понедељак, 20. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савез пензионера Војводине поднео Уставном суду захтев за оцену уставности смањења пензија
Хроника

Савез пензионера Војводине поднео Уставном суду захтев за оцену уставности смањења пензија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. новембар 2014.

НОВИ САД - Пензионери су Уставном суду поднели иницијативу за оцену уставности Закона о привременом уређивању начина исплате пензија. Они сматрају да је закон неуставан, јер је пензија стечено и неотуђиво право, лична имовина која се не може умањивати.

Држава раздваја пензионере и умањује њихове пензије без обзира на дужину радног стажа и висину уплаћеног доприноса – факторе који су утицали на висину пензије, а који су били једнаки за све, жале се пензионери који закон о смањењу пензија оспоравају у целини.

"Наши пензионери нису против економских реформи и свега тога, да се коначно побољша економски положај и статус Србије. Међутим, сматрамо да није требало поново преко леђа пензионера вршити ово што је сад урађено. Поготово што годинама уназад пензије стално падају. Сада се пензије примају малтене 50 посто од реалне вредности које су остварене за време одласка у пензију", рекао је Милан Ненадић из Савеза пензионера Војводине.

Да је иницијатива за оцену уставности у потпуности основана, сматра и професорка Маријана Пајванчић која додаје да овај закон крши и правило према коме мора да постоји сразмера између издвајања које је сваки запослени давао у Пензиони фонд и висине његове пензије.

"Ово није социјална мера, значи право на пензију је једно стечено право. То је право које је настало из уговорног односа појединца и Фонда, а не уговорног односа између појединца и буџета Србије и те се ствари не могу бркати", рекла је она.

Уколико Уставни суд утврди да је закон неуставан, он ће морати назад у скупштинску процедуру, а пензионерима ће морати да буде надокнађена штета. Међутим, у канцеларији покрајинског Омбудсмана кажу да је закон перфидно написан и да га је тешко напасти, посебно јер пензионери нису добили никакво решење о умањењу пензије.

"Да су то обезбедили, то утврђивање обавезе решењем, ипак би више правних средстава стајало на располагању и пензионерима и запосленима. Напослетку, могуће је да се код обрачуна деси грешка. Коме ће се онда пензионер обраћати, како ће штити своје право кад нема никакав документ у вези с тим?", нагласила је Аника Мушкињо.

Иницијатива пред Уставним судом је последње правно средство у правном систему Србије, али пензионери могу покренути поступак пред Европским судом за људска права у Стразбуру. Пред тим судом већ су се водила два слична поступка, а у оба случаја суд није допустио овакву врсту смањивања.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер