четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Након Раминог великоалбанског дивљања, Вучић није смео да оде у Тирану, овако је то још једно понижење
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Након Раминог великоалбанског дивљања, Вучић није смео да оде у Тирану, овако је то још једно понижење

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. мај 2015.

Председница ДСС-а Санда Рашковић Ивић за Н1 каже да та странка не може да буде права опозиција ако учествује у државном пројекту “Београд на води”, и наводи да ће одлуку о томе да ли ће ДСС остати део власти у Београду донети страначки органи.

Гостујући у Новом дану телевизије Н1, председница ДСС-а Санда Рашковић Ивић рекла је да је већ изнела свој став о томе да странка треба да напусти власт у Београду, али да ће коначну одлуку о томе донети страначки органи – прво Београдски одбор, а затим и Председништво ДСС-а.

"Београд на води је једна велика лаж"

Разлог за то је, како каже, пројекат “Београд на води”. Поред тога што се стручна јавност изјаснила против тог пројекта, и што је он, према њеној оцени, потпуни економски промашај, препрека за даље учешће ДСС-а у градској власти је то што је Народна скупштина донела лекс специјалис о “Београду на води”.

“Када ви потегнете Народну скупштину која донесе један неуставан закон, али и да је најбољи, чим имате Народну скупштину то није локални, већ државни пројекат, онда ви посредно учествујете у државној власти. Ако учествујете у спровођењу стратешког државног пројекта, ко ће вам веровати да сте опозициона странка”, пита се председница ДСС-а.

Санда Рашковић Ивић каже да нико не брани сарадњу са СНС-ом на локланом нивоу када је реч о решавању локланих комуналних питања, али да као опозициона странка ДСС не сме да учествује у државним пројектим са напредњацима.

Ја сам понудила оставку у случају пораза моје идеје, ред је да то сада учини Младеновић

Председница ДСС-а позвала је Андреју Младеновића да поднесе оставку на место председника Извршног одбора странке након што је Главни одбор усвојио њен извештај о раду, и каже да је сада на Младеновић да крене са “неким конструктивним и моралним гестима”. “Ја сам понудила своју оставку уколико моја политика не буде подржана”, подсећа Санда Рашковић Ивић.

Коментаришуи истраживања јавног мњења која показују раст подршке ДСС-у, Санда Рашковић Ивић каже да је подршка странци расла и раније, али да су се сада коначно пробили до мејстрим медија, “вероватно због Вучићевог одласка у Америку да се покаже Бајдену – ако сте строги, порашће ови са десне стране, па ћете видети шта ће бити”.

Она сматра да су гађани у савезу ДСС-а и Двери препознали аутентичну опозициону политику, која не води рачуна само о кадровским решењима – односно не води исту политику, само са другим људима, као што то, према њеној оцени, чине ДС и СНС – већ нуди другачију политику, и економску и државотворну.

Санда Рашковић Ивић каже да се ДСС у политичком смислу не разликује у односу на период када је на чеку те странке био Војислав Коштуница, да је то и даље странка десног центра, евроскептична и против уласка у НАТО.

“Једино се разликујемо у концепту економије и укрупњавања деснице”, објашњава председница ДСС-а и подсећа да је та странка успоставила сарадња са Дверима, интелектуалцима и другим организацијама како би се формирало евроскептични блок. Истраживања показују да се тренутно 38 одсто грађама противи уласку у ЕУ, а да 20 одсто не зна одговор. Решковић Ивић каже да када се има у виду “свакодневно прање мозга са ЕУ”, онда су и они више против него за.

Председница ДСС-а критиковала је и посету премијера Александра Вучића Тирани, оцењујући да је реч о још једном “понижењу за Србију”, и да до тога није смело да дође након прошлогодишњег Раминог “дводневног великоалбанског дивљања по Србији”.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер