Početna strana > Hronika > Sanda Rašković-Ivić: Ko je ovlastio predsednika Srbije da obavlja razgovore i pregovore po svetu o KiM; Skupština Srbije mu nije dala odobrenje za to, da li je to možda učinila Vlada?
Hronika

Sanda Rašković-Ivić: Ko je ovlastio predsednika Srbije da obavlja razgovore i pregovore po svetu o KiM; Skupština Srbije mu nije dala odobrenje za to, da li je to možda učinila Vlada?

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. april 2018.

Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju raspravu o preostalih preko 400 amandmanima, mahom vladajuće koalicije, na Predlog zakona o nacionalnom okviru kvalifikacija, a početak sednice su iskoristili da članovima Vlade postave pitanja.

Poslanica Sanda Rašković Ivić pitala je na osnovu koje i od koga odobrene pregovaračke platforme šef države vodi razgovore i pregovore o Kosovu i Metohiji.

"Na osnovu kojih stavova i pregovaračkog okvira predsednik obavlja razgovore i pregovore po svetu, ko ga je ovlastio i na osnovu koje platforme on to radi", rekla je Rašković Ivić i dodala da Skupština Srbije nije dala odobrenje za vođenje pregovora i upitala da li je to možda učinila vlada.

"Mi iz medija slušamo o različitim predlozima, podeli Kosova, razmeni teritorija, stolici u UN, mestu posmatrača za Kosovo u UN. Pored okvira koje daje skupština ili vlada, Ustav takođe predstavlja okvir koji bilo kakvu improzivaciju može da spreči", rekla je ona i dodala da nijedan od pomenutih predloga nije u skladu sa ustavnim rešenjima.

Poslanik DS-a Goran Ćirić pitao je premijerku Anu Brnabić zbog čega nije predstavljen ugovor i koncesiji aerodroma Nikola Tesla.

Navodeći da je prisutno negodovanje građana Niša u vezi sa zahtevom i preporukom Vlade Srbije o prenosu vlasništva niškog aeodroma na državu, Ćirić je kazao da su prisutne sumnje i upitao da li je razlog za prenos imovine bio taj što je uslov koncesionara bio smanjenje frekvencije i broja putnika u Nišu.

Pitao je i šta je bio motiv za potpisivanje koncesionog ugovora, kao i da je tražena bankraska garancija za izvršenje investicije od milijardu evra.

"Ko će posle završetka koncesionog roka ostati vlasnik onoga sto je investirano da milijardu evra na zemljistu aerodroma Nikola Tesla", pitao je Ćirić.

Tatjana Macura iz Dosta je bilo pozvala je ministarku saobraćaja Zoranu Mihajlović da dostavi "tajni ugovor" o koncesiji kako bi se otklonile sumnje da on ima veze sa dešavanjima u Nišu.

Lider SRS Vojislav Šešelj pitao je premijerku Brnabić zašto je saopštila javnosti da rekonstrukcija Vlade Srbije sada nije prioritet i da treba sačekati da se stvari oko KiM stabilizuju kada, smatra, treba da bude obrnuto.

"Nama je potrebna konsolidovana Vlada da bismo se ozbiljnije suočavali sa svim problemima oko KiM. Treba nam homogena Vlada sastavljana isključivo od patriota. Pod hitno izbaciti iz Vlade Zoranu Mihajlović, kao i Zlatibora Lončara", rekao je Šešelj.

On je ponovo izneo tvrdnju da je Mihajlović na svoju ruku poslala ambasadi SAD ugovor o sklapanju međudržavnog ugovora po kome bi američke firme imale prioritet u Srbiji kada je reč o infrastrukturi.

"Kada su je novinari pitala, ona je 'smandrljala' da je to Nacrt", rekao je Šešelj. Naveo je da bi u svakom slučaju vlada trebalo da bude obaveštena o tom Nacrtu, a da mu je premijerka kada je pitao, tvrdi Šešelj, rekla da ona ne zna ništa.

Poslanik SDS - Narodna stranka Miroslav Aleksić pitao je predsednicu parlamenta Maju Gojković da li će povući opomene koje mu je juče izrekao predsedavajući Veroljub Arsić, jer nije tačno da je rekao ono zbog čega ga je Arsić opomenuo i oduzeo mu reč.

U prilog tome doneo je stenografske beleške u kojima se, kaže Aleksić, vidi da on nije rekao da poslanici SNS čitaju "literarne radove" već samo radove, a da ga Arsić opomenuo tvrdeći da je rekao "literarne radove", te da time vređa dostojanstvo.

Njega je zanimalo, zašto Vlada Srbije u ovom trenutku preuzima aerodrom u Nišu, da li je ugovorom o koncesiji za beogradski aerodrom preuzela obaveze da se ne razvijaju drugi aerodromi u Srbiji kako se, kaže, ne bi pravila konkurencija firmi koja je preuzela upravljanje Aerodrom "Nikola Tesla".

"Kako je moguće da Vlada Srbije nije bila u stanju da sama upravlja Aerodromom 'Nikola Tesla' a sada zna i ume da upravlja sa aerodromom u Nišu", pitao je Aleksić.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Aleksandar Martinović pitao je Vladu Srbije i ministarstva građevinarstva o odgovornosti predstavnika bivšeg režima, od Zorana Živkovića do Mirka Cvetkovića, za loše stanje na aerodromu Konstantin Veliki u Nišu i ekonomsko devastiranje grada Niša. Martinović je rekao da je Vlada Srbije na čelu sa Mirkom Cvetkovićem 2010. godine stavila grad Niš "u dužničko ropstvo" prenoseći vlasništvo nad aerodromom na grad Niš uz obaveze koje se mere milijardama dinara.

Dodao je i da je Zoran Živković bio gradonačelnik Niša, a posle i premijer, a da nikada nije pokrenuo inicijativu da vlasništvo nad niškim aerodromom bude preneto sa Republike Srbije na grad Niš. Prema rečima Martinovića, Grad Niš ni danas nije u stanju, a posebno nije bio u stanju 2010. godine da izdvaja sredstva za normalno funkcionisanja ovog aerodroma. On je ukazao da je neodgovorno davanje sredstava jedan od uzroka koji su grad Niš doveli u ogroman budžetski deficit.

Prema njegovim rečima, od 2014. godine do danas ukupna pomoć grada Niša za aerodrom iznosi 2,2 miliona evra, dok investicije Republike Srbije u ovaj aerodrome iznose 3,6 miliona evra. Martinović je dodao da su do 2021. godine potrebne nove investicije u iznosu 20 miliona evra i da je jasno da grad Niš ne može te investicije da obezbedi.

Samostalna poslanica Sonja Pavlović takođe se interesovala za rekonstrukciju valde Srbije navodeći takođe da ako vlada ne radi kao tim, kako je nedavno premijerka rekla, onda je potrebno rekonstruisati je, a tek posle se baviti KiM.

Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski upitao je Vladu da li će formirati međuresornu komisiju koja će utvrditi tačan broj poginulih i ranjenih u NATO bombardovanju.

Na istu temu pitanja je imala i poslanica Socijalističke partije Srbije Danica Bukvić koja je tražila informaciju da li će država preduzeti mere da se utvrde posledice NATO bombardovanja na zdravstveno stanje nacije i životne sredine u Srbiji.

Poslanik Dveri Ivan Kostić upitao je ministara za rad, socijalna i boračka pitanja Zorana Đorđevića kada će se rešiti problem srpskih radnika u Rusiji i kada će moći da dobiju radnu dozvolu na godinu dana i imaju iste uslove kao radnici iz drugih zemalja.

Pitao je i da li će u budućoj rekonstruisanoj vladi biti mesta za ministarstvo za evroazijske integracije, kao i da li će takav odbor biti formiran u Skupštini Srbije, u cilju unapređenja saradnje Srbije i Rusije.

"Mi vidimo koliku podršku ova Vlada traži od Rusije u međunarodnim institucijama kada se postavlja pitanje zaštite suvereniteta, a kroz rad Vlade i Skupštine ne vidimo dobru volju da se ta saradnja unapredi", rekao je Kostić.

Ministra prosvete Mladena Šarčevića pitao je kada namerava da izjednači status svih srpskih studenata iz regiona.

Poslanik Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Milorad Mijatović upitao je ministarku Zoranu Mihajlović da li će se u ovoj godini raditi rehabilitacija Partizanskog puta, koji vodi preko Fruške Gore, od Banstola do Šida.

(Agencije)