петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самостални синдикат и синдикат Независност поводом 1. маја организују протестни скуп на Тргу Николе Пашића и шетњу до зграде Владе; Војни синдикат: Не будите део естрадно-фолклорног обележавања празника
Хроника

Самостални синдикат и синдикат Независност поводом 1. маја организују протестни скуп на Тргу Николе Пашића и шетњу до зграде Владе; Војни синдикат: Не будите део естрадно-фолклорног обележавања празника

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. април 2018.

Савез самосталних синдиката Србије и Уједињени грански синдикати „Независност“ и ове године обележавају Међународни празник рада протестом у центру Београда.

Две репрезентативне синдикалне централе хоће да се, и са овог места, како наводе у саопштењу, чује њихов глас за бољи и правичнији свет, за одбрану права радника, за веће плате, за више радних места, за перспективу младих…

Основа парола за овогодишњи протест је „ДА ПЛАТЕ УСТАНУ, А МЛАДИ ОСТАНУ“.

Скуп почиње 1. маја 2018. године у 12 часова на Тргу Николе Пашића, одакле ће се кренути у протестну шетњу до Народне скупштине и Владе Србије, где се протест завршава.

Присуство на скупу су потврдили и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић и председник Уније послодаваца Србије Милош Ненезић.

Војни синдикат: Не будите део естрадно-фолклорног обележавања празника

Војни синдикат Србије позвао је своје чланство да сутра, на Међународни празник рада, остану са породицом и да не буду „део естрадно-фолклорног обележавања празника смишљеног у главама соцреалистички васпитаних синдикалаца“ Љубисава Орбовића и Зорана Стојиљковића.

„Радници у Србији, нажалост, немају разлога за прославу, а камоли за обележавање празника са актуелним државним синдикатима, које предводе господа Орбовић и Стојиљковић“, оценио је Војни синдикат.

Према оцени тог синдиката, не постоји држава у којој су радници више обесправљени „и где је идеја синдикализма овлаплоћена у деловању лажних синдиката доведена до бесмисла, полтронства, слепог подржавања сваке власти само зарад сопствених, личних интереса“.

Војни синдикат сматра да никада у историји српског синдикализма није постојао зрелији тренутак за општу саборност „свих искрених покрета, синдиката, удружења, уједињавање око заједничке идеје и права на живот и рад“.

Проглас СССС: Послодавци да се не понашају као робовласници

Захтевамо да послодавци престану да се понашају као робовласници, а држава да стане на страну оних који стварају друштвено богатство, да их заштити од мобинга, да казни оне који шиканирају синдикалце и узбуњиваче и оне који не исплаћују плате, поручује се у Првомајском прогласу Савеза самосталних синдиката Србије (СССС).

Синдикалци захтевају да им се омогући несметано оснивање синдикалних организација, да се знају радничка права, да се поштују закони и Устав Србије.

Како истичу, 1. мај је некада био светковина радништва и симбол радничког бунта и државни празник у славу радничких права. Данас, када радници постају савремени робови, дигитални надничари неолибералног капитала, Први мај - Међународни дан рада, добија другачији карактер.

Посебно у Србији, где добар део грађана нема посао, а онај други од плате не може ни да преживи, указује СССС, уз оцену да је борба за радничка права постала борба за радно место и било какав посао. За нас је, међутим, Први мај већ одавно симбол радника и немамо право да ћутимо, у име нас, наше деце, али и у знак сећања на све оне који су утрли пут традицији дугој 132 године, истичу синдикати.

Хоћемо да празник радника и радничког покрета и даље живи. Да живи радништво у Србији. Да се поштује радник. Да се отварају радна места и сачувају постојећа, поручују. Такође, да млади добију шансу, али да и они пред крај свог радног века не размишљају како ће живети када оду у заслужену пензију. Да се плате исплаћују и расту, а радник осети позитивне резултате пословања предузећа у ком ради. Да се, пре свега, поштује радник. Да не буде само јефтини део машине, утрошак капитала, да му се омогући да остварује и друштвена и културна права неопходна за своје достојанство и за слободу развоја своје личности. Да живи, а не преживљава, да ствара, али и ужива у благодетима друштвеног богатства. Да у свом раду налази задовољство и потврду својих способности. Да сви грађани, посебно млади, верују у боље сутра. Да радници буду носиоци прогреса, поручује се у прогласу.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер