субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саркози - Меркел: Грчкој ни цент помоћи док не одлучи остаје ли у еврозони
Хроника

Саркози - Меркел: Грчкој ни цент помоћи док не одлучи остаје ли у еврозони

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. новембар 2011.

Лидери Немачке и Француске Ангела Меркел и Никола Саркози поручили су синоћ у Кану да Грчка неће добити ни цент европске помоћи док се не изјасни о томе да ли жели да остане у еврозони.

Меркелова и Саркози су, после састанка са грчким премијером Јоргосом Папандреуом и другим европским лидерима, саопштили и да је очување еврозоне важније од спасавања Грчке.

Премијер Папандреу је најавио да ће плебисцитарно изјашњавање грађана о даљој судбини Грчке у еврозони бити одржано највероватније 4. децембра.

"Није тренутак да вам дам тачну формулацију референдумског питања, али суштина је да то није само питање о програму помоћи, то је питање да ли желимо да останемо у еврозони", казао је Папандреу.

Европске лидере је наљутила Папандреуова најава да ће расписати референдум о пакету помоћи Грчкој, вредном 130 милијарди евра, који је договорен на самиту 27. октобра.

"Наши грчки пријатељи морају да одлуче да ли желе да наставе путовање са нама", казао је Саркози на конференцији за новинаре после састанка у Кану.

Саркози је рекао да би, уколико референдум буде одржан, грађани морали на њему да се изјашањавају о томе да ли Грчка остаје у еврозони или не. Он је рекао и да ће референдум о том питању бити одржан 4. или 5. децембра и да следећа транша помоћи не може бити исплаћена пре референдума.

Немачка канцеларка Меркел је казала да Немачка жели да стабилизује еврозону са Грчком као њеним чланом, али и истакла да је стабилизовање еврозоне знатно важније од спасавања Грчке. Први зајам за спасавање Грчка је добила у мају 2010. године, како би избегла банкрот.

Грчки посланици почели су јуче дебату о поверењу влади премијера Јоргоса Папандреуа, која ће трајати до петка, када ће бити одржано гласање.

Папандреу је у понедељак увече најавио да ће тражити од парламента да гласа о поверењу влади, као и да ће расписати референдум о споразуму о помоћи са Европском унијом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер