петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Школе у Џорџији десет година лажирале тестове да би испуниле образовне стандарде
Хроника

САД: Школе у Џорџији десет година лажирале тестове да би испуниле образовне стандарде

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јул 2011.

АТЛАНТА – Најновији државни извештај урађен у америчкој савезној држави Џорџији детаљно описује скандал са приказивањем лажних резултата на школским тестовима за који стручњаци тврде да је највећи у историји САД.

Према овом извештају, половина школа у Атланти је дозвољавала „надувавање” резултата стандардних годишњих тестова више од 10 година у настојању да покажу да испуњавају захтеве Вашингтона да „ниједно дете не сме да заостане” у образовању.

За наставнике и њихове шефове улог је био велики. Школе које не постигну добре резултате на тестовима и не испуне одређене критеријуме по савезном закону, биле су у опасности од озбиљних казни, укључујући обавезу на додатне часове, дозволу родитељима да пребаце децу у боље школе и отпуштање наставника и директора.

У извештају се открива да су се школе правиле да не виде или чак одобравале поступке наставника који су брисали погрешне одговоре на тестовима или охрабривали ученике да преписују.

Дестинама хиљада ученика у 44 школе, већином у најсиромашнијим квартовима, омогућено је да положе разред, иако нису знали основне ствари, преноси АП.

Разлог за то је била федерална политика, односно закон да „ниједно дете не сме да заостане” у образовању, донет 2001. године у време администрације Џорџа Буша.

У настојању да испуне захтеве закона, избегну санкције или стекну право на додатна средства, директори су кажњавли и отпуштали све оне који би пријавили неправилности, „стварајући атмосферу страха, застрашивања и одмазде”, наводи се у извештају.

Извештај је објављен две године пошто су функционери у просвети приметили сумњиво побољшање резултата тестова у неким школама и покренули истрагу.

Проблем са тестовима је први пут уочен када је лист Атланта џурнал-конститјушен објавио анализу указујући да су неки од резултата статистички невероватни после чега је држава приступила ревизији тестова.

У извештају о резултатима истраге наводе се имена 178 наставника и директора и још 82 особе које су говориле о неправилностима.

Један од наставника је рекао истражитељима да се школама управљало као мафијом.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер