петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сарајево одбацује тврдње Београда о привођењу Ејупа Ганића
Хроника

Сарајево одбацује тврдње Београда о привођењу Ејупа Ганића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. фебруар 2010.

БЕОГРАД – У Сарајеву су одбачене тврдње Београда о привођењу бившег члана Председништва БиХ Ејупа Ганића на лондонском аеродрому Хитроу као неистините, а Београд је оптужен за ремећење добросуседских односа.

Сам Ганић је у изјави за Федералну телевизију БиХ демантовао да је јуче задржан на аеродрому у Лондону, додавши да је то све „оркестирано из Београда”, пренела је данас агенција Срна.

Члан Председништва БиХ Харис Силајџић још синоћ оштро је осудио изјаве министра унутрашњих послова Србије Ивице Дачића и тужиоца Владимира Вукчевића везане за случај задржавања Ганића на лондонском аеродрому, наводећи да су оне у потпуности неистините и да наносе озбиљну претњу добросуседским односима.

У саопштењу из Силајџићевог кабинета се упозоравају српски званичници да се уздрже од неистинитих квалификација упућених грађанима БиХ.

„Такође, упозоравамо Србију да обустави све политички мотивисане истраге против грађана БиХ, а које за циљ имају изједначавање одговорности за злочине које је махом починио Милошевићев режим у сарадњи са властима Републике Српске између 1992. и 1995. године”, наведено је у саопштењу.

У саопштењу се још наводи да је кабинет Силајџића у контакту са Ганићем и да бивши члан Председништва БиХ борави у Лондону где има читав низ обавеза.

Српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић јуче је рекао да је на лондонском аеродрому задржан бивши члан Председништва БиХ који је под истрагом српског тужилашта за ратне злочине због умешаности у злочине почињене на територији Босне и Херцеговине.

Он је навео да је реч о предмету на којем се дуго ради и који је везан за догађаје из 1992. године. Вукчевић је рекао да се из овога види озбиљност приступа Србије и додао да ниједна жртва неће остати без задовољене правде.

Министар полиције Ивица Дачић је јуче рекао да је Ганић пуштен са аеродрома у Лондону уз, како је рекао, објашњење да је то урађено из логистичких разлога.

„Српски Биро интерпола је због тога затражио званично објашњење”, рекао је Дачић Танјугу.

Министарка правде Снежана Маловић синоћ је такође рекла да је Ганић задржан на аеродрому у Лондону, а након тога му је омогућен улазак у Велику Британију са обавезом пријаве места боравка у тој земљи.

Она је рекла да ће надлежни судски органи Велике Британије одлуку о даљем поступању по нашем захтеву за екстрадицју Ганића донети у року од 24 сата. У вези са овим случајем јуче се огласили и Министарство спољних послова БиХ.

Министар Свен Алкалај је синоћ у изјави за Срну рекао да је Ганић јуче ујутро био задржан на лондонском аеродрому, али да је пуштен.

Портпарол Министарства Златан Бурзић је навео да ће Ганић, захваљујући брзој интервенцији и дипломатским контактима несметано обавити активности због којих је отишао у Велику Британију и потом се вратити у БиХ, пренела је Фена.

Наводећи да Велика Британија и Србија вероватно имају неки билатерални споразум као правно упориште на основу којег се десио овај случај, Бурзић је рекао да министар спољних послова БиХ Свен Алкалај одмах по сазнању за Ганићев случај контактирао “Форин офис”, амбасаду БиХ у Великој Британији као и британску амбасаду у Сарајеву.

МУП Србије расписао је почетком 2009. године, по налогу истражног судије, потернице за 19 особа из БиХ, међу којима су ратни чланови Председништва БиХ Ејуп Ганић и Стјепан Кљуић, због напада на колону ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, у мају 1992. године.

Припадници Армије БиХ и Специјалне јединице МУП-а БиХ напали су 3. маја 1992. у Добровољачкој улици колону Југословенске народне армије која се повлачила из Сарајева према касарни у Лукавици. У нападу је убијено и рањено више официра и војника ЈНА.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер