уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СДА Санџака поднела Скупштини Србије Предлог резолуције о геноциду у Сребреници, подршка ЛСВ
Хроника

СДА Санџака поднела Скупштини Србије Предлог резолуције о геноциду у Сребреници, подршка ЛСВ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2015.

Посланици Странке демократске акције Санџака поднели су Скупштини Србије Предлог резолуције о геноциду у Сребреници.

Овај предлог поднели су посланици Странке демократске акције Санџака Сулејман Угљанин, Енис Имамовић и Сабина Даздаревић, а подржали су га посланица Аида Ћоровић из Демократске странке, као и посланици Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак, Бојан Костреш, Ђорђе Стојшић, Неда Лазић и Дејан Чапо.

Предлогом резолуције се најоштрије осуђује геноцид у Сребреници, као и свако порицање геноцида, а 11. јул се проглашава Даном сећања на геноцид у Сребреници.

Резолуцијом се такође изражава саосећање за све жртве у ратовима на просторима бивше Југославије.

Потписници предлога резолуције сматрају да је неопходно њено усвајање пре обележавања 20. годишњице од злочина у Сребреници.

"Време је да после 20 година погледамо истини у очи", рекао је новинарима шеф посланичке групе СДА Санџака - ПДД Сулејман Угљанин наводећи да ће настојати да убеди посланике да се "суоче са последицима недела које је неко у наше име радио".

Према његовим речима, резолуција је свеобухватна, заснива се на одлукама Међународног суда правде и Међународног кривичног суда и свих чињеница о том догађају.

Угљанин наводи да је циљ реозлуције је да "отклони та главна препрека у међунационалној сарадњи и помирењу и заједничком европском путу".

"Желимо да заједно ставимо тачку на неке овакве ствари. Ако хоћемо искрено да укажемо на штетност и опасност геноцида, морамо омогућити да младе генерације чују за то", рекао је Угљанин и навео да очекује да ће предложена резолуција бити усвојена.

Посланица ДС Аида Ћоровић рекла је да је порука српској јавности да се такви гестови не раде због Бошњака, јер се не тражи опроштај од Бошњака него од сопственог народа.

"Због будућности Србије и српске деце јако је важно да се стави тачка на геноцид у Сребреници исто онако како су се стављале тачке на злочине у Другом светском рату или неке друге злочине", рекла је Ћоровић.

Она је додала да је подршка резолуцији њен лични став и да је о томе обавестила шефа посланичке групе ДС Борисалав Стефановића.

Посланица ЛСВ Олена Папуга рекла је да су посланици ЛСВ без поговора и размишљања подржали предложену резолуцију, наводећи да је ЛСВ једина странка која је ишла у Сребреницу 11. јула.

"Резолуцијом хоћемо да подржимо размишљање и разговор о жртвама, јер жртве не постоје само на једној страни. Ако се буде разговарало о Сребреници треба да се разговара и о свим другим жртвама, не само у том месту", рекла је Папуга.

У разлозима за усвајање предложене резолуциије наводи се да је признавање геноцида у Сребреници цивилизацијски корак који је потребан Србији како би потврдила озбиљност у намери за изградњу дијалога, сарадње, поверења и трајног мира у региону.

Текст предлога резолуције

ПРЕДЛОГ

Поштујући одлуке Међународног суда правде и Међународног кривичног суда за бившу Југославију,

У циљу враћања међунационалног поверења, изградње стабилног и трајног мира, сигурности, сарадње и поверења међу народима,

Изражавајући најдубљи пијетет према жртвама бошњачког народа, страдалим у геноциду у Сребреници,

Народна скупштина Републике Србије доноси

РЕЗОЛУЦИЈУ О ГЕНОЦИДУ У СРЕБРЕНИЦИ

1. Најоштрије се осуђује геноцид у Сребреници.

2. Осуђује се свако порицање овог геноцида.

3. Проглашава се 11. јул - Дан сећања на геноцид у Сребреници.

4. Изражава се саосећање за све жртве у ратовима на простору бивше Југославије, као и за њихове породице и позивају се све суседне државе да наставе да обезбеђују правду и дугорочну подршку преживелима, укључујући по потреби оне који су били жртве сексуалног насиља.

5. Потврђује се решеност државе да спречи геноцид и друге озбиљне злочине и потврђује ставове завршног документа Светског Самита из 2005. године и одговорности за заштиту становништва од геноцида, ратних злочина, етничког чишћења и злочина против човечности.

6. Гарантује се ратификација и пуна имплементација Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида, ратних злочина, етничког чишћења и злочина против човечности и усвајање закона потребних за испуњавање обавеза из те Конвенције.

7. Подупиру се напори на спровођењу истраге и процесуирању оптужених за геноцид у Сребренци, а обавезује се да ће искористити сва расположива средства и механизме да спроведе истрагу и процесуира све одговорне.

8. Наглашава се суштински значај помирења које је засновано на дијалогу, суочавању са прошлошћу и посвећености правди и подршци жртвама, као основи за јачање безбедности, стабилности и проспреритета у региону.

9. Обавезује се на развијање образовних програма који ће будућим генерацијама усадити лекције које су извучене из прошлих геноцида, ратних злочина, етничких чишћења и злочина против човечности у циљу спречавања да се понове.

10. Потврђује се значај лекције о неуспеху да се спречи геноцид у Сребреници, као што је наведено у извештају Генералног секретара УН у складу са резолуцијом Генералне скупштине 53/35 и одлучује да рано и ефикасно делује како би се спречило понављање такве трагедије и у ту сврху искористи сва расположива средства.

11. Заузима се став да кршења људских и мањинских права могу бити рани показатељ могућности геноцида и у том смислу се обавезује на усвајање законских и других правно обавезујућих аката која ће недвосмислено гарантовати заштиту и пуно остваривање људских и мањинских права и обезбеди мањинама услове за остваривање права на политичку егзистенцију.

ОБРАЗЛОЖЕЊЕ

I УСТАВНИ ОСНОВ ЗА ДОНОШЕЊЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ

Уставни основ за доношење ове резолуције садржан је у члану 99. став 1. тачка 7. и став 2. Устава Републике Србије, којим је прописано да Народна скупштина доноси законе и друге опште акте из надлежности Републике Србије и да врши друге послове одређене Уставом и законом, као и у члану 8. став 1. Закона о Народној скупштини (“Службени гласник РС”, број 9/10), којим је, између осталог, прописано да Народна скупштина доноси резолуцију.

II РАЗЛОЗИ ЗА ДОНОШЕЊЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ

Доношење Резолуције о геноциду у Сребреници има за циљ да се у Народној скупштини Републике Србије направи први важан корак у правцу решавања отворених питања између Србије и Босне и Херцеговине, те српског и бошњачког народа.

Усвајањем Резолуције отвара се простор за неопходну имплементацију Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида, ратних злочина, етничког чишћења и злочина против човечности као и усвајање закона потребних за испуњавање обавеза из те Конвенције.

Признавање геноцида у Сребреници је цивилизацијски корак који је потребан Србији како би потврдила озбиљност у намери за изградњу дијалога, сарадње, поверења и трајног мира у региону заснованом на прихватању дела из прошлости, суочавању са прошлошћу и посвећености правди, подршци жртвама као основи за јачање безбедности, стабилности и проспреритета у региону.

III ПРОЦЕНА ФИНАНСИЈСКИХ СРЕДСТАВА ПОТРЕБНИХ ЗА СПРОВОЂЕЊЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ

За спровођење ове резолуције нису потребна додатна финансијска средства у буџету Републике Србије.

IV РАЗЛОЗИ ЗА ДОНОШЕЊЕ ПО ХИТНОМ ПОСТУПКУ

Обележавање двадесете годишњице од геноцида у Сребреници је 11. јула 2015. године, сматрамо да је из тог разлога неопходно усвајање ове Резолуције пре наведеног датума из разлога који су горе споменути.

(Б92-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер