четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић на седници СБ УН о КиМ: САД, Британија и Француска очигледно усагласиле став са "Косовом" око окончања Мисије УН
Хроника

Ивица Дачић на седници СБ УН о КиМ: САД, Британија и Француска очигледно усагласиле став са "Косовом" око окончања Мисије УН

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. август 2017.

Њујорк -- На крају седнице Савета безбедности УН о Косову развила се жустра расправа између Ивице Дачића и косовске амбасадорке у САД Вљоре Читаку.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић и косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку оштро су расправљали о стању на Косову пред амбасадорима чланица Савета безбедности УН, пошто су САД, Француска и Велика Британија подржале захтев Приштине да се постепено укине мисија Унмик на Косову.

Дачић је том приликом западним земљама поручио да погађају српски народ залагањем за укидање УНМИК-а.

Жустра распава Дачића и Читаку: Читаку није Косоварка, већ Албанка, народ Косова не постоји

"Читаку је увредила седницу рекавши да је ово једна шарада... Много више ме брине то што су САД, Британија и Француска очигледно усагласиле став са Косовом око потребе окончања Мисије УН на Косову", рекао је Дачић.

Он је поставио питање како онда те силе могу да кажу да желе да буду партнер Србије.

"Да ли ће неко икада овде споменути више од 200.000 Срба који су протерани, а вратило се 1,9 процената њих? Мислите ли да то више не треба спомињати?", упитао је први потпредседник Србије.

Подсетивши да је 1981. у Приштини живело 43.000 Срба, упитао је: "Где су данас? Хоћете ли рећи - у реду је, више их нема, више нећемо да се окупљамо и о томе причамо?".

"Ви јесте велике силе, али овим дубоко погађате српски народ. И српске жртве траже правду, исто као и албанске и све друге", истакао је Дачић, додавши да "ако неко мисли да је ситуација на Косову решена, онда живи у дубокој и дебелој заблуди".

Такође је поручио да "ако неко мисли да је довољно да неко изврши једнострану сецесију и да је проблем решен, и да сте тиме што признате једну земљу завршили посао, онда сте заборавили историју".

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је данас амбасадорима УН у Њујорку да није довољно извршити сецесију Косова и рећи да не треба више говорити о томе, и додао да српске жртве траже правду као и све друге жртве.

"Ако неко мисли да је ситуација решена мислим да живите у дубокој заблуди. Ако неко мисли да је довољно да неко изврши једнострану сецесију да је проблем решен, заборавили сте историју и све што сте радили на Балкану", рекао је Дачић на седници Савета безбедности УН на којој је представљен редован тромесечни извештај генералног секретара Антонија Гутереша о Косову.

Дачић је упитао амбасадоре "да ли ће неко икада у седишту УН споменути више од 200.000 протераних Срба, од којих се вратило 1,9 одсто" и да ли мисле да је довољно "извршити сецесију и рећи да не треба више говорити о томе".

"Ви се овде представљете као носиоци маслинове гранчице и Нобелове награде за мир... Немојте да говорите као да се није десило протеривање Срба са Косова", рекао је Дачић.

Говорећи пред представницима чланица УН, Дачић је рекао да они јесу велике силе, али да су "овим дубоко погодили српски народ и српске жртве које траже правду као и све друге жртве".

Дачић је рекао да Србија сигурно неће изазивати ратове, додајући да "уосталом највише Албанаца са Косова ратује за ИСИЛ (Исламску државу)".

Шеф српске дипломатије је, такође, рекао да "Србија и дан-данас враћа и плаћа косовске кредите из времена бивше Југославије", упитавши зашто се Косово не буни због тога и да каже: "Не желимо да плаћате наше кредите". "Како је то могуће. У том случају – Косово је Србија, а овде Косово није Србија", рекао је Дачић.

Говорећи о излагању косовске амбасадорке Вљоре Читаку, Дачић је рекао да је она увредила седницу Савета безбедности рекавши да је то "шарада", док је он говорио о прецизним подацима.

Жестока расправа уследила је пошто је Читаку од амбасадора чланица Савета безбедности затражила окончање мисије УН на Косову, наводећи да се новац потрошен на Унмик може "боље потрошити".

Њен захтев подржали су представници САД, Велике Британије, Француске и Шведске, што је изазвало бурне реакције Дачића и руског амбасадора при УН Василија Небензје.

Дачић је такође рекао да га брине то што су САД, Велика Британија и Француска усагласиле став са Косовом о потреби окончања Мисије УН на Косову и Метохији (УНМИК).

"Када је тако добра ситуација са Косовом, зашто су сад одбиле 41 захтев за визе грађана Косова? Па зашто беже људи са Косова и иду балканском рутом", упитао је Дачић.

Подсетивши да су Француска и Србија стратешки партнери, упитао је да ли је логично да представница те земље у УН наступа као на данашњој седници.

"Не желим да се вашим земљама догоди оно што се Србији десило. Ми сигурно нећемо изазвати рат. Ако мислите да ово више не треба да се одржава, донесите онда ту одлулку, предложите да се укине резолуција 1244", нагласио је Дачић.

Он је, истовремено, изразио уверење да су велике силе свесне да таква одлука не може проћи у СБ УН.

"Немојте вређати Србију. То је једна поносна земља која вам је много помогла, између осталог, и у успостављању УН, за разлику од неких других који су Хилтера дочекивали цвећем", закључио је Дачић.

Одговарајући на његову изјаву, Читаку је рекла да СБ УН "није место за дискусију о националним идентитетима, нити о томе ко је први био на Балкану, ко је дошао у седмом веку...".

"Ја сам етничка Албанка и поносна грађанка Косова. Ти идентитети одлично коегзистирају и један не искључује други", истакла је она, након што је Дачић током говора рекао да Читаку није Косоварка, већ Албанка и да народ Косова не постоји..

Она је рекла и да је "Косово имало границе много пре него што ће стећи државност", тврдећи да је независност Косова "прозвод распада Југославије, при чему није једини, и то није сецесионистички покрет".

Док је Читаку говорила, Дачић је често оспоравао њене тврдње и покушавао да је прекине.

Амбасадорка САД:  Тешко је оправдати наставак Мисије Унмика, постигли смо циљеве на Косову и време је да се повучемо

Амбасадори чланица Савета безбедности УН су на седници посвећеној Косову оценили да је нормализација односа Београда и Приштине кључна за стабилност региона и позвали лидере обе стране да наставе дијалог.

Учесници расправе поздравили су успешно одржавање избора на Косову и позвали политичке лидере да што пре формирају владу и наставе рад.

На седници на којој је представљен редован тромесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша, наведено је да је на Косову важно успоставити Заједницу српских општина, што је означено као "кључан елемент" договора из Брисела.

Амбасадорка САД је позвала лидере да наставе са спровођењем "корака који су потребни у процесу нормализације" и да наставе дијалог.

"Тешко је оправдати наставак Мисије Унмика. Постигли смо циљеве на Косову и време је да се повучемо", изјавила је представница САД на седници СБ УН

 Она је затражила да се смањи и напослетку оконча Мисија УН на Косову и Метохији (УНМИК), наводећи да редовни извештај генералног секретара треба да буде представљен на шест или више месеци, а не на три месеца.

"Тешко је оправдати наставак Мисије. Постигли смо циљеве на Косову и време је да се повучемо", изјавила је представница САД и додала да ће Вашингтон подржати чланство Косова у свим међународним организацијама, укључујући УН и Интерпол.

Заменица америчке амбасадорке при УН Мишел Сисон затражила је и да се постепено смањи и на крају укине мисија УН на Косову, као и да се извештаји у Савету безбедности са садашња три предају на шест месеци.

Америчка представница је честитала на, како је навела, успешно одржаним и мирним, демократским изборима на Косову, и позвала земље чланице које то до сада нису учиниле да признају независност Косова.

Русија:  Категорично против укидања мисије УН на Косову - УНМИК остаје "суштински инструмент међународног надзора" у српској покрајини

Представник Русије у Савету УН Василиј Небензја рекао је да на Косову и даље постоје дубоки проблеми који траже хитна решења, тако да нема основа за проређивање извештаја генералног секретара о ситуацији на терену.

То показује, додао је, чињеница да политичке групе на Косову још нису успеле да формирају владу и то што не успевају да испуне обећања дата у оквиру бриселског дијалога.

"Нема основа да се смањује број извештаја Унмика пред Саветом безбедности, ни разлога да се смањује број или мандат мисије УН на Косову. Подсећам да је Резолуција 1244 још увек важећа", рекао је Небензја, додајући да чланице Савета безбедности "не треба да стварају виртуелну стварност како би оправдале своје ставове према Косову".

Русија је "категорично против укидања мисије УН на Косову", рекао је руски представник и додао да УНМИК остаје "суштински инструмент међународног надзора" у српској покрајини.

Руски представник је рекао да политика Приштине да изгради мултиетничко друштво није успела, да "косовски пројекат наставља да пропада" и да постоји озбиљна забринутост за ситуацију о области владавине права и борбе против корупције, као и због ширења радикализма и тероризма.

Поводом оптужби да Русија у региону Западног Балкана "прекраја границе", руски представник је рекао да су то "апсурдне лажи".

"Данас је популарно да се Русија оптужује без икаквих доказа и то се зове клевета", рекао је представник Русије и додао да Москва на то гледа као на покушаје да се подрију традиционални пријатељски односи Русије и земаља Западног Балкана.

"Наша политика у региону заснована је на поштовању партнера и њихових интереса", додао је.

Представник Кине у Савету безбедности УН позвао је Београд и Приштину да наставе дијалог, примене постигнуте договоре и да раде на изградњи међусобног поверења.

"Надамо се да ће две стране остати посвећене тражењу политичког решења", рекао је кинески амбасадор и позвао на избегавање реторике и активности који могу изазвати веће тензије и угрозити стабилност у региону.

Кина, додао је, сматра да УНМИК, ЕУЛЕКС и КФОР треба да наставе да раде на терену на Косову и да имају позитивну и конструктивну улогу.

Безбедносна ситуација на Косову је, према његовом мишљењу, релативно мирна, али и даље постоје комплексни проблеми.

Представник Велике Британије оценио је да су на Косову одржани "фер и слободни избори" и да је велика већина градјана успела да мирно гласа, упркос извештајима о појединим случајевима застрашивања и насиља на биралиштима.

Позвао је косовске лидере да брзо формирају владу и "врате земљу на пут ка ЕУ".

Лондон ће подржати чланство Косова у Интерполу

Британски амбасадор Мајкл Рајкрофт је изјавио да је напредак у дијалогу Београда и Приштине од суштинске важности и за Косово и Србију и да је то једини пут ка нормализацији "односа две независне државе".

"Линије на мапи су фиксиране и неће бити промењене", истакао је он и додао да ће Лондон подржати Косово у настојањима да постане члан међународних заједница, укључујући Интерпол.

Британски амбасадор при УН Мајкл Рајкрофт рекао је да растући буџет Унмика не одговара стању на терену, као и да нема потребе за тромесечним "жучним расправама" представника Београда и Приштине у Њујорку, јер се политички дијалог одвија у Бриселу.

Француска: Став ЕУ је јасан - евроинтеграције зависе од нормализације односа Приштине и Београда

Француска амбасадорка је изјавила да је националистичка реторика опасна за стабилност региона и да је важно што пре спровести договоре из Брисела, чији је, како је навела, кључни елемент успостављање Заједнице српских општина.

"ЕУ је јасна према Приштини и Београду - евроинтеграције зависе од нормализације односа", рекла је она.

Поздравила је недавно одржане изборе на Косову за које је рекла да представљају "показатељ изградње демократског друштва" и "унапређење изборног система" на Косову.

Према њеним речима, важно је да косовска влада спроводи реформе важне за развој, али и да се нађу компромисна решења са опозицијом.

Италијански амбасадор је изјавио да је Италија посвећена земљама које су изабрале европски пут, додајући да је то показао и недавно одржан самит у Трсту.

Он је оценио да је нормализација односа Приштине и Београда кључна за стабилност и просперитет целог региона, и позвао обе стране да примене постигнуте договоре, а нарочито договор о успостављању Заједнице српских општина.

Према његовом мишљењу, време је да се направи процена Мисије УН на Косову у циљу прилагодјавања ситуацији на терену.

Смањење Мисије УН на Косову подржао је и представник Јапана, оценивши да се треба прилагодити новим околностима и да је подношење извештаја на шест месеци "више него довољно".

Амбасадорка Шведске је оценила да је у односима Београда и Приштине успостављен напредак, скоро две деценије од конфликта и позвала косовску владу да настави да спроводи реформе за добробит народа.

Представник Украјине позвао је косовске лидере да постигну договор о формирању владе и да покажу јединство и спремност да се суоче са изазовима, као што су владавина права и однос са Србијом.

"Боље да се каже 'нећемо да реализујемо Бриселски споразум'"

"Боље да се каже 'нећемо да реализујемо Бриселски споразум' и у том смислу очекујем и ваше објективно сагледавање стања, а не релативизацију", рекао је Дачић.

Како је навео, он је пре четири године потписао тај споразум са Хашимом Тачијем, а прошло је превише да би стајали било какви аргументи за неиспуњавање преузетих обавеза.

"Ја сам потписао тај споразум и знам да увек има милион разлога за избегавање испуњавања преузетих обавеза, али четири године су предуг период да постоје чврсти аргументи за то. Србија ће испунити све што је потписано, ми смо га зато и потписали", рекао је Дачић у свом говору. 

Дачић је у говору на седници СБ УН о извештају генералног секретара УН о раду УНМИК-а и ситуацији на Косову рекао и да ће Београд наставити да конструктивно и одговорно учествује у дијалогу, али да са стране Приштине наилази на континуирану опструкцију и изостанак политичке воље за постизање истинског напретка на плану нормализације односа. 

Дачић је позвао СБ УН, али и ЕУ и међународну заједницу да изврши притисак на Приштину како би се формирала ЗСО. 

"Спречавање формирања 'војске Косова' јасно је показало да Приштина и те како може да прихвати сугестије међународне заједнице", рекао је Дачић.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш оценио је у новом извештају да се дијалог Београда и Приштине суочава са озбиљним изазовима, упозоривши да нема довољно напретка, укључујући и Заједницу српских општина, и позвао обе стране да оживе процес. 

У Извештају о активностима УНМИК-а и ситуацији на Косову у периоду од 16. априла до 15. јула наводи се да у том периоду није постигнут напредак у примени постојећих споразума о успостављању ЗСО ни када је реч о интеграцији правосуђа. 

"Охрабрујем приврженост начелу да се несугласице морају решавати искључиво мирним средствима", навео је Гутереш у тромесечном извештају који ће бити разматран на седници СБ УН у Њујорку. 

На седници ће путем видеом-бима говорити и шеф УНМИК-а Захир Танин. 

Приштину представља амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку.

Захир Танин: Што пре наставити дијалог Београда и Приштине

Шеф мисије УНМИК на Косову Захир Танин оценио је да је бриселски дијалог успорен политичким процесима у Београду и Приштини и да га треба што пре наставити.

Танин је на седници Савета безбедности УН на којој се разматра извештај генералног секретара Антонија Гутереша о Косову рекао да је спровођење постигнутих споразума било непотпуно и да треба изградити међусобно поверење.

Танин је у обраћању седници видео линком указао на позив председника Србије Александра Вучића на унутрашњи дијалог о Косову као покушај да се избегне да се тај проблем пренесе на следећу генерацију.

Додао је да је о идеју о унутрашњем дијалогу разговарао с министром спољних послова Ивицом Дачићем током посете Србији прошле седмице.

Оценивши да је решавање косовског питања "дуг, компликован и често болан процес", Танин је рекао да треба наћи трајно и одрживо решење које је у интересу свих.

"Потребно је лидерство свих укључених страна ако желимо трајан мир у региону Западног Балкана", рекао је Танин, оценивши да је стабилност на Косову важна за стабилност у целом региону и нормализацију односа Београда и Приштине.

Превазилажење неповерења две стране је дугорочан процес, рекао је Танин и додао су "многи нерешени случајеви несталих с Косова и даље озбиљна препрека суштинском поверењу".

Поводом парламентарних избора на Косову 11. јула, Танин је рекао да је важно да Косово настави да буде озбиљно и одговорно, а да међународна заједница и сви партнери треба да дају подршку и допринесу стабилности.

Осврнувши се на самит лидера земаља Западног Балкана у Трсту, Танин је рекао да је регионална сарадња на свим нивоима важна за европску интеграцију свих земаља.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш је у Извештају о активностима Унмика и ситуацији на Косову у периоду од 16. априла до 15. јула оценио да се дијалог Београда и Приштине суочава са озбиљним изазовима и позвао је обе стране да оживе тај процес.

Њујорк -- У Њујорку је почела седница Савета безбедности УН на којој ће бити разматран најновији извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а и ситуацији на Косову.

Савет безбедности Уједињених нација одржаће данас седницу на којој ће бити разматран најновији извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а и ситуацији на Косову, а Србију ће представљати први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић.

Министар Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а у извештајном периоду, од 16. априла до 15. јула ове године, саопштило је Министарство спољних послова Србије.

Како се истиче у саопштењу, Дачић ће изнети нашу оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а.

Учешће на седници Савета безбедности УН биће и прилика за сусрет са генералним секретаром те организације, као и председавајућим Савету безбедности за месец август, сталним представником Египта при Уједињеним нацијама.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш оценио је у најновијем извештају да се дијалог Београда и Приштине суочава са озбиљним изазовима, упозоривши да нема довољно напретка, укључујући и Заједницу српских општина, и позвао обе стране да оживе процес.

У Извештају о активностима УНМИК-а и ситуацији на Косову у периоду од 16. априла до 15. јула наводи се да у том периоду није постигнут напредак у примени постојећих споразума о успостављању ЗСО ни када је реч о интеграцији правосуђа.

- Охрабрујем приврженост начелу да се несугласице морају решавати искључиво мирним средствима - навео је Гутереш у тромесечном извештају који ће бити разматран на седници СБ УН у Њујорку.

(Агенције)

Видети још: Вљора Читаку на седници СБ УН о КиМ: Независност Косова је компромис, Ахтисарејив предлог је био тежак и болан компромис; ОВК није терористичка организација

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер