петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самит лидера ЕУ: Мађарска, Пољска, Словачка и Чешка заједнички против наметања квота за пријем избеглица, понудили 35 милиона евра Италији за помоћ мигрантима
Хроника

Самит лидера ЕУ: Мађарска, Пољска, Словачка и Чешка заједнички против наметања квота за пријем избеглица, понудили 35 милиона евра Италији за помоћ мигрантима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. децембар 2017.

После низа потресних и застрашујућих извештаја о судбини афричких избеглица на путу ка Европи, који су често плен трговаца људима или су препуштени ужасној смрти у Сахари, овом темом ће се бавити и лидери ЕУ на дводневном самиту који је данас почео у Бриселу. Разлике у ставовима о квотама за пријем избеглица не остављају места за компромис.

Нови премијери Пољске и Чешке, Матеуш Моравјецки и Андреј Бабиш, најавили су да неће одустати од политике својих претходника у вези са пријемом миграната.

Земље чланице Вишеградске групе, Мађарска, Пољска, Словачка и Чешка, и овај пут су пре самита договорили заједнички став против наметања квота за пријем избеглица.

"Има смисла инвестирати значајне суме новца за помоћ избеглицама у регионе одакле они беже. Помоћ на терену била би ефикаснија", рекао је Моравјецки.

Премијери земља Вишеградске групе понудили су 35 милиона евра Италији као подршку пројеткима за помоћ мигрантима у Либији, што би смањило миграције у Европу.

Италијански премијер, Паоло Ђентилони поздравио је финансијску помоћ, али је рекао да ове земље, ипак, морају да приме избеглице.

Заговорници квота за пријем прете надгласавањем 

"То се неће догодити. Сваки покушај наметања бесмислених квота само ће продубити поделе", сматра Бабиш.

Уместо тога Бабиш је затражио да ЕУ крене одлучније у борбу против кријумчара. Он је казао да нова чешка влада настоји да наговори ЕК одустане од тужбе Чешке, Пољске и Мађарске.

Бриселска администрација има међутим своју визију безбедности, у којој нема места ни за потресне слике из Либије ни за ставове земаља које избеглице не желе на свом тлу. 

"Тачно 10 година после потписивања Лисабонског уговора ми смо пред испуњењем једне од његових главних одредби о сарадњи на сталној одбрамбеној структури. Министарска одлука од прошлог понедељка је историјска јер ће претворити ЕУ и глобални и поуздани фактор светске безбедности", изјавила је Федерика Могерини.

Поред расправе о скандалу о злостављању и убијању миграната у Либији и условима Брегзита на дневном реду самита биће и политика проширења Уније.

Уз бројне поделе Стратегија уласка земаља Западног Балкана у Унију, једна је од ретких где се не очекују веће несугласице.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер