Početna strana > Hronika > SDA Sandžaka podnela Skupštini Srbije Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, podrška LSV
Hronika

SDA Sandžaka podnela Skupštini Srbije Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, podrška LSV

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. jul 2015.

Poslanici Stranke demokratske akcije Sandžaka podneli su Skupštini Srbije Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Ovaj predlog podneli su poslanici Stranke demokratske akcije Sandžaka Sulejman Ugljanin, Enis Imamović i Sabina Dazdarević, a podržali su ga poslanica Aida Ćorović iz Demokratske stranke, kao i poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Đorđe Stojšić, Neda Lazić i Dejan Čapo.

Predlogom rezolucije se najoštrije osuđuje genocid u Srebrenici, kao i svako poricanje genocida, a 11. jul se proglašava Danom sećanja na genocid u Srebrenici.

Rezolucijom se takođe izražava saosećanje za sve žrtve u ratovima na prostorima bivše Jugoslavije.

Potpisnici predloga rezolucije smatraju da je neophodno njeno usvajanje pre obeležavanja 20. godišnjice od zločina u Srebrenici.

"Vreme je da posle 20 godina pogledamo istini u oči", rekao je novinarima šef poslaničke grupe SDA Sandžaka - PDD Sulejman Ugljanin navodeći da će nastojati da ubedi poslanike da se "suoče sa posledicima nedela koje je neko u naše ime radio".

Prema njegovim rečima, rezolucija je sveobuhvatna, zasniva se na odlukama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda i svih činjenica o tom događaju.

Ugljanin navodi da je cilj reozlucije je da "otkloni ta glavna prepreka u međunacionalnoj saradnji i pomirenju i zajedničkom evropskom putu".

"Želimo da zajedno stavimo tačku na neke ovakve stvari. Ako hoćemo iskreno da ukažemo na štetnost i opasnost genocida, moramo omogućiti da mlade generacije čuju za to", rekao je Ugljanin i naveo da očekuje da će predložena rezolucija biti usvojena.

Poslanica DS Aida Ćorović rekla je da je poruka srpskoj javnosti da se takvi gestovi ne rade zbog Bošnjaka, jer se ne traži oproštaj od Bošnjaka nego od sopstvenog naroda.

"Zbog budućnosti Srbije i srpske dece jako je važno da se stavi tačka na genocid u Srebrenici isto onako kako su se stavljale tačke na zločine u Drugom svetskom ratu ili neke druge zločine", rekla je Ćorović.

Ona je dodala da je podrška rezoluciji njen lični stav i da je o tome obavestila šefa poslaničke grupe DS Borisalav Stefanovića.

Poslanica LSV Olena Papuga rekla je da su poslanici LSV bez pogovora i razmišljanja podržali predloženu rezoluciju, navodeći da je LSV jedina stranka koja je išla u Srebrenicu 11. jula.

"Rezolucijom hoćemo da podržimo razmišljanje i razgovor o žrtvama, jer žrtve ne postoje samo na jednoj strani. Ako se bude razgovaralo o Srebrenici treba da se razgovara i o svim drugim žrtvama, ne samo u tom mestu", rekla je Papuga.

U razlozima za usvajanje predložene rezoluciije navodi se da je priznavanje genocida u Srebrenici civilizacijski korak koji je potreban Srbiji kako bi potvrdila ozbiljnost u nameri za izgradnju dijaloga, saradnje, poverenja i trajnog mira u regionu.

Tekst predloga rezolucije

PREDLOG

Poštujući odluke Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju,

U cilju vraćanja međunacionalnog poverenja, izgradnje stabilnog i trajnog mira, sigurnosti, saradnje i poverenja među narodima,

Izražavajući najdublji pijetet prema žrtvama bošnjačkog naroda, stradalim u genocidu u Srebrenici,

Narodna skupština Republike Srbije donosi

REZOLUCIJU O GENOCIDU U SREBRENICI

1. Najoštrije se osuđuje genocid u Srebrenici.

2. Osuđuje se svako poricanje ovog genocida.

3. Proglašava se 11. jul - Dan sećanja na genocid u Srebrenici.

4. Izražava se saosećanje za sve žrtve u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, kao i za njihove porodice i pozivaju se sve susedne države da nastave da obezbeđuju pravdu i dugoročnu podršku preživelima, uključujući po potrebi one koji su bili žrtve seksualnog nasilja.

5. Potvrđuje se rešenost države da spreči genocid i druge ozbiljne zločine i potvrđuje stavove završnog dokumenta Svetskog Samita iz 2005. godine i odgovornosti za zaštitu stanovništva od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovečnosti.

6. Garantuje se ratifikacija i puna implementacija Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovečnosti i usvajanje zakona potrebnih za ispunjavanje obaveza iz te Konvencije.

7. Podupiru se napori na sprovođenju istrage i procesuiranju optuženih za genocid u Srebrenci, a obavezuje se da će iskoristiti sva raspoloživa sredstva i mehanizme da sprovede istragu i procesuira sve odgovorne.

8. Naglašava se suštinski značaj pomirenja koje je zasnovano na dijalogu, suočavanju sa prošlošću i posvećenosti pravdi i podršci žrtvama, kao osnovi za jačanje bezbednosti, stabilnosti i prospreriteta u regionu.

9. Obavezuje se na razvijanje obrazovnih programa koji će budućim generacijama usaditi lekcije koje su izvučene iz prošlih genocida, ratnih zločina, etničkih čišćenja i zločina protiv čovečnosti u cilju sprečavanja da se ponove.

10. Potvrđuje se značaj lekcije o neuspehu da se spreči genocid u Srebrenici, kao što je navedeno u izveštaju Generalnog sekretara UN u skladu sa rezolucijom Generalne skupštine 53/35 i odlučuje da rano i efikasno deluje kako bi se sprečilo ponavljanje takve tragedije i u tu svrhu iskoristi sva raspoloživa sredstva.

11. Zauzima se stav da kršenja ljudskih i manjinskih prava mogu biti rani pokazatelj mogućnosti genocida i u tom smislu se obavezuje na usvajanje zakonskih i drugih pravno obavezujućih akata koja će nedvosmisleno garantovati zaštitu i puno ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava i obezbedi manjinama uslove za ostvarivanje prava na političku egzistenciju.

OBRAZLOŽENjE

I USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE REZOLUCIJE

Ustavni osnov za donošenje ove rezolucije sadržan je u članu 99. stav 1. tačka 7. i stav 2. Ustava Republike Srbije, kojim je propisano da Narodna skupština donosi zakone i druge opšte akte iz nadležnosti Republike Srbije i da vrši druge poslove određene Ustavom i zakonom, kao i u članu 8. stav 1. Zakona o Narodnoj skupštini (“Službeni glasnik RS”, broj 9/10), kojim je, između ostalog, propisano da Narodna skupština donosi rezoluciju.

II RAZLOZI ZA DONOŠENjE REZOLUCIJE

Donošenje Rezolucije o genocidu u Srebrenici ima za cilj da se u Narodnoj skupštini Republike Srbije napravi prvi važan korak u pravcu rešavanja otvorenih pitanja između Srbije i Bosne i Hercegovine, te srpskog i bošnjačkog naroda.

Usvajanjem Rezolucije otvara se prostor za neophodnu implementaciju Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovečnosti kao i usvajanje zakona potrebnih za ispunjavanje obaveza iz te Konvencije.

Priznavanje genocida u Srebrenici je civilizacijski korak koji je potreban Srbiji kako bi potvrdila ozbiljnost u nameri za izgradnju dijaloga, saradnje, poverenja i trajnog mira u regionu zasnovanom na prihvatanju dela iz prošlosti, suočavanju sa prošlošću i posvećenosti pravdi, podršci žrtvama kao osnovi za jačanje bezbednosti, stabilnosti i prospreriteta u regionu.

III PROCENA FINANSIJSKIH SREDSTAVA POTREBNIH ZA SPROVOĐENjE REZOLUCIJE

Za sprovođenje ove rezolucije nisu potrebna dodatna finansijska sredstva u budžetu Republike Srbije.

IV RAZLOZI ZA DONOŠENjE PO HITNOM POSTUPKU

Obeležavanje dvadesete godišnjice od genocida u Srebrenici je 11. jula 2015. godine, smatramo da je iz tog razloga neophodno usvajanje ove Rezolucije pre navedenog datuma iz razloga koji su gore spomenuti.

(B92-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner