петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Трамп и Бајден победили унутарпартијским изборима за председничког кандидата својих странака у Мичигену. Трамп освојио 67 одсто, а Хејли 27. Бајден 80 одсто, неопредељених било 16 одсто
Хроника

САД: Трамп и Бајден победили унутарпартијским изборима за председничког кандидата својих странака у Мичигену. Трамп освојио 67 одсто, а Хејли 27. Бајден 80 одсто, неопредељених било 16 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. фебруар 2024.

 Председник САД, демократа Џозеф Бајден, и главни фаворит за републиканску председничку номинацију Доналд Трамп забележили су победе на страначким предизборима у савезној држави Мичиген, показују пројекције резултата телевизије Си-Би-Ес.

Према пројекцијама Си-Би-Еса, на основу 51 одсто пребројаних гласова, Бајден је добио 80 одсто подршке у Мичигену, а неопредељених је било 16 одсто.

Трамп је добио 67 одсто подршке у Мичигену у односу на 27 одсто колико је добила Хејли на основу 62 одсто пребројаних гласова.

Бајден је победио конгресмена из Минесоте Дина Филипса, јединог иоле озбиљног ривала у борби за председничку номинацију Демократске странке.

Бајден је већ забележио победе на предизборима у Јужној Каролини, Невади и Њу Хемпширу.

Трампу је победа у Мичигену била пета убедљива победа у борби за републиканску номинацију.

Тријумф у Мичигену над противкандидаткињом Ники Хејли, бившом америчком амбасадорком у Уједињеним нацијама, дошао је након победе у њеној матичној држави Јужној Каролини.

Трамп и Бајден победили у унутарпартијским тркама у Мичигену

Садашњи председник САД Џо Бајден и бивши председник Доналд Трамп победили су на унутарпартијским изборима за председничког кандидата својих странака у савезној држави Мичиген јуче, што указује да је готово сигурно да ће њих двојица поново бити ривали на изборима у новембру ове године.

Резултати унутарпартијских избора демократа и републиканаца у овој држави показали су, међутим, и неке од њихових највећих политичких слабости уочи новембарских председничких збора, пише АП.

Јача снажна кампања неопредељених коју су организовали активисти разочарани Бајденовим ставом око рата у Гази. То је увелико превазишло маргину од 10.000 гласова подршке, са колико гласова је Трамп победио у Мичигену 2016. године, када је био изабран за председника, и који је био циљ организатора ове протестне кампање.

Што се Трампа тиче, победио је у пет савезних држава у унутарпартијским изборима Републиканаца за председничког кандидата. Али постоје ране назнаке да Трамп и даље нема подршку неких утицајних гласачких блокова који су у ранијим тркама били за његову унутарпартијску ривалку за кандидата, бившу америчку амбасадорку при УН Ники Хејли. Хејли је синоћ најбоје прошла у универзитетским градовима као што је Ан Арбор и у предграђима око Детроита и Гранд Рапидса.

За Бајдена приметан проценат „неопредељених“ гласача би могао да означава слабости у деловима демократске базе у држави коју он не би смео да изгуби у новембру.

Трамп је, с друге стране, лоше прошао међу приградским гласачима и међу факултетски образованим особама и суочава се са фракцијама унутар своје републиканске странке које верују да је прекршио закон у једном или више од судских случајева који се воде против њега.

Савезна држава Мичиген има највећу концентрацију Американаца арапског порекла у САД. више од 310.000 становника су блискоисточног или северноафричког порекла. Готово половина предграђа Дирборн од око 110.000 становника су арапског порекла.

Званичници из Беле куће и из Бајденове изборне кампање путовали су у Мичиген последњих недеља да разговарају са лидерима заједница о рату Израела и Хамаса и како Бајден приступа том сукобу, али те вође нису биле убеђене у њихове аргументе, пише АП.

Пре само неколико недеља почело је охрабривање гласача да изаберу „неопредељен“ као начин да покажу противљење због броја мртвих изазваних израелском офанзивом у Гази. У тој палестинској енклави погинуло је готово 30.000 људи, већином жене и деца, од почетка рата између Израела и палестинског исламистичког покрета Хамас 7. октобра прошле године.

Кампању подржавају званичници као што је демократска представница Конгреса Рашида Тлаиб, прва Американка палестинског порекла у Конгресу САД, и бивши представник Енди Левин.

У саопштењу Бајден се није директно изјаснио о кампањи за неопредељене гласаче. Он је уместо тога указао на напредак који је његова администрација остварила са гласачима у Мичигену, упозоравајући да Трамп прети да повуче земљу даље у прошлост док се бави осветом и одмаздом.

Трамп је у тој држави победио са само 11.000 гласова 2016. године против тадашње председничке кандидаткиње демокраата Хилари Клинтон, а затим је од Бајдена изгубио у тој држави четири године касније са готово 154.000 гласова . Организатора напора за пркупљање „неопредељених“ су хтели да покажу да имају најмање број гласова колико је Трамп имао више да победи у тој држави 2016. године, и колико утицајан тај блок може да буде.

Трамп је у држави Мичиген победио Ники Хејли, његову последњу унутарпартијску ривалку, после победе од 20 процентних поена разлике у њеној родној држави Јужној Каролини у суботу. Изборни штаб Трампа очекује да ће обезбедити 1.215 делегата потребних да осигура председничку номинацију Републиканаца негде средином марта.

(РТ-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер