понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Најновије уцене Вашингтона и Брисела указују да је референдум о ЕУ неодложно потребан
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Најновије уцене Вашингтона и Брисела указују да је референдум о ЕУ неодложно потребан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. октобар 2015.

Амандманом Немачке на предлог платформе за преговарачко поглавље 35, који су подржале Велика Британија и Хрватска, „грозни папир“ ЕУ постаје још грознији. Потпуно отворене уцене САД, испоручене посредством вашингтонских поштоноша Велике Британије и Немачке, којима се од Србије за наставак евроинтеграција захтева признавање независности тзв. Косова, потврђују да је референдум о уласку Србије у ЕУ неодложно потребан.

Демократска странка Србије упозорава јавност да референдум са јасним питањем: „Да ли сте за улазак у Европску унију по цену признавања независности Косова?“ не може и не сме да буде замењен расписивањем превремених избора. Расписивање превремених избора уместо рефередума, на којем би се грађани изјаснили о судбински важном питању даљег пута и политике Србије, представљало би најдрскију превару и покушај да се издаји државних, националних и економских интереса Србије да привид легитимности.

Одговоран и частан државник никада и ни под каквим околностима не би прихватио да “погази заставу“ своје земље и за такву одлуку му не би били потребни нови избори. Када је то услов за пријем у Европску унију, а председник Владе има дилему у погледу воље народа, онда треба народ да пита да ли је на такво понижење спреман. Чак и ако јесте, частан државник би се повукао и другима препустио да потпишу предају.

Демократска странка Србије позива председника Владе и председника Србије да позову на разговор све релевантне политичке странке како би се постигао договор о одржавању референдума. Уверени само да је организовање референдума у демократским и фер условима са питањем: „Да ли сте за улазак у Европску унију по цену признавања независности Косова?“ једини легитиман начин да се утврди воља грађана и одреди будућа политика Србије.

(ДСС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер