субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саркози - Меркел: План за спасавање Грчке мора бити примењен
Хроника

Саркози - Меркел: План за спасавање Грчке мора бити примењен

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. новембар 2011.

Француски председник Никола Саркози и немачка канцеларка Ангела Меркел изјавили су данас да су "одлучни" у томе да буде примењен план за спасавање Грчке, који је доведен у питање изненадном најавом грчком премијера Јоргоса Папандреуа да ће га изнети на референдум.

Како је саопштено из Јелисејске палате, Саркози и Меркелова су у телефонском разговору рекли да желе да "брзо" буде усвојен план пута како би се осигурала примена тог плана.

Двоје лидера су се сагласили да сутра у Кану одрже састанак најпре са Међународним монетарним фондом и Европском унијом, а потом са грчким
властима. Ти састанци ће бити одржани уочи самита Г20 (групе двадесет развијених привреда и земаља са брзим привредним развојем), предвиђеног за 3. и 4. новембар.

Најава Папандреуа, само пет дана после усвајања плана спасавања, потресла је данас берзе и оживела страховања од банкрота Грчке и распада зоне евра. У Грчкој је, у међувремену, група посланика владајуће партије ПАСОК затражила оставку премијера, тврдећи да је неочекиваном најавом да ће у Грчкој бити организован референдум о најновијем споразуму о помоћи са Европском унијом угрозио тај споразум.

Француска и Немачка "су одлучне да са својим европским партнерима осигурају пуно спровођење, у најбољем року, одлука усвојених на самиту (еврозоне)", саопштено је након телефонског разговора Саркозија и Меркелове.

Из кабинета грчког премијера саопштено је да ће Јоргос Папандреу учествовати сутра у Кану на радној вечери на којој ће бити Саркози, Меркелова, званичници ЕУ и генерална директорка ММФ Кристин Лагард.

Два дана пред одржавање самита, најава Папандреуа уздрмала је стратегију Г20 за економску кризу.

"Ради се о једном неочекиваном избору који је изазвао несигурност уочи важног састанка у Кану", рекао је италијански премијер Силвио Берлускони, први европски лидер који је коментарисао најновију грчку одлуку.

У политички и социјално експлозивној клими, референдум се намеће као потез високог ризика који такође прети и монетарној унији, оцењује АФП. Сва европска тржишта реаговала су данас падом на ту најаву.

Пре најаве из Атине, изгледало је да је све спремно за самит Г20: под притиском својих партнера на челу са САД, еврозона је обећала да у Кан долази са кредибилним решењем за сузбијање своје дужничке кризе.

Чак је у завршном саопштењу са министарског састанка 15. октобра било написано да се од Европљана очекује "глобални план како би се дошло до енергичног одговора на актуелне изазове".

То је био услов да партнери ЕУ, посебно велике земље у развоју као што је Кина, буду спремни да учествују у светским напорима да се обуздају растући ризици нове рецесије.

Њихово очекивано учешће је двоструко - да се ангажују да подрже захтеве са својих тржишта како би се подстакао евроспки извоз, али и да можда дају директнију финансијску помоћ еврозони и европском фонду за спасавање, и то преко ММФ-а.

Европљани су мислии да су, усвајањем договора на самиту еврозоне у Бриселу, испунили свој део договора, али је одлука Грчке довела то у питање.

Ипак, лидери ЕУ Херман Ван Ромпеј и Жозе Мануел Барозо данас су изнели оцене да су уверени да ће Грчка поштовати свој ангажман према еврозони и, као и Саркози и Меркелова, уверење да ће план за спасавање Грчке бити примењен.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер