Početna strana > Hronika > Ivica Dačić na sednici SB UN o KiM: SAD, Britanija i Francuska očigledno usaglasile stav sa "Kosovom" oko okončanja Misije UN
Hronika

Ivica Dačić na sednici SB UN o KiM: SAD, Britanija i Francuska očigledno usaglasile stav sa "Kosovom" oko okončanja Misije UN

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. avgust 2017.

Njujork -- Na kraju sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu razvila se žustra rasprava između Ivice Dačića i kosovske ambasadorke u SAD Vljore Čitaku.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku oštro su raspravljali o stanju na Kosovu pred ambasadorima članica Saveta bezbednosti UN, pošto su SAD, Francuska i Velika Britanija podržale zahtev Prištine da se postepeno ukine misija Unmik na Kosovu.

Dačić je tom prilikom zapadnim zemljama poručio da pogađaju srpski narod zalaganjem za ukidanje UNMIK-a.

Žustra raspava Dačića i Čitaku: Čitaku nije Kosovarka, već Albanka, narod Kosova ne postoji

"Čitaku je uvredila sednicu rekavši da je ovo jedna šarada... Mnogo više me brine to što su SAD, Britanija i Francuska očigledno usaglasile stav sa Kosovom oko potrebe okončanja Misije UN na Kosovu", rekao je Dačić.

On je postavio pitanje kako onda te sile mogu da kažu da žele da budu partner Srbije.

"Da li će neko ikada ovde spomenuti više od 200.000 Srba koji su proterani, a vratilo se 1,9 procenata njih? Mislite li da to više ne treba spominjati?", upitao je prvi potpredsednik Srbije.

Podsetivši da je 1981. u Prištini živelo 43.000 Srba, upitao je: "Gde su danas? Hoćete li reći - u redu je, više ih nema, više nećemo da se okupljamo i o tome pričamo?".

"Vi jeste velike sile, ali ovim duboko pogađate srpski narod. I srpske žrtve traže pravdu, isto kao i albanske i sve druge", istakao je Dačić, dodavši da "ako neko misli da je situacija na Kosovu rešena, onda živi u dubokoj i debeloj zabludi".

Takođe je poručio da "ako neko misli da je dovoljno da neko izvrši jednostranu secesiju i da je problem rešen, i da ste time što priznate jednu zemlju završili posao, onda ste zaboravili istoriju".

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je danas ambasadorima UN u Njujorku da nije dovoljno izvršiti secesiju Kosova i reći da ne treba više govoriti o tome, i dodao da srpske žrtve traže pravdu kao i sve druge žrtve.

"Ako neko misli da je situacija rešena mislim da živite u dubokoj zabludi. Ako neko misli da je dovoljno da neko izvrši jednostranu secesiju da je problem rešen, zaboravili ste istoriju i sve što ste radili na Balkanu", rekao je Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj je predstavljen redovan tromesečni izveštaj generalnog sekretara Antonija Gutereša o Kosovu.

Dačić je upitao ambasadore "da li će neko ikada u sedištu UN spomenuti više od 200.000 proteranih Srba, od kojih se vratilo 1,9 odsto" i da li misle da je dovoljno "izvršiti secesiju i reći da ne treba više govoriti o tome".

"Vi se ovde predstavljete kao nosioci maslinove grančice i Nobelove nagrade za mir... Nemojte da govorite kao da se nije desilo proterivanje Srba sa Kosova", rekao je Dačić.

Govoreći pred predstavnicima članica UN, Dačić je rekao da oni jesu velike sile, ali da su "ovim duboko pogodili srpski narod i srpske žrtve koje traže pravdu kao i sve druge žrtve".

Dačić je rekao da Srbija sigurno neće izazivati ratove, dodajući da "uostalom najviše Albanaca sa Kosova ratuje za ISIL (Islamsku državu)".

Šef srpske diplomatije je, takođe, rekao da "Srbija i dan-danas vraća i plaća kosovske kredite iz vremena bivše Jugoslavije", upitavši zašto se Kosovo ne buni zbog toga i da kaže: "Ne želimo da plaćate naše kredite". "Kako je to moguće. U tom slučaju – Kosovo je Srbija, a ovde Kosovo nije Srbija", rekao je Dačić.

Govoreći o izlaganju kosovske ambasadorke Vljore Čitaku, Dačić je rekao da je ona uvredila sednicu Saveta bezbednosti rekavši da je to "šarada", dok je on govorio o preciznim podacima.

Žestoka rasprava usledila je pošto je Čitaku od ambasadora članica Saveta bezbednosti zatražila okončanje misije UN na Kosovu, navodeći da se novac potrošen na Unmik može "bolje potrošiti".

Njen zahtev podržali su predstavnici SAD, Velike Britanije, Francuske i Švedske, što je izazvalo burne reakcije Dačića i ruskog ambasadora pri UN Vasilija Nebenzje.

Dačić je takođe rekao da ga brine to što su SAD, Velika Britanija i Francuska usaglasile stav sa Kosovom o potrebi okončanja Misije UN na Kosovu i Metohiji (UNMIK).

"Kada je tako dobra situacija sa Kosovom, zašto su sad odbile 41 zahtev za vize građana Kosova? Pa zašto beže ljudi sa Kosova i idu balkanskom rutom", upitao je Dačić.

Podsetivši da su Francuska i Srbija strateški partneri, upitao je da li je logično da predstavnica te zemlje u UN nastupa kao na današnjoj sednici.

"Ne želim da se vašim zemljama dogodi ono što se Srbiji desilo. Mi sigurno nećemo izazvati rat. Ako mislite da ovo više ne treba da se održava, donesite onda tu odlulku, predložite da se ukine rezolucija 1244", naglasio je Dačić.

On je, istovremeno, izrazio uverenje da su velike sile svesne da takva odluka ne može proći u SB UN.

"Nemojte vređati Srbiju. To je jedna ponosna zemlja koja vam je mnogo pomogla, između ostalog, i u uspostavljanju UN, za razliku od nekih drugih koji su Hiltera dočekivali cvećem", zaključio je Dačić.

Odgovarajući na njegovu izjavu, Čitaku je rekla da SB UN "nije mesto za diskusiju o nacionalnim identitetima, niti o tome ko je prvi bio na Balkanu, ko je došao u sedmom veku...".

"Ja sam etnička Albanka i ponosna građanka Kosova. Ti identiteti odlično koegzistiraju i jedan ne isključuje drugi", istakla je ona, nakon što je Dačić tokom govora rekao da Čitaku nije Kosovarka, već Albanka i da narod Kosova ne postoji..

Ona je rekla i da je "Kosovo imalo granice mnogo pre nego što će steći državnost", tvrdeći da je nezavisnost Kosova "prozvod raspada Jugoslavije, pri čemu nije jedini, i to nije secesionistički pokret".

Dok je Čitaku govorila, Dačić je često osporavao njene tvrdnje i pokušavao da je prekine.

Ambasadorka SAD:  Teško je opravdati nastavak Misije Unmika, postigli smo ciljeve na Kosovu i vreme je da se povučemo

Ambasadori članica Saveta bezbednosti UN su na sednici posvećenoj Kosovu ocenili da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine ključna za stabilnost regiona i pozvali lidere obe strane da nastave dijalog.

Učesnici rasprave pozdravili su uspešno održavanje izbora na Kosovu i pozvali političke lidere da što pre formiraju vladu i nastave rad.

Na sednici na kojoj je predstavljen redovan tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša, navedeno je da je na Kosovu važno uspostaviti Zajednicu srpskih opština, što je označeno kao "ključan element" dogovora iz Brisela.

Ambasadorka SAD je pozvala lidere da nastave sa sprovođenjem "koraka koji su potrebni u procesu normalizacije" i da nastave dijalog.

"Teško je opravdati nastavak Misije Unmika. Postigli smo ciljeve na Kosovu i vreme je da se povučemo", izjavila je predstavnica SAD na sednici SB UN

 Ona je zatražila da se smanji i naposletku okonča Misija UN na Kosovu i Metohiji (UNMIK), navodeći da redovni izveštaj generalnog sekretara treba da bude predstavljen na šest ili više meseci, a ne na tri meseca.

"Teško je opravdati nastavak Misije. Postigli smo ciljeve na Kosovu i vreme je da se povučemo", izjavila je predstavnica SAD i dodala da će Vašington podržati članstvo Kosova u svim međunarodnim organizacijama, uključujući UN i Interpol.

Zamenica američke ambasadorke pri UN Mišel Sison zatražila je i da se postepeno smanji i na kraju ukine misija UN na Kosovu, kao i da se izveštaji u Savetu bezbednosti sa sadašnja tri predaju na šest meseci.

Američka predstavnica je čestitala na, kako je navela, uspešno održanim i mirnim, demokratskim izborima na Kosovu, i pozvala zemlje članice koje to do sada nisu učinile da priznaju nezavisnost Kosova.

Rusija:  Kategorično protiv ukidanja misije UN na Kosovu - UNMIK ostaje "suštinski instrument međunarodnog nadzora" u srpskoj pokrajini

Predstavnik Rusije u Savetu UN Vasilij Nebenzja rekao je da na Kosovu i dalje postoje duboki problemi koji traže hitna rešenja, tako da nema osnova za proređivanje izveštaja generalnog sekretara o situaciji na terenu.

To pokazuje, dodao je, činjenica da političke grupe na Kosovu još nisu uspele da formiraju vladu i to što ne uspevaju da ispune obećanja data u okviru briselskog dijaloga.

"Nema osnova da se smanjuje broj izveštaja Unmika pred Savetom bezbednosti, ni razloga da se smanjuje broj ili mandat misije UN na Kosovu. Podsećam da je Rezolucija 1244 još uvek važeća", rekao je Nebenzja, dodajući da članice Saveta bezbednosti "ne treba da stvaraju virtuelnu stvarnost kako bi opravdale svoje stavove prema Kosovu".

Rusija je "kategorično protiv ukidanja misije UN na Kosovu", rekao je ruski predstavnik i dodao da UNMIK ostaje "suštinski instrument međunarodnog nadzora" u srpskoj pokrajini.

Ruski predstavnik je rekao da politika Prištine da izgradi multietničko društvo nije uspela, da "kosovski projekat nastavlja da propada" i da postoji ozbiljna zabrinutost za situaciju o oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije, kao i zbog širenja radikalizma i terorizma.

Povodom optužbi da Rusija u regionu Zapadnog Balkana "prekraja granice", ruski predstavnik je rekao da su to "apsurdne laži".

"Danas je popularno da se Rusija optužuje bez ikakvih dokaza i to se zove kleveta", rekao je predstavnik Rusije i dodao da Moskva na to gleda kao na pokušaje da se podriju tradicionalni prijateljski odnosi Rusije i zemalja Zapadnog Balkana.

"Naša politika u regionu zasnovana je na poštovanju partnera i njihovih interesa", dodao je.

Predstavnik Kine u Savetu bezbednosti UN pozvao je Beograd i Prištinu da nastave dijalog, primene postignute dogovore i da rade na izgradnji međusobnog poverenja.

"Nadamo se da će dve strane ostati posvećene traženju političkog rešenja", rekao je kineski ambasador i pozvao na izbegavanje retorike i aktivnosti koji mogu izazvati veće tenzije i ugroziti stabilnost u regionu.

Kina, dodao je, smatra da UNMIK, EULEKS i KFOR treba da nastave da rade na terenu na Kosovu i da imaju pozitivnu i konstruktivnu ulogu.

Bezbednosna situacija na Kosovu je, prema njegovom mišljenju, relativno mirna, ali i dalje postoje kompleksni problemi.

Predstavnik Velike Britanije ocenio je da su na Kosovu održani "fer i slobodni izbori" i da je velika većina gradjana uspela da mirno glasa, uprkos izveštajima o pojedinim slučajevima zastrašivanja i nasilja na biralištima.

Pozvao je kosovske lidere da brzo formiraju vladu i "vrate zemlju na put ka EU".

London će podržati članstvo Kosova u Interpolu

Britanski ambasador Majkl Rajkroft je izjavio da je napredak u dijalogu Beograda i Prištine od suštinske važnosti i za Kosovo i Srbiju i da je to jedini put ka normalizaciji "odnosa dve nezavisne države".

"Linije na mapi su fiksirane i neće biti promenjene", istakao je on i dodao da će London podržati Kosovo u nastojanjima da postane član međunarodnih zajednica, uključujući Interpol.

Britanski ambasador pri UN Majkl Rajkroft rekao je da rastući budžet Unmika ne odgovara stanju na terenu, kao i da nema potrebe za tromesečnim "žučnim raspravama" predstavnika Beograda i Prištine u Njujorku, jer se politički dijalog odvija u Briselu.

Francuska: Stav EU je jasan - evrointegracije zavise od normalizacije odnosa Prištine i Beograda

Francuska ambasadorka je izjavila da je nacionalistička retorika opasna za stabilnost regiona i da je važno što pre sprovesti dogovore iz Brisela, čiji je, kako je navela, ključni element uspostavljanje Zajednice srpskih opština.

"EU je jasna prema Prištini i Beogradu - evrointegracije zavise od normalizacije odnosa", rekla je ona.

Pozdravila je nedavno održane izbore na Kosovu za koje je rekla da predstavljaju "pokazatelj izgradnje demokratskog društva" i "unapređenje izbornog sistema" na Kosovu.

Prema njenim rečima, važno je da kosovska vlada sprovodi reforme važne za razvoj, ali i da se nađu kompromisna rešenja sa opozicijom.

Italijanski ambasador je izjavio da je Italija posvećena zemljama koje su izabrale evropski put, dodajući da je to pokazao i nedavno održan samit u Trstu.

On je ocenio da je normalizacija odnosa Prištine i Beograda ključna za stabilnost i prosperitet celog regiona, i pozvao obe strane da primene postignute dogovore, a naročito dogovor o uspostavljanju Zajednice srpskih opština.

Prema njegovom mišljenju, vreme je da se napravi procena Misije UN na Kosovu u cilju prilagodjavanja situaciji na terenu.

Smanjenje Misije UN na Kosovu podržao je i predstavnik Japana, ocenivši da se treba prilagoditi novim okolnostima i da je podnošenje izveštaja na šest meseci "više nego dovoljno".

Ambasadorka Švedske je ocenila da je u odnosima Beograda i Prištine uspostavljen napredak, skoro dve decenije od konflikta i pozvala kosovsku vladu da nastavi da sprovodi reforme za dobrobit naroda.

Predstavnik Ukrajine pozvao je kosovske lidere da postignu dogovor o formiranju vlade i da pokažu jedinstvo i spremnost da se suoče sa izazovima, kao što su vladavina prava i odnos sa Srbijom.

"Bolje da se kaže 'nećemo da realizujemo Briselski sporazum'"

"Bolje da se kaže 'nećemo da realizujemo Briselski sporazum' i u tom smislu očekujem i vaše objektivno sagledavanje stanja, a ne relativizaciju", rekao je Dačić.

Kako je naveo, on je pre četiri godine potpisao taj sporazum sa Hašimom Tačijem, a prošlo je previše da bi stajali bilo kakvi argumenti za neispunjavanje preuzetih obaveza.

"Ja sam potpisao taj sporazum i znam da uvek ima milion razloga za izbegavanje ispunjavanja preuzetih obaveza, ali četiri godine su predug period da postoje čvrsti argumenti za to. Srbija će ispuniti sve što je potpisano, mi smo ga zato i potpisali", rekao je Dačić u svom govoru. 

Dačić je u govoru na sednici SB UN o izveštaju generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a i situaciji na Kosovu rekao i da će Beograd nastaviti da konstruktivno i odgovorno učestvuje u dijalogu, ali da sa strane Prištine nailazi na kontinuiranu opstrukciju i izostanak političke volje za postizanje istinskog napretka na planu normalizacije odnosa. 

Dačić je pozvao SB UN, ali i EU i međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Prištinu kako bi se formirala ZSO. 

"Sprečavanje formiranja 'vojske Kosova' jasno je pokazalo da Priština i te kako može da prihvati sugestije međunarodne zajednice", rekao je Dačić.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš ocenio je u novom izveštaju da se dijalog Beograda i Prištine suočava sa ozbiljnim izazovima, upozorivši da nema dovoljno napretka, uključujući i Zajednicu srpskih opština, i pozvao obe strane da ožive proces. 

U Izveštaju o aktivnostima UNMIK-a i situaciji na Kosovu u periodu od 16. aprila do 15. jula navodi se da u tom periodu nije postignut napredak u primeni postojećih sporazuma o uspostavljanju ZSO ni kada je reč o integraciji pravosuđa. 

"Ohrabrujem privrženost načelu da se nesuglasice moraju rešavati isključivo mirnim sredstvima", naveo je Gutereš u tromesečnom izveštaju koji će biti razmatran na sednici SB UN u Njujorku. 

Na sednici će putem videom-bima govoriti i šef UNMIK-a Zahir Tanin. 

Prištinu predstavlja ambasadorka u Vašingtonu Vljora Čitaku.

Zahir Tanin: Što pre nastaviti dijalog Beograda i Prištine

Šef misije UNMIK na Kosovu Zahir Tanin ocenio je da je briselski dijalog usporen političkim procesima u Beogradu i Prištini i da ga treba što pre nastaviti.

Tanin je na sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj se razmatra izveštaj generalnog sekretara Antonija Gutereša o Kosovu rekao da je sprovođenje postignutih sporazuma bilo nepotpuno i da treba izgraditi međusobno poverenje.

Tanin je u obraćanju sednici video linkom ukazao na poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na unutrašnji dijalog o Kosovu kao pokušaj da se izbegne da se taj problem prenese na sledeću generaciju.

Dodao je da je o ideju o unutrašnjem dijalogu razgovarao s ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem tokom posete Srbiji prošle sedmice.

Ocenivši da je rešavanje kosovskog pitanja "dug, komplikovan i često bolan proces", Tanin je rekao da treba naći trajno i održivo rešenje koje je u interesu svih.

"Potrebno je liderstvo svih uključenih strana ako želimo trajan mir u regionu Zapadnog Balkana", rekao je Tanin, ocenivši da je stabilnost na Kosovu važna za stabilnost u celom regionu i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

Prevazilaženje nepoverenja dve strane je dugoročan proces, rekao je Tanin i dodao su "mnogi nerešeni slučajevi nestalih s Kosova i dalje ozbiljna prepreka suštinskom poverenju".

Povodom parlamentarnih izbora na Kosovu 11. jula, Tanin je rekao da je važno da Kosovo nastavi da bude ozbiljno i odgovorno, a da međunarodna zajednica i svi partneri treba da daju podršku i doprinesu stabilnosti.

Osvrnuvši se na samit lidera zemalja Zapadnog Balkana u Trstu, Tanin je rekao da je regionalna saradnja na svim nivoima važna za evropsku integraciju svih zemalja.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je u Izveštaju o aktivnostima Unmika i situaciji na Kosovu u periodu od 16. aprila do 15. jula ocenio da se dijalog Beograda i Prištine suočava sa ozbiljnim izazovima i pozvao je obe strane da ožive taj proces.

Njujork -- U Njujorku je počela sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj će biti razmatran najnoviji izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a i situaciji na Kosovu.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održaće danas sednicu na kojoj će biti razmatran najnoviji izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a i situaciji na Kosovu, a Srbiju će predstavljati prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Ministar Dačić će u svom izlaganju dati osvrt na Izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a u izveštajnom periodu, od 16. aprila do 15. jula ove godine, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Kako se ističe u saopštenju, Dačić će izneti našu ocenu aktuelne situacije na Kosovu i Metohiji i delovanju UNMIK-a.

Učešće na sednici Saveta bezbednosti UN biće i prilika za susret sa generalnim sekretarom te organizacije, kao i predsedavajućim Savetu bezbednosti za mesec avgust, stalnim predstavnikom Egipta pri Ujedinjenim nacijama.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš ocenio je u najnovijem izveštaju da se dijalog Beograda i Prištine suočava sa ozbiljnim izazovima, upozorivši da nema dovoljno napretka, uključujući i Zajednicu srpskih opština, i pozvao obe strane da ožive proces.

U Izveštaju o aktivnostima UNMIK-a i situaciji na Kosovu u periodu od 16. aprila do 15. jula navodi se da u tom periodu nije postignut napredak u primeni postojećih sporazuma o uspostavljanju ZSO ni kada je reč o integraciji pravosuđa.

- Ohrabrujem privrženost načelu da se nesuglasice moraju rešavati isključivo mirnim sredstvima - naveo je Gutereš u tromesečnom izveštaju koji će biti razmatran na sednici SB UN u Njujorku.

(Agencije)

Videti još: Vljora Čitaku na sednici SB UN o KiM: Nezavisnost Kosova je kompromis, Ahtisarejiv predlog je bio težak i bolan kompromis; OVK nije teroristička organizacija