петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сећање на жртве НАТО бомбардовања
Хроника

Сећање на жртве НАТО бомбардовања

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. март 2011.

У знак сећања на жртве НАТО бомбардовања, грађани и државни званичници одали су пошту и положили цвеће на спомен-обележја.

Полагањем цвећа и венаца на споменике, у градовима широм Србије обележена је 12. годишњица почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, 1999. године.

Градоначелник Београда Драган Ђилас, колеге и породице настрадалих, положили су цвеће на спомен-обележје "Зашто?", које је подигнуто у знак сећања на 16 радника Радио-телевизије Србије, који су страдали у бомбардовању зграде у Абердаревој.

Помоћник министра рада и социјалне политике Миро Чаваљуга положио је у београдском парку Ташмајдан венац на Споменик деци страдалој током бомбардовања, док је цвеће на гроб Милице Ракић у Батајници положила чланица Градског већа Јована Механџић.

Милица Ракић је 18. априла, када је страдала у свом дому у Батајници, имала три године.

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић је, после полагања венца на споменик "Гласник" на Стражевици изразио наду да грађани Србије више никада "неће морати за своју земљу да дају своје животе".

Министар одбране Драган Шутановац положио је венац на спомен-обележје погинулим припадницима војске, Министарства унутрашњих послова и грађана страдалих током бомбардовања у Врању.

Венце су положили и генерал Младен Ћирковић и бригадни генерал Милосав Симовић, као и породице настрадалих војника полицајаца и цивила.

Годишњица бомбардовања обележена обележена је и у Нишу. Током 78 дана ваздушних напада, град је бомбардован чак 40 пута, а живот је изгубило 56 цивила, полицајаца и припадника војске из тог града.

У Новом Саду су положени венци на спомен обележје у кругу касарне Војске Србије "Југовићево". Током 78 дана бомбардовања, страдали су цивилни и војни објекти, а срушена су и сва три новосадска моста.

Представници Удружења ратних војних инвалида и породица погинулих бораца положили су венце крај споменика "Узнесење" у Крагујевцу, посвећен свим погинулим Крагујевчанима у ратовима од 1990. године до краја НАТО бомбардовања Србије.

У Панчеву је годишњица НАТО бомбардовања обележена полагањем венаца на споменик тројици страдалих радника Рафинерије нафте у том граду, који су погинули на радним местима.

Венце и цвеће на споменике пилоту Миленку Павловићу и жртава бомбардовања положиле су делегације Града Ваљева, Војске Србије и борачких организација, а група средњошколаца одржала је потом протестну шетњу од споменика до центра Ваљева уз поруку да се бомбардовање никад и нигде не понови.

Крај Спомен обележја у крушевачкој касарни Расина одржан је помен и положени су венци у знак сећања на 148 погинулих војника - припадника 125. моторизоване и 7. пешадијске бригаде из Крушевца, 58. лаке пешадијске бригаде и 53. граничног батаљона ђаковица из Приштинског корпуса.

У Чачку је 12. годишњица НАТО бомбардовања обележена полагањем венаца испред споменика жртвама у малом градском парку. Венце су положили представници Града, Моравичког округа, војске, полиције, Удружења ратних војних инвалида, као и удружења бораца.

Дванаест година од почетка бомбардовања у Краљеву је обележено комеморацијом у Скупштини града и парастосом за 77 Краљевчана погинулих у ратовима од 1991-1999. године. У ужичком региону, где су током НАТО бомбардовања страдала три цивила, док их је тридесетак рањено, мештани одају помен жртвама те војне интервенције.

Комеморативни скуп посвећен страдалима у бомбардовању одржан је и испред Соколског дома у Сремској Митровици.

Представници Топличког округа, локалне самоуправе, многобројних борачких организација и чланови породица положили су цвеће и венце на споменик погинулим полицајцима и војницима у центру Прокупља.

У центру Куршумлије је код споменика страдалима у НАТО бомбардовању, одржана комеморација, а венци су положени и на споменике страдалима у општини Пријепоље.

Помен жртвама бомбардовања 1999. године служио је у Грачаници епископ рашкопризренски и косовскометохијски Теодосије.

"Сетимо се тог стравичног тренутка када су страдали и војници и полицајци и наши браћа и сестре, невине жртве на овим просторима, па и свуда по земљи српској. Када су са неба падале бомбе и сејале смрт на овим просторима", рекао је епископ окупљенима на помену код Часног крста.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер