петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СБ УН о Сирији: Русија – Неубедљиви „докази“ истраге УН против Асада, Британија и Француска: Увести санкције Сирији
Хроника

СБ УН о Сирији: Русија – Неубедљиви „докази“ истраге УН против Асада, Британија и Француска: Увести санкције Сирији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. октобар 2016.

Русија је одбацила као "неубједљиве" закључке истраге спроведене под вођством УН који показују да су снаге сиријске владе извеле три хемијска напада у Сирији.

Званична Москва је и оцијенила да не би требало увести санкције Дамаску, јавља АФП.

"Сматрамо да не постоје докази на основу којих би било каква казнена акција могла да буде предузета. Једноставно их нема", рекао је руски амбасадор Виталиј Чуркин послије састанка Савјета безбједности који је у четвртак одржан иза затворених врата.

Прошле недјеље је најављено да ће Савјет безбједности у четвртак дискутовати о најновијем извјештају међународног тима, чији је пун назив Заједнички истражни механизам Организације за забрану хемијског оружја и УН (ЈИМ).

СБ УН је успоставио ЈИМ прије годину дана како би се утврдило ко је одговоран за хемијске нападе у Сирији, а тај тим је досад истражио девет случајева у седам сиријских градова и закључио да су снаге сиријске владе извеле три хемијска напада на села 2014. и 2015, што је први пут да је међународном истрагом утврђена одговорност тих снага послије вишегодишњег порицања Дамаска.

Међутим, Чуркин је послије састанка у четвртак рекао да ти закључци "нису коначни, да немају правно обавезујућу снагу и да не могу да служе као оптужујући закључци за доношење правних одлука".

Истовремено, Британија и Француска су затражиле санкције против Дамаска.

"Они који су одговорни за употребу хемијског оружја морају бити санкционисани. Нема другог начина", рекао је новинарима француски амбасадор Франсоа Делатр.

И британски амбасадор Метју Рајкрофт рекао је новинарима уочи почетка састанка СБ УН да би "требало позвати на одговорност сваког појединца који је умијешан у било какву употребу хемијског оружја у Сирији или било гдје другдје".

У најновијем извјештају који је међународни тим доставио Савјету безбједности прошлог петка, наводи се да су хеликоптери снага сиријске владе из двије ваздухопловне базе које контролише влада бацили бурад-бомбе (барел-бомбе) са хлорином на села Кменас, Талменес и Сармин у провинцији Идлиб која је у рукама побуњеника.

У ранијим извјештајима тима је закључено да су отровни гасови употребљавани као оружје у петогодишњем рату у Сирији, али нису идентификовани починиоци, наводи француска агенција.

Овога пута, као починиоци напада идентификоване су двије ескадриле 63. хеликоптерске бригаде, које су полетјеле из база у Хами и Хумајмиму, и једна ескадрила базирана у Хумајмиму.

Међународни тим је утврдио и да је Исламска држава користила иперит као оружје у августу 2015. године, закључује француска агенција.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер