Početna strana > Hronika > Saša Dragin: Nisam ja kriv što nema mleka!
Hronika

Saša Dragin: Nisam ja kriv što nema mleka!

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 13. septembar 2010.

Intervju: Saša Dragin

Sa ministrom Sašom Draginom razgovarali smo dan pre nego što je sa predstavnicima „Salforda“ postigao dogovor o snabdevanju tržišta mlekom, a nekoliko dana nakon što je vlada odlučila da trgovine snabde uljem iz robnih rezervi.

Ministar nas je tada uveravao da mleka i ulja ima dovoljno, a da su krivci za veštačke nestašice monopolisti u poljoprivredi.

- Ja nisam nadležan za to što mleka nema u trgovinama i ne mogu da kažnjavam krivce. Što se tiče ulja, vlada je uspela da spreči nameru monopolista da dignu cenu ulja na 145 dinara tako što smo na tržište plasirali ulje iz robnih rezervi, po ceni od 119 dinara.

Građani se ne bi složili sa vama da je to neki uspeh, jer je ulje poskupelo za oko 50 odsto.

- To nije u mojoj nadležnosti. Ne mogu da komentarišem cene gotovih proizvoda, ja sam ministar poljoprivrede. Ono što je bitno je da ulja ima dovoljno i da ga građani neće plaćati 145 dinara.

Ipak, i vi snosite deo odgovornosti, kao član vlade. Mislite li stvarno da su građani zadovoljni, s obzirom na to da je sve poskupelo?

- Naravno da ne mislim da su zadovoljni, ja ih kao običan čovek potpuno razumem.

Ulje je stiglo u prodavnice, ali mleka i dalje nema. Kad će se situacija popraviti?
- Situacija sa mlekom je sistemski problem. Privatizacija u poljoprivredi nije dobro urađena. Jednom velikom investicionom fondu „Salfordu“ dozvoljeno je da napravi monopol. Dva puta je antimonoplska komisija presudila da je „Salford“ monopolista, ali se i dalje ništa ne dešava. Očekujem da će uskoro biti podnete prijave i da će nadležni državni organi rešiti taj problem.

Kako to mislite, „rešiće državni organi“? Pa vi ste ministar!

- Ja sam ministar poljoprivrede. Ne mogu da vršim pritisak na sudstvo. To nije adekvatan način. Samo očekujem da svi urade svoj posao.

Rekli ste da nećete da dozvolite ucene „Salforda“.

- Oni imaju 60 odsto prerađivačkih kapaciteta i problem sa nestašicom mleka je nastao jer su smanjili proizvodnju sirovog mleka, a povećali proizvodnju dugotrajnih proizvoda. „Salford“ je pre četiri godine plaćao litar mleka farmerima 34 dinara, a sada ga plaća 25. Država subvencioniše poljoprivrednike sa 1,5 dinara po litru mleka. Mislim da ne treba da finansiramo razliku između proizvodne cene i onoga što prerađivač hoće da plaća. Mi na druge načine subvencionišemo poljoprivrednike. Recimo, po svakoj kravi farmerima dajemo po 12.500 dinara.

Ratar bez iskustva

- Gajite li vi neku poljoprivrednu kulturu?

- Nažalost ne. Moj otac ima nešto zemlje, ali je već star i srčani je bolesnik, pa dajemo u zakup. Imamo samo dve višnje, a moja supruga gaji cveće.

Spremate li zimnicu?

- Obavezno. Moja supruga je iz Zaječara, pa kod nas ide sve „po redu“: peče se paprika, pravi se ajvar, pinđur... Za džemove od kajsije i šljive „nadležna“ je moja mama.

(Alo.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner