уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Себастијан Курц: Ко год да победи на изборима у Србији мора да настави дијалог са Приштином
Хроника

Себастијан Курц: Ко год да победи на изборима у Србији мора да настави дијалог са Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. фебруар 2014.

Беч - Желео сам да посетим Србију и све друге државе Западног Балкана што пре је могуће, након што сам постао министар спољних послова у децембру, како бих јасно показао где су моји приоритети. Аустрија је убеђена да је пројекат европске интеграције непотпун без Западног Балкана и ми, стога, верно подржавамо европску перспективу за регион.

 Својом посетом желео бих да поново потврдим ову поруку - поручио је у ексклузивном разговору за Данас Себастијан Курц, министар спољних послова Аустрије, који ће сутра посетити Београд, а у четвртак Приштину, први пут откако је преузео ту дужност.

Одговарајући на питање Данаса како би, према његовом мишљењу, предстојећи превремени избори у Србији могли да утичу на пут државе ка чланству у ЕУ, шеф аустријске дипломатије наводи да верује да „све релевантне политичке снаге у Србији морају да буду чврсто посвећене наставку приближавања ЕУ“.

„Не зато што је то у нашем интересу, већ зато што је то у интересу српског народа. И драго ми је што видим да никада није постојао шири консензус за европску будућност Србије него што је то случај данас“, истиче Себастијан Курц.

Како оцењујете рад претходне српске владе?

- Главни подвиг био је споразум постигнут између Србије и Косова о нормализацији односа. То је створило ситуацију у којој су обе стране добиле и утрло пут за отварање преговора о приступању Србије Европској унији.

Према вашем мишљењу, шта ће бити главни задаци нове српске владе ове године?

- На будућој српској влади је да постави своје приоритете, али када је реч о европском путу, јасно је да реформски процес мора да буде настављен са обновљеном енергијом и да дијалог с Приштином мора да буде настављен, а његови резултати спроведени.

Шта очекујете да ће се догодити у наредној фази бриселског дијалога Београда и Приштине?

- Упркос изборној кампањи у Србији, оба премијера настављају да се састају у Бриселу. То је позитиван знак, а њихове одлуке морају да буду прикладно примењене. Уверен сам да ће се то наставити и за време нове владе - без обзира на то да ли ће бити исти или нови актери.

Сматрате ли да Србија може да постане чланица ЕУ у току 2020, како тврде српски званичници?

- Увек је тешко постављати рокове у контексту проширења ЕУ, будући да су преговори о придруживању сложени и зависе од много фактора. У случају Србије, то укључује велики изазов нормализације односа с Косовом. Ипак, важно је да постоји опипљива перспектива и надам се да ће то бити мотивација за Србију да настави свој реформски пут, што је веома потребно у многим областима.

Шта очекујете да ће бити постигнуто ове године када је реч о проширењу ЕУ и другим важним питањима?

- Верујем да неометано можемо да наставимо рад на приоритетним преговарачким поглављима са Србијом, да можемо да затворимо још нека поглавља у преговорима са Црном Гором, да ће бити настављена примена резултата дијалога Приштине и Београда и, коначно, ако могу да изразим велику наду: да ће Македонија и Грчка решити спор око имена како би се отворио европски пут и за Македонију.

Како оцењујете билатералне односе Србије и Аустрије?

- Веома ми је драго да кажем да су они данас бољи него икада. Зар није симптоматично то што је тачно стотину година од најгорег поглавља у нашим билатералним односима, почетка Првог светског рата, Аустрија једна од држава које су омогућиле отварање преговора о придруживању Србије у јануару? Ја сам специјално присуствовао церемонији отварања преговора у Бриселу да бих истакао значај овог позитивног развоја. Током протеклих 100 година наше државе су прешле дуг пут и развиле тако много блиских веза - било да је реч о економским, културним или друштвеним контактима. Бавећи се питањима интеграције као државни секретар, упознао сам српску дијаспору која живи у Аустрији и могу да кажем да су они добро интегрисани и да представљају истински мост између наше две државе.

„Тања Мишчевић је у праву“

Какав је ваш став о темпу унутрашњих реформи у Србији и шта су главни изазови?

- По овој тачки потпуно се слажем са вашим главним преговарачем са ЕУ Тањом Мишчевић, која је јасно навела да реформе медија, економског сектора, правосудног сектора или наизглед техничка питања попут управљања безбедношћу хране морају да буду покренуте или настављене, не зарад придруживања ЕУ, већ зато што ће оне помоћи Србији и њеним грађанима да имају бољу и успешнију будућност.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер