недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Седница СБ УН о КиМ накратко прекинута због истицања симбола "Косова", Русија тражила да Приштина уклони заставу; Ричард Милс: Мисија Унмик треба да се полако приведе крају; Селаковић: Понижавајуће стање српске баштине на КиМ
Хроника

Седница СБ УН о КиМ накратко прекинута због истицања симбола "Косова", Русија тражила да Приштина уклони заставу; Ричард Милс: Мисија Унмик треба да се полако приведе крају; Селаковић: Понижавајуће стање српске баштине на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. април 2021.

Шеф српске дипломатије Никола Селаковић је у обраћању на седници Савета безбедности УН посвећеној КиМ, указао на бројне физичке нападе на објекте СПЦ на Космету, истичући да се само током две недеље, чак седам православних објеката у покрајини нашло се на мети вандала, али скренуо пажњу и на случај манастира Дечани. Нови вербални обрачун САД и Русије око будућности УНМИК-а. Специјални представник ГС и шеф УНМИК-а Захир Танин изјавио је да је дијалог са Београдом основа напретка, која "мора доћи изнутра" и да то морају схватити политичари у Приштини. Седница је накратко прекинута када је представник Русије затражио да представница Приштине промени или уклони заставу тзв. Косова. 

ЊУЈОРК - Министар спољних послова Србије Никола Селаковић започео је данас обраћање на седници Савета безбедности УН о КиМ протестом због истицања симбола тзв. државности Косова у позадини представнице Приштине Донике Гервале.

"Немам избора него да уложим протест због истицања симбола тзв државности косова. Иако су представници Приштине у више наврата били упозорени укључујући од стране председавајућег СБ УН на претходној седници да су овакве злоупотребе седница апсолутно неприхватљиве и представљају флагрантно кршење правила Савета безбедности о учешћу привремених институција у Приштини", рекао је он позивајући се на члан 39 правила процедуре Савета безбедност.

Поново се суочавамо, поручио је он, са беспризорним непоштовањем тог правила овог уваженог тела.

Селаковић је поновио позив да се предузму неопходни кораци да би се спречиле овакве злоупотребе.

Угрожена баштина, Приштина уместо решења негира и оптужује игумана

Шеф српске дипломатије Никола Селаковић данас је посебно указао на бројне физичке нападе на објекте Српске православне цркве на Космету, истичући да се само током две недеље, чак седам православних објеката у покрајини нашло се на мети вандала, али скренуо пажњу и на случај манастира Дечани.

Селаковић је истакао да је понижавајуће стање у којем се налази српска културна и духовна баштина на простору КиМ, укључујући и четири споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска - Високи Дечани, Богородица Љевишка, Грачаница и Пећка Патријаршија.

Навео је и да је манастир Високи Дечани најчешће нападани објекат културне баштине на КиМ.

"Уместо решења за проблем угрожености српске баштине, која је и вредан део европског хришћанског наслеђа, Приштина је реаговала негацијом проблема и тврдњом да је самопроглашено Косово оаза верске толеранције и мултикултуралности. Таквим приступом Приштине, српска културна баштина се додатно угрожава", рекао је Селаковић.

Он је истакао да је читав случај прерастао у потпуни апсурд, тиме што је невладина организација која себе назива Савет за заштиту људских права и слобода, иначе блиска политичким структурама у Приштини, прошлог викенда затражила да се против игумана манастира Дечани Саве Јањића покрене истрага због ратних злочина.

Русија тражила да Приштина уклони заставу

Претходно је седница Савета безбедности Уједињених нација о КиМ прекинута ради одржавања консултација иза затворених врата.

До прекида је дошло убрзо након почетка, а након што је представник Русије Димитриј Пољански затражио да представница Приштине промени или уклони заставу тзв. Косова јер, како је нагласио, тзв. Косово није општепризната држава.

"То је територија и осам чланица Савета безбедности УН не признаје Косово као државу", нагласио је Пољански.

Он је додао да је Русија није против учешћа представника Приштине на састанку и скренуо пажњу чланица да представница Приштине седи испред ознака тзв. Косова.

Пољански је затражио да представница тзв. Косова "промени позадину или уклони заставу" како би се наставио седница, након чега се за реч јавио представник Уједињеног Краљевства.

Британски представник је на то узвратио да ова седница није званични састанак Савета безбедности на којој се примењују та правила и додао да је на последњем састанку била иста позадина као данас због чега, како је рекао, "не види разлог" да се од представнице Приштине тражи да промени позадину на којој је косовска застава.

Пренос седнице је након овога био прекинут, ради консултација иза затворених врата.

Танин: Дијалог основа напретка

Специјални представник генералног секретара и шеф Унмика Захир Танин је изјавио да је дијалог са Београдом основа напретка, која "мора доћи изнутра" и да то морају схватити политичари у Приштини.

Он је на почетку седнице Савета безбедности Уједињених нација о Косову подсетио на данашњи разговор са председником Александром Вучићем и премијером привремених институција Аљбином Куртијем и указао да су сви они су подвукли да једино смислен и искрен дијалог и политике које гледају у будућност могу да дозволе да се ови односи развију и заједнички интереси испуне.

"Сви политички актери били свесни централне важности својих односа за напредак на европском путу", рекао је Танин.

Недавно одржане изборе на КиМ Танин је оценио као успешне и истакао да се нова влада на челу са Куртијем суочава истовремено са великим могућностима и изазовима.

"То је могућност да се измени наратив нових генерација. Смањење тензија захтева да владајуће и опозиционе партије сарађују на вишим интересима. Свестан сам фрустрација јавности и њихове жеље да имају будућност мање оптерећену националистичким слоганима", рекао је Танин.

Говорећи о избору Вјосе Османи за председницу он је указао да је она друга жена која је изабрана на тај положај, као и да су изгласане 43 жене, које представљају 36 одсто целокупног парламента.

"То је омогућило Косову да заузме место заједно са осталим друштвима са високим процентом заступљености жена. Нови парламентарни сазив Косова укључује жене на позицијама два од три заменика премијера, док се пет жена налази на министарским позицијама", рекао је Танин.

Он је додао и да ће посебна важност бити посвећена верским слободама и толеранцији уз констатацију да Мисија наставља да пажљиво прати све инциденте који погађају верске објекте и да наставља да ради са заједницама и властима како би се обезбедила заштита таквих места.

"Подстичемо владу да напредује на судбини разјашњавања судбине несталих и да сарађује са групама из Београда које се баве тим питањем", закључио је Танин.

Када се ради о пандемији, Танин је истакао да иако су уведене додатне мере, зараза достиже највећи ниво од почетка пандемије и да је на КиМ забележено више од 2.000 смртних случајева од почетка пандемије што је највише по глави становника.

"На Косово су стигле прве дозе вакцина против корона вируса преко Ковакс система. Од суштинске важности је да се убрза вакцинација на КиМ. Мисија наставља да ради на терену у складу са планом", закључио је Танин.

Ричард Милс: Унмик одавно испунио улогу и треба да се полако приведе крају

Заменик америчког амбасадора при УН Ричард Милс похвалио је косовске власти због великог учешћа жена у новом кабинету и изразио спремност на сарадњу са владом на чијем се челу налази Аљбин Курти.

Милс је рекао да је напредак који је до сада постигнут у преговорима Београда и Приштине донео бољитак свим грађанима, те позвао стране да спроведу до сада постигнуте договоре.

УНМИК је одавно испунио улогу и треба да се полако приведе крају, рекао је заменик америчког амбасадора при УН.

 Пољански: Најважније што пре формирати ЗСО

Заменик шефа руске мисије при УН, Дмитри Пољански још једном је протестовао јер је током излагања Донике Гервалије стајала косовска застава.

Пољански је критиковао недостатак конструктивног приступа Приштине, наводећи да је најважније да се што пре формира Заједница српских општина.

Истиче да је против смањења или укидања Унмика. 

Русија је против примања Приштине у међународне организације, рекао је руски дипломата, подсећајући да је Специјални суд за злочине ОВК подигао оптужнице против неколицине високих званичника косовских власти и ОВК.

Још једном је затражио да се правди приведу и казне нападачи на руског дипломату, кога су косовски полицајци пре неколико година претукли на северу КиМ.

Пољански је упозорио и на опасност која вреба од радикалних исламиста на КиМ, као и на нападе на српске верске и историјске објекте.

Седница се због пандемије одржава у видео-формату 

Сличан случај се догодио и у априлу прошле године када је такође представник Русије тражио да се уклони застава тзв. Косова која је стајала иза тадашњег министра спољних послова привремених приштинских институција Глаука Коњуфце.  

Савет безбедности УН на седници разматра извештај генералног секретара УН о ситуацији на Косову и Метохији за период од септембра 2020. до марта 2021. године.

На седници, којој председава Вијетнам, Србију представља министар спољних послова Никола Селаковић, коме је ово први пут да учествује на седници Савета безбедности УН.

Приштину представља министарка спољних послова привремених институција Доника Гервала.

Због пандемије коронавируса, седница се одржава у видео-формату.

У најновијем извештају генералног секретара УН Антонија Гутереса о раду Унмика као главни политички догађаји у претходном периоду означени су косовски ванредни парламентарни избори 14. фебруара и подизање оптужнице Специјалног суда у Хагу против бивших лидера такозване ОВК у новембру 2020.

У извештају се наводи да су та дешавања успорила дијалог Београда и Приштине уз помоћ ЕУ, и истиче да трајни мир, стабилност и социјално-економски развој на КиМ и у региону зависе од одрживог напретка у дијалогу усмереног на нормализацију односа Београда и Приштине.

 

 (Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер