да су односи НАТО и Србија достигли веома висок стандард.

"Сведоци смо веома практичне сарадње која, рекао бих, доноси добробит не само Србији, већ и НАТО, увек уз поштовање српске политике војне неутралности, коју смо признали, нема проблема у вези са тим", казао је Маринели Танјугу на пријему поводом 12.годишњице рада канцеларије за везу у Београду.

Он је навео да НАТО и Србија сарађују на "веома практичан начин" и подсетио да је НАТО помогао да се у Србији униште велике количине мина, застареле муниције и лаког наоружања, као и да је Алијанса финансирала обуку хиљада бивших припадника српских војних снага за отварање малих предузећа.

"Ми такође сарађујемо у програмима научног партнерства. Сарађујемо на научном пољу, од развоја биогорива до напредне роботике", рекао је Маринели.

Он је такође подсетио да је пре неколико месеци Србија је била домаћин највеће цивилне вежбе управљања последицама ванредних ситуација под називом „СРБИЈА 2018", на којој је сарађивала са Евроатлантским центром за координацију активности у пружању хитног одговора (ЕАДРЧ) при НАТО.

"Улога Србије као домаћина ове вежбе била је веома, веома добра", навео је Маринели.

Он је додао да је, као контактна амбасада НАТО у Србији, грчка амбасада у Београду играла важну улогу у даљем развоју односа између НАТО и Србије, а да је НАТО војна канцеларија за везу блиско сарађивала са грчком амбасадом и поздравља наставак сарадње са норвешком амбасадом, која је следећа контактна амбасада НАТО у Србији.

"Њихова улога је да побољшају дијалог, да спроводе јавну дипломатију, да информишу српску јавност о томе шта је НАТО, шта НАТО ради и да шири много више знања о томе шта НАТО заправо ради на терену. Мислим да смо урадили прилично импресиван посао последњих година како бисмо развили заједничко разумевање о заједничкој добробити по НАТО и Србију", закључио је Маринели.

Норвешка преузела дужност контактне амбасаде НАТО у Србији

Амбасада Норвешке у Београду вечерас је од Грчке преузела дужност контактне амбасаде НАТО у Србији, а свечаности су присуствовали министри спољних послова и одбране, Ивица Дачић и Александар Вулина, и представници дипломатског кора.

Након примопредаје дужности, амбасадор Норвешке Арне Санес Бјорнстад изјавио је на пријему у хотелу "Мертропол", организованом поводом 12. годишњице рада НАТО војне канцеларије за везу у Београду, да је "норвешка амбасада почаствована што ће 2019. године бити НАТО контактна амбасада у Београду".

"Од свог оснивања, НАТО чува безбедност својих чланица. Али НАТО се не бави само безбедношћу. Када је Норвешка одлучила да се придружи ономе што ће годину дана касније постати НАТО, норвешки министар спољних послова Халвард Ланге, који је преживео нацистички концентрациони логор, 1948. године је рекао да не можемо остати неутрални у борби између демократије и ауторитаризма", казао је Бјорнстад.

Он је навео да је "НАТО подједнако војни савез и заједница дељених вредности".

"Он је несумњиво водећа војна сила на свету, али и одбрамбени савез који штити наш мир, безбедност и благостање, који су засновани на заједничким евроатлантским вредностима. Ово су вредности које и Србија дели", рекао је норвешки амбасадор.

Бјорнстад је оценио да су "сарадња и солидарност кључне речи за НАТО".

"Уз дужно поштовање војне неутралности Србије, радићемо на јачању сарадње између НАТО и Србије. Сви имамо заједнички интерес - да чувамо нашу демократију, нашу слободу и нашу безбедност. Велика НАТО цивилна вежба управљања последицама ванредних ситуација прошле године је само један пример богате сарадње која нас све чини сигурнијим", навео је Бјорнстад.

Он је казао да је "контактна амбасада НАТО само мали део велике машинерије коју представља сарадња између Србије и НАТО".

"Али, нама је част што осигуравамо да овај њен део добро функционише и доприноси јачању сарадње између Србије и НАТО", навео је Бјорнстад.

Он се захвалио бригадном генералу Чезареу Маринелију, шефу НАТО војне канцеларије за везу у Београду и његовом тиму на "одличној сарадњи приликом припрема".

"Желим да искажем захвалност и мојим грчким и словачким колегама на томе што су са нама поделили своја искуства као контактне амбасаде НАТО у Београду и тиме нам помогли у нашим припремама. Такође желим да се захвалим мом холандском колеги на нашој досадашњој сарадњи и могу да обећам да ће се она наставити следеће године, када ви будете контактна амбасада НАТО", казао је Бјорнстад.

Он се захвалио и "на веома позитивној реакцији Владе Србије, министарства спољних послова и одбране, као и Војске Србије и српског цивилног друштва.

На пријему су се обратили и грчки амбасадор у Србији Елиас Елиадис, шеф дипломатије Ивица Дачић, министар одбране Александар Вулин, начелник штаба, Команда здружених снага у Напуљу Лучано Портолано и шеф НАТО војне канцеларије за везу у Београду Чезаре Маринели.

Дачић: Подршка сарадњи Србије и НАТО

Министар спољних послова Ивица Дачић истакао је данас задовољство због одличне сарадње са Амбасадом Грчке на унапређењу партнерске сарадње Србије и НАТО, уз очекивање да ће она бити унапређена и у 2019. години, уз подршку Амбасаде Норвешке, која ће убудуће бити задужена за контакте наше земље са Северноатлантским савезом.

Дачић је на церемонији предаје дужности Амбасади Норвешке оценио да су Србија и НАТО значајно унапредили сарадњу у свим областима од заједничког интереса, било да се ради о цивилним или војним областима.

Он је навео да је након успешно окончаног првог циклуса примене Индивидуалног акционог плана партнерства (ИПАП), у току интензиван рад на финалном усаглашавању новог ИПАП за наредне три године.

"Политика војне неутралности Србије се ни у једном моменту не доводи у питање и то остаје наша трајна одлука, коју партнери из НАТО у потпуности поштују", изјавио је Дачић, указујући да Србија поштује опредељење других земаља за чланство у НАТО, па очекује и разумевање за сарадњу Србије са земљама које нису чланице Алијансе.

Према његовим речима, управо та упућеност једних на друге разлог је чврсте посвећености Србије за унапређење регионалне сарадње на свим пољима, што је један од наших најважнијих спољнополитичких приоритета.

"У нашим односима имамо одговорност и обавезу да заједнички градимо стабилан регион и самим тим да омогућимо суштинску основу за његов просперитет и допринесемо миру и стабилности у ширем окружењу", рекао је Дачић и додао да је то заједничка мисија, коју треба остварити.

Он је навео да од Алијансе очекује да са разумевањем сагледава, разуме и подржи приоритете Србије, нарочито у вези са Косовом и Метохијом, наводећи да само компромисно решење може обезбедити трајни мир и стабилност.

Договор Београда и Приштине неће бити на штету било које треће стране и не постоји ниједан разлог да нешто што две стране оцене прихватљивим буде неприхватљиво за било кога другог, рекао је Дачић и оценио да је време да се то питање реши тако да ниједна страна не добије све.

Он је поновио да се Србија снажно противи трансформацији Косовских безбедносних снага у Војску Косова, јер се тиме крши Резолуција СБ УН 1244, Војно-технички споразум и угрожава регионална и шира стабилност.

Од пресудне важности је, казао је Дачић, гаранција НАТО да снаге КБС, и друге наоружане формације Албанаца, не могу да улазе на север Косова без сагласности команданта КФОР и локалних лидера Срба.

"Не може се живети у прошлости и зато ради мира, безбедности и стабилности, као и свеопштег просперитета, морамо заједнички да радимо како би будућност била боља и како би нека отворена питања из прошлости могла да се превазиђу", рекао је Дачић.

(Фонет-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер