субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет безбедности једногласно изгласао санкције Северној Кореји
Хроника

Савет безбедности једногласно изгласао санкције Северној Кореји

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. јун 2009.

Савет безбедности Уједињених нација једногласно одобрио додатне санкција против Северне Кореје због нуклеарних активности Пјонгјанга. Кина и Русија, које су раније биле уздржане, подржале нацрт резолуције САД.

Амбасадори најмоћнијег тела светске организације једногласно су изгласали додатне санкција против Северне Кореје због нуклеарне пробе коју је та земља извршила 25. маја.

Санкције подразумевају прекид трговинске размене и забрану извоза оружја из Северне Кореје, као и увоза наоружања у ту земљу, са изузетком лаког стрељачког наоружања.

Обична трговина није забрањена, премда се међународне финансијске инситуције позивају да не дају Пјонгјангу помоћ или позајмице осим за хуманитарне и развојне програме или програм денуклеаризације.

Према Резолуцији, земље чланице Уједињених нација могу да надзиру воде које припадају Северној Кореји, као и ваздушни и копнени гранични простор те државе, уз допуштење да униште или заплене било каква средства, чији транспорт подразумева нарушавање нових санкција.

Кина и Русија, које су раније биле уздржане када је реч о увођењу додатних санкција Северној Кореји, подржале су овог пута нацрт резолуције САД.

Међународна заједница захтева од владе у Пјонгјангу да обустави све нуклеарне пробе и лансирање балистичких ракета.

Такође, тражи се увођење финансијских казни, између осталог замрзавање севернокорејских средстава која би могла бити искоришћена за финансирање њеног нуклеарног и ракетног програма.

Заменица амбасадора САД у УН Розмари Дикарло рекла је да резолуција даје "снажан и јединствен међународни одговор" на нуклеарне пробе Северне Кореје упркос забрани уведеној после прве подземене нуклеарне пробе октобра 2006. године.

"Порука ове резолуције је јасна: понашање Северне Кореје је неприхватљиво међународној заједници и међународна заједница је одлучна да одговори", рекла је Дикарло додајући да Пјонгјанг безусловно треба да се врати дијалогу.

Кинески амбасадор у УН Жанг Јесуи је рекао да је нуклеарна проба утицала на регионални мир и безбедност и затражио од Пјонгјанга да ради на денуклеаризацији Корејског полуострва.

Како је навео, резолуција показују да се међународна заједница чврсто противи нуклеарним пробама Северне Кореје, али и да шаље позитиван сигнал за обнављање преговора о укидању севернокорејског нуклеарног програма.

И власти у Москви оцениле су да је нова резолуција о проширеним санкцијама Северној Кореји "потпуно у складу са ситуацијом".

Пет сталних чланица Савета безбедности УН, заједно са Јапаном и Јужном Корејом, постигли су прекјуче сагласност око нацрта резолуције којом би се прошириле санкције против Северне Кореје.

САД и Јапан су захтевали енергичне санкције како би се казнио Пјонгјанг због нуклеарних проба изведених у мају.

Кина и Русија су били за опрезну политику, страхујући да би пооштравање санкција могло да испровоцира Северну Кореју, међутим данас су се сагласиле са том мером.

Пет сталних чланица СБ УН су САД, Кина, Русија, Велика Британија и Француска.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер