четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић-Ивић: Ко је овластио председника Србије да обавља разговоре и преговоре по свету о КиМ; Скупштина Србије му није дала одобрење за то, да ли је то можда учинила Влада?
Хроника

Санда Рашковић-Ивић: Ко је овластио председника Србије да обавља разговоре и преговоре по свету о КиМ; Скупштина Србије му није дала одобрење за то, да ли је то можда учинила Влада?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. април 2018.

Посланици Скупштине Србије настављају расправу о преосталих преко 400 амандманима, махом владајуће коалиције, на Предлог закона о националном оквиру квалификација, а почетак седнице су искористили да члановима Владе поставе питања.

Посланица Санда Рашковић Ивић питала је на основу које и од кога одобрене преговарачке платформе шеф државе води разговоре и преговоре о Косову и Метохији.

"На основу којих ставова и преговарачког оквира председник обавља разговоре и преговоре по свету, ко га је овластио и на основу које платформе он то ради", рекла је Рашковић Ивић и додала да Скупштина Србије није дала одобрење за вођење преговора и упитала да ли је то можда учинила влада.

"Ми из медија слушамо о различитим предлозима, подели Косова, размени територија, столици у УН, месту посматрача за Косово у УН. Поред оквира које даје скупштина или влада, Устав такође представља оквир који било какву импрозивацију може да спречи", рекла је она и додала да ниједан од поменутих предлога није у складу са уставним решењима.

Посланик ДС-а Горан Ћирић питао је премијерку Ану Брнабић због чега није представљен уговор и концесији аеродрома Никола Тесла.

Наводећи да је присутно негодовање грађана Ниша у вези са захтевом и препоруком Владе Србије о преносу власништва нишког аеодрома на државу, Ћирић је казао да су присутне сумње и упитао да ли је разлог за пренос имовине био тај што је услов концесионара био смањење фреквенције и броја путника у Нишу.

Питао је и шта је био мотив за потписивање концесионог уговора, као и да је тражена банкраска гаранција за извршење инвестиције од милијарду евра.

"Ко ће после завршетка концесионог рока остати власник онога сто је инвестирано да милијарду евра на земљисту аеродрома Никола Тесла", питао је Ћирић.

Татјана Мацура из Доста је било позвала је министарку саобраћаја Зорану Михајловић да достави "тајни уговор" о концесији како би се отклониле сумње да он има везе са дешавањима у Нишу.

Лидер СРС Војислав Шешељ питао је премијерку Брнабић зашто је саопштила јавности да реконструкција Владе Србије сада није приоритет и да треба сачекати да се ствари око КиМ стабилизују када, сматра, треба да буде обрнуто.

"Нама је потребна консолидована Влада да бисмо се озбиљније суочавали са свим проблемима око КиМ. Треба нам хомогена Влада састављана искључиво од патриота. Под хитно избацити из Владе Зорану Михајловић, као и Златибора Лончара", рекао је Шешељ.

Он је поново изнео тврдњу да је Михајловић на своју руку послала амбасади САД уговор о склапању међудржавног уговора по коме би америчке фирме имале приоритет у Србији када је реч о инфраструктури.

"Када су је новинари питала, она је 'смандрљала' да је то Нацрт", рекао је Шешељ. Навео је да би у сваком случају влада требало да буде обавештена о том Нацрту, а да му је премијерка када је питао, тврди Шешељ, рекла да она не зна ништа.

Посланик СДС - Народна странка Мирослав Алексић питао је председницу парламента Мају Гојковић да ли ће повући опомене које му је јуче изрекао председавајући Верољуб Арсић, јер није тачно да је рекао оно због чега га је Арсић опоменуо и одузео му реч.

У прилог томе донео је стенографске белешке у којима се, каже Алексић, види да он није рекао да посланици СНС читају "литерарне радове" већ само радове, а да га Арсић опоменуо тврдећи да је рекао "литерарне радове", те да тиме вређа достојанство.

Њега је занимало, зашто Влада Србије у овом тренутку преузима аеродром у Нишу, да ли је уговором о концесији за београдски аеродром преузела обавезе да се не развијају други аеродроми у Србији како се, каже, не би правила конкуренција фирми која је преузела управљање Аеродром "Никола Тесла".

"Како је могуће да Влада Србије није била у стању да сама управља Аеродромом 'Никола Тесла' а сада зна и уме да управља са аеродромом у Нишу", питао је Алексић.

Шеф посланичке групе Српске напредне странке Александар Мартиновић питао је Владу Србије и министарства грађевинарства о одговорности представника бившег режима, од Зорана Живковића до Мирка Цветковића, за лоше стање на аеродрому Константин Велики у Нишу и економско девастирање града Ниша. Мартиновић је рекао да је Влада Србије на челу са Мирком Цветковићем 2010. године ставила град Ниш "у дужничко ропство" преносећи власништво над аеродромом на град Ниш уз обавезе које се мере милијардама динара.

Додао је и да је Зоран Живковић био градоначелник Ниша, а после и премијер, а да никада није покренуо иницијативу да власништво над нишким аеродромом буде пренето са Републике Србије на град Ниш. Према речима Мартиновића, Град Ниш ни данас није у стању, а посебно није био у стању 2010. године да издваја средства за нормално функционисања овог аеродрома. Он је указао да је неодговорно давање средстава један од узрока који су град Ниш довели у огроман буџетски дефицит.

Према његовим речима, од 2014. године до данас укупна помоћ града Ниша за аеродром износи 2,2 милиона евра, док инвестиције Републике Србије у овај аеродроме износе 3,6 милиона евра. Мартиновић је додао да су до 2021. године потребне нове инвестиције у износу 20 милиона евра и да је јасно да град Ниш не може те инвестиције да обезбеди.

Самостална посланица Соња Павловић такође се интересовала за реконструкцију валде Србије наводећи такође да ако влада не ради као тим, како је недавно премијерка рекла, онда је потребно реконструисати је, а тек после се бавити КиМ.

Посланик Покрета социјалиста Ђорђе Комленски упитао је Владу да ли ће формирати међуресорну комисију која ће утврдити тачан број погинулих и рањених у НАТО бомбардовању.

На исту тему питања је имала и посланица Социјалистичке партије Србије Даница Буквић која је тражила информацију да ли ће држава предузети мере да се утврде последице НАТО бомбардовања на здравствено стање нације и животне средине у Србији.

Посланик Двери Иван Костић упитао је министара за рад, социјална и борачка питања Зорана Ђорђевића када ће се решити проблем српских радника у Русији и када ће моћи да добију радну дозволу на годину дана и имају исте услове као радници из других земаља.

Питао је и да ли ће у будућој реконструисаној влади бити места за министарство за евроазијске интеграције, као и да ли ће такав одбор бити формиран у Скупштини Србије, у циљу унапређења сарадње Србије и Русије.

"Ми видимо колику подршку ова Влада тражи од Русије у међународним институцијама када се поставља питање заштите суверенитета, а кроз рад Владе и Скупштине не видимо добру вољу да се та сарадња унапреди", рекао је Костић.

Министра просвете Младена Шарчевића питао је када намерава да изједначи статус свих српских студената из региона.

Посланик Социјалдемократске партије Србије (СДПС) Милорад Мијатовић упитао је министарку Зорану Михајловић да ли ће се у овој години радити рехабилитација Партизанског пута, који води преко Фрушке Горе, од Банстола до Шида.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер