петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Русе забринула Блерова посета Београду и могућност да ракетни систем АЛАС буде испоручен украјинским снагама
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Русе забринула Блерова посета Београду и могућност да ракетни систем АЛАС буде испоручен украјинским снагама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. март 2015.

„Србија не може да седи на 2 столице

Београд -- Србија не може да седи на две столице, рекла је председница ДСС, поручујући да ће та странка тражити ванредне изборе ако власт у Србији "окрене леђа Русији".

"Ако се то догоди, тражићемо ванредне парламентарне изборе на којима ће се суочти два блока - прозападни, вазалски, и суверенистички, патриотски", рекла је Санда Рашковић Ивић на конференцији за новинаре на којој је говорила о прошлонедељној посети Русији.

Према њеним речима, општи утисак у Русији код свих саговорника са којима се састала је да руски пријатељи виде да је Србија у тешкој геополитичкој ситуацији и да су огромни притисци да се Русији окрену леђа.

"Сматрамо да би окретање леђа Русији, за Србију значило политичко, економско и морално самоубиство", каже председница ДСС. 

„Србија под притиском да окрене леђа Русији“

Србија је у тешкој геополитичкој ситуацији и постоје велики притисци да наша земља окрене леђа Русији. Уколико би власт поклекла то би значило политичко, морално и економско самоубиство које Србија не би преживела и ако се то догоди, ДСС ће тражити ванредне парламентарне изборе на којим би се суочили прозападно-вазални и суверенистичко- патриотски блок, рекла је Санда Рашковић Ивић на конференцији за новинаре у седишту ДСС.

Председница ДСС је, сумирајући резултате посете делегације ДСС Руској Федерацији, истакла да су током тродневног боравка организовани бројни састанци са конкретним резултатима.

„На састанку са генералом Леонидом Решетњиковом, директором Руског института стратегијских истраживања, договорена је културна и научна сарадња РИСИ и Фонда Слободан Јовановић, као и заједничко обележавање догађаја из антифашистичке борбе два народа. У разговору са Модестом Колеровом, директором новинском агенције Регнум, договорена је сарадња са том медијском кућом“, рекла је Рашковић Ивић

Председница ДСС је истакла да је куриозитет што су страначку делегацију примили и у Министарству спољних послова, где је разговорано са Александром Боцан-Харченком, директором европског департмана у Министарству спољних послова задуженог за југоисточну Европу.

„У државној Думи смо разговарали са представницима Комунистичке партије Русије и Праведне Русије, како би успоставили међупартијску сарадњу која до сада није постојала. Са Јединственом Русијом сарађујемо годинама и састанак са њиховим представницима имаћемо следећег месеца“, истакла је Рашковић Ивић.

Она је додала да је договорено да се у наредном периоду у Србији представе Евроазијска унија и Организација договора о колективној безбедности (ОДКБ).

„Основни утисак са бројних састанака је да је Демократска странка Србије у Русији доживљена као озбиљна алтернатива садашњем курсу земље и власти која тај курс спроводи“, закључила је Рашковић Ивић.

Одговарајући на питања новинара, Санда Рашковић ивић је рекла да је руске домаћине забринула посета Тонија Блера Београду и могућност да ракетни систем АЛАС буде испоручен украјинским снагама. Она је рекла да су саговорници делегације изражавали забринутост да ће те ракете посредно преко Блера и Уједињених арапских емирата, који су недавно склопили споразум о наоружавању Украјине, бити усмерене против Русије, и позвала владу и премијера да се заустави тај процес.

Милан Лапчевић, потпредседник ДСС, истакао је да се међународни односи заснивају, пре свега, на интересима.

„Србија нема економских интереса да уђе у Европску унију. Од момента потписивања Споразума о стабилизацији и придруживања, Србија само на основу царина губи 200-300 милиона евра годишње. Због тога смо се договорили да се представи Евроазијска унија, како би се размотриле могућности за сарадњу која би обазбедила економски развој и бољи живот грађана“, рекао је Лапчевић који је и председник Одбора за сарадњу са Руском Федерацијом, јединим страначким одбором такве врсте у Србији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер