петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет безбедности данас о Космету
Хроника

Савет безбедности данас о Космету

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. август 2011.

Савет безбедности УН одржаће седницу посвећену ситуацији на Косову и Метохији, на којој ће бити представљен редовни тромесечни извештај генералног секретара УН Бан Кимуна, али ће акценат бити стављен на последњу кризу на северу Косова и Метохије, проузроковану крајем јула унилатералним покушајем администрације у Приштини да заузме два административна прелаза.

Будући да Бан Кимунов извештај обухвата период од 16. априла до 15. јула, односно не третира последњу ескалацију напетости на северу Косова, чланове Савета безбедности ће са најновијом кризом упознати нови вршилац дужности шефа УНМИК-а Фарид Зариф, а амбасадори ће у расправи имати прилике да изнесу ставове својих држава.

Први човек Уједињених нација оценио је ситуацију на Косову као мирну, али је навео да су напетости порасле када су специјалне јединице косовске полиције РОСУ започеле дневне патроле у мултиетничким областима на северу Косова, као и после одлуке Приштине да ротира састав полицијских станица.

УНМИК је, десетак дана пред ескалацију насиља на северу, закључио да би акција РОСУ могла изазвати насиље на северу Покрајине.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић, који ће представити ставове Београда, изјавио је у Њујорку да очекује тешку седницу Савету безбедности, имајући у виду супротстављеност ставова чланица тог тела о Председничком саопштењу, чији предлог је поднела Русија, али и да на основу обављених консултација верује да ће већина подржати став Србије.

Ставове Приштине пренеће косовски министар спољних послова Енвер Хоџај.

Како је најављено, Хоџај ће затражити да Србија распусти паралелне структуре на Косову и прекине са "политичком подршком организованим криминалним групама на северу" и указати на то да Београд, у процесу дијалога, није спреман да прихвати косовске печате.

Иако је била заказана за јуче, седница Савета безбедности посвећена ситуацији на Косову и Метохији биће одржана данас, због проблема насталих у Њујорку, као последица урагана "Ајрин".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер