четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет безбедности: Број повратника на Косово разочаравајуће мали
Хроника

Савет безбедности: Број повратника на Косово разочаравајуће мали

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јун 2009.

Већина представника чланица Савета безбедности УН оценила је у Њујорку, на седници посвећеној ситуацији на Косову, да је број повратника на Косово "разочаравајуће мали" и да је ситуација на КиМ "мирна, али крхка".

Представљајући извештај генералног секретара УН Бан Ки Муна, шеф УНМИК-а Ламберто Занијер изјавио је да је општа безбедносна ситуација у јужној српској покрајини "крхка", а да је ситуација са бројем повратника "разочаравајућа", истакавши да је упркос позивима косовских власти расељеним лицима да се врате, одзив био "занемарљив".

Према подацима УНХЦР, које је генерални секретар УН уврстио у свој извештај, од јануара до априла на Косово се добровољно вратило свега 137 прогнаних, међу којима 24 Албанца, 30 Срба и 54 Рома, Ашкалија и Египћана.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић затражио је од Савета безбедности УН да инсистира да се сви придржавају обавеза које прописује Резолуција 1244 УН и позвао да се не охрабрују признавања једнострано проглашене независности Косова. Он је нагласио да би, под тренутним околностима, "смањење броја трупа Кфора било контрапродуктивно", оценивши да снаге Кфора имају корисну улогу у покрајини и да су задужене за заштиту енклава и светиња, укључујући и оне које су на листи угрожених места светске баштине а коју је саставио УНЕСКО, од потенцијалних претњи, насртаја и напада.

Представница Сједињених Америчких Држава у Савету безбедности Розмари ди Карло, такође, се осврнула на мали број повратника на Косово, рекавши да је он на "неприхватљиво малом нивоу". Она је рекла да администрација у Вашингтону охрабрује власти у Приштини да штите права мањина и да САД подржавају реконфигурацију Мисије УН на Космету (УНМИК), као и да је стабилност и европска интеграција западног Балкана важан приоритет за њену државу.

Стални представник Русије при УН Виталиј Чуркин рекао је да је његова земља забринута због тога што су косовске власти, упркос позивима упућеним Приштини, да је неопходно поштовање одлука Савета безбедности УН, наставиле да траже окончање рада Мисије УН, као и да инсистирају на томе да немају правне обавезе да и даље примењују резолуцију 1244.

Представник Велике Британије Филип Пархам рекао је да Србија треба да настави сарадњу са ЕУ и охрабри тамошње Србе да активно учествују у процесу локалне децентрализације. Он је навео да дели забринутост генералног секретара УН Бан Ки Муна око тензија које су настале у северном делу Косовске Митровице поводом обнове албанских кућа које су порушене 1999. године.

Савету безбедности се обратио и министар спољних послова Косова Скендер Хисени, који је затражио завршетак мандата УНМИК-а на Косову, и оценио да је безбедносна ситуација мирна и стабилна и да је Еулекс размештен на целој територији Косова. Он је рекао да је косовска влада опредељена да изгради мултиетничко друштво, и да је будућност западног Балкана у европским интеграцијама. Седница СБ УН је завршена расправом између Јеремића и Хисенија о тачности података о броју расељених Срба са Косова. Хисени је оптужио Јеремића да не приказује истините податке у вези са бројем расељених и избеглих Срба са Косова, оптуживши званични Београд да не чини ништа да се врате расељени Срби са Косова и да их "охрабрује" да се не враћају. Шеф српске дипломатије је одговорио Хисенију да су цифре које је изнео о повратницима засноване на подацима из међународних извора.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер