Početna strana > Hronika > SAD: Podrška Borisu Tadiću na putu evropskih integracija
Hronika

SAD: Podrška Borisu Tadiću na putu evropskih integracija

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. jun 2010.

VAŠINGTON - Podržavamo predsednika Srbije Borisa Tadića na putu evropskih integracija, kao i u preduzimanju koraka za ispunjenje obaveza prema Haškom tribunalu, rekao je zamenik državnog sekretara DŽejms Stajnberg.

On je istakao da je Tadić pokazao ozbiljnu zainteresovanost za izgradnju evropske budućnosti Srbije.

„U interesu je svih, ne samo srpskog naroda, da Srbija bude duboko usidrena u evropskoj areni i, ukoliko se opredeli za to - evroatlantskom okruženju. Smatram da smo unapredili i ojačali odnose”, kazao je Stajnberg „Glasu Amerike”.

On je dodao da predsednik Srbije vodi i pozitivnu politiku prema Bosni i Hercegovini.

„Predsednik Tadić je, pre svega, jasno predočio da Srbija podržava Dejtonski sporazum i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. On ne podržava podelu niti vidi budućnost Republike Srpske u asocijaciji sa Srbijom. To je veoma snažan signal svim liderima da moraju da rade u okviru države Bosne i Hercegovine. Mislim da on uživa poverenje srpskog vođstva u Bosni i Hercegovini, što smatram važnim”, kazao je visoki američki zvaničnik.

Što se tiče daljeg američko-evropskog angažovanja, Stajnberg je rekao da će Brisel i Vašington ostati prisutni, kako region ni u jednom trenutku, kako se izrazio, „ne bi smatrao da je prepušten sam sebi”.

Nedavno održana regionalna konferencija u Sarajevu odraz je uspešnih promena u postkonfliktnom području jugoistočne Evrope, istakao je Stajnberg.

„Pozitivan znak je pre svega do sada ostvareni nivo udruženog angažovanja u regionu, kao i činjenica da je toliki broj regionalnih lidera i šefova diplomatija došao u Sarajevo da razmotri šta je ostvareno i šta treba činiti dalje. Tu je, zatim, i partnerstvo Sjedinjenih Država i Evrope u podsticanju i produbljivanju procesa evroatlantske integracije, što je takođe veoma pozitivan znak”, kazao je on.

Ohrabruju i ostvareni konkretni koraci kao što je pristanak Srba i kosovskih Albanaca da sednu za isti konferencijski sto, ili usvajanje akcionog plana za članstvo Bosne u NATO-u, istakao je on.

„Mislim da bi bilo rizično da Bosna zaostane zato što političko vođstvo nije spremno da donese teške odluke koje bi omogućile približavanje zemlje Evropskoj uniji i NATO-u”, dodao je Stajnberg.

Spor Beograda i Prištine oko statusa Kosova, takođe je jedno od ključnih pitanja regiona, kazao je on.

„Kao što je potpredsednik (SAD DŽozef) Bajden tokom posete Srbiji rekao: 'možemo da se složimo da se ne slažemo u svemu.' Ali, nema nikakvog dvoumljenja u pogledu našeg stava. Kosovo je suvereno i nezavisno i to se neće promeniti. Paralelno sa radom na dugoročnijim pitanjima, bitno je da Srbija i Kosovo uspostave saradnju o praktičnim stvarima”, naveo je Stajnberg.

„U interesu svih je rešavanje pitanja granica, carina i telekomunikacija. Takav pragmatičan pristup dozvoljava da se dve strane ne slože o svemu, ali omogućava rešavanje pitanja za dobrobit svih ljudi”, rekao je Stajnberg.

On je ponovio više puta isticani stav Sjedinjenih Država da su ideje o podeli Kosova neprihvatljive. „To uopšte ne dolazi u obzir. Mislim da svi ostali ključni partneri, uključujući članice Evropske unije, pa čak i one koji imaju drugačiji pristup pitanju statusa, priznaju da bi podela Kosova bila krajnje opasna ideja. Održavanje takve opcije samo produbljuje napetosti i otežava saradnju dve strane na praktičnim pitanjima. Moramo da radimo na temelju državnosti”, kazao je on.

Stajnberg je naveo da je „Kosovo suvereno i nezavisno i to se neće promeniti”.

„U međuvremenu, dok budemo dugoročno radili na tome, važno je da Srbija i Kosovo uspostave saradnju u praktičnim pitanjima”, kazao je on.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner