среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: У Чикагу ухапшено 175 присталица покрета „Окупирајте Волстрит"
Хроника

САД: У Чикагу ухапшено 175 присталица покрета „Окупирајте Волстрит"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. октобар 2011.

ЊУЈОРК - У Чикагу је ухапшено 175 људи ноћас, када је група инспирисана њујоршким покретом "Окупирајте Вол стрит" покушала да подигне шаторе у центру града, саопштила је данас полиција.

У суботу је око 2.000 људи учествовало у протестној шетњи, коју је организовао покрет "Окупирајте Чикаго", од седишта тамошњег огранка Федералних резерви до Грантовог парка, познатој по томе што су тамо 1968. године одржане велике антиратне демонстрације.

Када је око 500 демонстраната одлучило да остане на том великом простору у центру града и тамо подигне шаторе, полиција их је обавестила да би то било кршење градских прописа, који налажу затварање парка до 23 сата.

До један сат после поноћи, после три упозорења за разлаз, полиција је демонтирала неколико десетина разапетих шатора и ухапсила оне који нису желели да оду. Приликом хапшења углавном није било инцидената.

Неки демонстранти су извикивали "Раме, стиди се" и постављали питање зашто њихов градоначелник Рам Емануел не следи пример градоначелника Њујорка Мајкла Блумберга, који је дозволио протест у центру свог града.

Емануел је бивши шеф штаба Беле куће у администрацији председника Барака Обаме, а почетком ове године изабран је за градоначелника Чикага.

Најмање 88 људи ухапшено је у Њујорку пошто су се полицајци на коњима синоћ сукобили са учесницима демонстрација на Тајмс скверу, које је организовао покрет "Окупирајте Вол стрит", саопштила је полиција.

Портпарол њујоршке полиције Пол Браун изјавио је да су 42 особе ухапшене на Тајмс скверу после 20 сати, пошто су се три пута оглушили о упозорење да се разиђу. Три особе ухапшене су око 18 сати, када су покушале да уклоне полицијску ограду.

Током јучерашњег дана, најмање 24 особе ухапшене су пошто су ушле у просторије Ситибанке, и одбиле да изађу. Пет особа ухапшено је јер су током протестне шетње до Тајмс сквера, на лицу имали маске.

Најмање 14 људи је приведено у парку на Мехнетну после поноћи, пошто је парк затворен.

Окршаји између полиције и демонстраната избили су јуче на углу Седме авеније и 46. улице, а у насиљу су повређена два полицајца, који су пребачени у болницу.

Покрет незадовољних, који даноноћно протестује већ скоро месец дана у финансијском дистрикту недалеко од Вол стрита на доњем Менхетну, одлучио се на протестну шетњу до Тајмс сквера, који се налази око пет километара северније.

Хиљаде чланова покрета "Окупирајте Вол стрит", који протестују против похлепе финансијског капитала, корупције политичара и друштвених неправди, предвече се на Тајмс скверу, усред светлећих реклама највећих америчких компанија, измешало са пролазницима, туристима и полицајцима.

"Банке су спасене, ми смо продати", извикивали су они иза полицијских барикада. Неки пролазници су им добацивали "Умукните" и "Нађите посао".

Полицајци, од којих су неки били у опреми за разбијање демонстрација а неки на коњима, покушавали су да их задрже на тротоарима.

То им није полазило за руком ни док су демонстранти пристизали Шестом авенијом на Тајмс сквер, па се део масе прелио и на тротоар, пореметивши саобраћај.

После 20 сати полиција је позвала демонстранте да напусте Тајмс сквер, пошто се проширила гласина да ће ту остати целу ноћ. Након кратког састанчења, одлучили су да се разиђу.

Претходно, током дана, протестовали су испред њујоршког седишта "Чејс банке", а неки су затворили рачуне у тој банци, која је добила огромну владину помоћ, а после отпустила хиљаде запослених.

Поред Њујорка, протести су одржани у многим градовима широм САД, са различитим бројем учесника, од око 50 у Џексону, у држави Мисисипи, до око 2.000 у Питсбургу.

У центру Денвера, у Колораду, протестовало је око 1.000 људи, а неколико стотина у Ленсингу, главном граду државе Мичиген.

Скоро 1.500 људи окупило се у Орланду, у топлој Флориди, док је око 200 људи провело претходну хладну ноћ у парку у центру Детроита.

Сукоби између демонстраната и полиције у Риму изазвали су штету од милион евра, изјавио је градоначелник Рима Ђани Алемано.

"Направљена је штета од милион евра што државног што приватног власништва", рекао је Алемано и додао да ће тражити помоћ државе за компензацију приватних лица.

У јучерашњим сукобима демонстранти, који су се придружили глобалној побуни против банкара и политичара, запалили су неколико аутомобила, разбили прозоре на банкама и радњама и запалили војно складиште у центру Рима.

Укупно је повређено 70 људи, међу којима 30 полицајаца, од којих се три налазе у критичном стању, а до сада је ухапшено 12 особа.

Италијански Министар унутрашњих послова Роберто Марони осудио је данас ово "насиље без преседана" и захвалио се снагама реда што није било погинулих, преноси АФП.

Италијански врх је саопштио да учесници "морају бити пронађени и кажњени".

Протест у Риму у коме је учествовало неколико десетина хиљада демонстраната који себе називају "огорченим", почео је мирно. У једном тренутку дошло је до насиља када је неколико стотина радикалних демонстраната са капуљачама, запалило више аутомобила и канти за смеће.

Они су затим кренули у рушилачки поход дуж неколико улица око Колосеума, разбијајући излоге радњи и банака.

Полиција је у више наврата испалила сузавац и употребила водене топове у покушају да демонстранте растера, али су сукоби потрајали више сати.

Насиље је на моменте подсећало на улични герилски рат пошто су демонстранти на полицију бацали каменице, флаше и петарде.

Протести, по узору на амерички покрет "Окупирајмо Вол стрит", проширили су се и на Немачку, а трајаће све док за тим постоји потреба, рекао је данас један од портпарола покрета "Окупирајмо Франкфурт".

У овом хесенском граду, који је центар банкарске и финансијске моћи Немачке, али и Европе, ноћ је провело око 300 демонстраната, који су испред зграде Европске централне банке (ЕЗБ) раширили око 30 шатора.

Овог викенда се, према подацима антиглобалиста, у Немачкој окупило око 40.000 људи, који су демонстрирали против банака и њихове финансијске моћи, а само у Берлину око 10.000 и у Франкфурту око 8.000, углавном, испред седишта ЕЗБ.

Полиција, додуше, говори да је реч о 5.000 демонстраната у Франкфурту.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер