петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф Канцеларије НАТО у Београду генерал Ћезаре Маринели: НАТО изузетно цени партнерство које има са Србијом; Кампање дезинформисања један од главних изазова са којима се Алијанса суочава у Србији
Хроника

Шеф Канцеларије НАТО у Београду генерал Ћезаре Маринели: НАТО изузетно цени партнерство које има са Србијом; Кампање дезинформисања један од главних изазова са којима се Алијанса суочава у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. јун 2019.

 Шеф Канцеларије НАТО у Београду, италијански генерал Ћезаре Маринели, разуме да је НАТО и даље контроверзна тема, али указује да су "кампање дезинформисања" један од главних изазова са којима се Алијанса суочава у Србији.

Виђамо обмањујуће или, једноставно, нетачне информације о НАТО, које ограничавају отворену дебату и отежавају објективно сагледавање НАТО и безбедносне сарадње у ширем контексту, указао је Маринели. 

Поводом представљања истраживања по коме је 89 одсто грађана Србије против чанства у Алијанси, он је ФоНету рекао да не би требало заборавити оно што се дешавало у прошлости, али може да се проба учити из ње. 

Тудимо се да идемо напред. То је оно што НАТО и Србија раде кроз наше партнерство, које је корисно за НАТО, Србију и шири регион, напоменуо је Маринели. 

Подсећајући да је у Србији скоро четири године, он је приметио да постоји много дезинформација о томе шта НАТО јесте и шта није, што у одређеној мери доводи до погрешног тумачења тог савеза. Како је нагласио, НАТО није само војни, већ и политички савез, у којем 29 земаља, а ускоро и 30, када Северна Македонија постане пуноправна чланица, деле заједничке вредности, имају заједничке интересе и консензусом доносе заједничке одлуке. 

Сви знамо да Србија нема жељу да се учлани у НАТО. Ми у потпуности поштујемо политику војне неутралности Србије. Србија самостално одлучује о својим безбедносним аранжманима, као и свака друга земља, поручио је Маринели. 

Он је пренео да НАТО изузетно цени партнерство које има са Србијом, јер је оно обострано корисно, као што у потпуности поштује и одлуке других земаља региона, попут Црне Горе која је већ чланица, или Северне Македоније која жели да се прикључи НАТО. Према оцени Маринелија, сва партнерства са НАТО вођена су потребама и захтевима партнера Алијансе и не намећу се ниједној земљи.

Он мисли да би део негативне перцепције о односима НАТО и Србије могао да се промени када би било више информација заснованих на чињеницама, које се фокусирају на конкретне аспекте међусобне сарадње.

Маринели истиче да је НАТО уложио милионе евра да би Србији помогао да уништи више од 2.000 тона вишкова застарелих убојних средстава, као и да заједно раде на реформама безбедносних снага и институција.

Сарађујемо на обострану корист и та сарадња помаже да се осигура безбедност на Западном Балкану и шире, предочио је Маринели.

Италијански генерал, са великим искуством у борбеним мисијама НАТО, похвалио је припаднике Војске Србије, оцењујући да су прави професионалци и да би "сваки командант волео да их има под својом командом". 

Упитан о медијском представљању активности НАТО у Србији, Маринели је рекао да, и поред "кампање дезинформисања", постоје бројни професионални извештаји о обострано корисним заједничким активностима, јер је "НАТО транспарентан и омогућава приступ медија свим заједничким активностима". 

Наш циљ није да стекнемо популарност, већ да представимо чињенице о односима између НАТО и Србије. Свесни смо да српској јавности нису познате многе ствари за које се НАТО залаже и које ради заједно са Србијом, нагласио је Маринели. 

Он је напоменуо и да Индивидуални акциони план партнерства, који подржава сарадњу Србије и НАТО, прописује да су за пружање објективних информација о односима одговорне обе стране.

Тако да сви морамо да радимо више заједно, како бисмо обавештавали грађане о чињеницама и гледали ка будућности, закључио је Маринели.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер