Početna strana > Hronika > Savet bezbednosti UN o rezultatima istrage povodom slučaja „Skripalj“; Vasilij Nebenzja: Povezani incidenti u Solsberiju i sirijskoj Dumi su prljave antiruske provokacije
Hronika

Savet bezbednosti UN o rezultatima istrage povodom slučaja „Skripalj“; Vasilij Nebenzja: Povezani incidenti u Solsberiju i sirijskoj Dumi su prljave antiruske provokacije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. april 2018.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održava sednicu o rezultatima istrage eksperata Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja o incidentu u Solsberiju. Skup je inicirao London.

Strane planiraju da razgovaraju o zaključcima stručnjaka organizacije, a biće predstavljeno i pismo stalnog predstavnika Velike Britanije o slučaju „Skripalj“.

U sredu je u Hagu održana sednica Sekretarijata OZHO. Organizacija je saopštila da nije pronašla u Solsberiju tragove agensa B-Z. Ranije je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov saopštio da je moguće da su bivšeg agenta Državne obaveštajne uprave Rusije Sergeja Skripalja i njegovu kćerku Juliju otrovali upravo ovim toksinom.

Istovremeno stalni predstavnik Rusije pri OZHO Aleksandar Šuljgin predstavio je članovima sekretarijata dokumente koji ukazuju na to da je u SAD pre nekoliko godina patentirana supstanca koja je verovatno korišćena prilikom napada na Skripalje.

Nebenzja: A gde je Skripalj, niko ga nije video od 4. marta

Izveštaj Organizacije za zabranu hemijskog oružja o incidentu u Solsberiju ne sadrži zaključak koji je očekivala Velika Britanija, da je supstanca koja je upotrebljena na Sergeju Skripalju i njegovoj kćerki proizvedena u Rusiji, izjavio je u sredu na sednici Saveta bezbednosti stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.

„U izveštaju OZHO nema ničega što bi pomoglo britanskoj strani da svoju lažnu verziju o umešanosti Rusije u događaj u Solsberiju opravda. Glavna stvar koje tamo nema i za kojom je žudela britanska strana jesu zaključci o tome da je supstanca upotrebljena u Solsberiju proizvedena u Rusiji“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, operativnost analize OZHO potvrđuje da takva supstanca može biti proizvedena u bilo kojoj laboratoriji s odgovarajućom opremom.

Nebenzja je istakao da situacija s trovanjem Sergeja i Julije Skripalj podseća na situaciju s trovanjem Aleksandra Litvinjenka.

„Sve smo mi to već prošli u slučaju trovanja Litvinjenka. Potpuna netransparentnost dejstava britanske strane, koja i dalje skriva sve informacije koje omogućavaju da se izgradi celokupna slika o onome što se događalo s Litvinjenkom. Za one koji ne znaju, saopštiću: Velika Britanija je te informacije prosto sakrila“, rekao je Nebenzja.

„Britanske vlasti se bave planskim uništavanjem svedočanstava i materijalnih dokaza. Ubijene su životinje iz Skripaljeve kuće. Očigledno je da nisu testirane. Čiste se mesta koja su Skripaljevi posećivali – bar, restoran, klupa, teren u parku i tome slično. Pritom obični ljudi i dalje žive u Solsberiju kao da se ništa nije ni desilo“, rekao je Nebenzja.

On je podsetio da Skripaljeve niko nije video od 4. marta i da niko ne zna gde su.

Ruski diplomata je ponovo istakao da je Rusija Velikoj Britaniji postavila 47 pitanja u vezi sa slučajem „Skripalj“, a da je dobila delimične odgovore na samo dva.

„Incidenti u Solsberiju i sirijskoj Dumi su povezani: to su prljave antiruske provokacije“, rekao je Nebenzja.

Odnosi Rusije i Velike Britanije naglo su se pogoršali usled incidenta u britanskom Solsberiju, gde su otrovani saradnik britanskih specijalnih službi, bivši pukovnik Državne obaveštajne uprave Rusije Sergej Skripalj, i njegova kćerka Julija.

Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih nervno-paralitičkom supstancom A-234 umešana Rusija, koja to izričito negira.

Kina poziva da se objektivno i nepristrasno istraži „slučaj Skripalj“

Predstavnik Kine u Ujedinjenim nacijama Čao Su Ma pozvao je da se nastavi istraga o incidentu u Solsberiju radi utvrđivanja istine.

 „Neophodna je dalja istraga, da bi se utvrdila priroda incidenta i ko su oni koji su za to odgovorni… Kina smatra da mora da bude sprovedena sveobuhvatna, objektivna i nepristrasna istraga. Na osnovu čvrstih dokaza moraju se doneti zaključci“, rekao je on na sednici Saveta bezbednosti UN.

Kineski diplomata je dodao da strane moraju da izvedu zaključke koji će biti prihvatljivi za sve strane.

U britanskom Solsberiju 4. marta otrovani su bivši oficir Državne obaveštajne uprave Rusije Sergej Skripalj i njegova kćerka Julija. London tvrdi da je u ovaj incident umešana Moskva, koja to kategorički negira.

(Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner