Хроника

САД: Подршка Борису Тадићу на путу европских интеграција

Штампа
четвртак, 10. јун 2010.

ВАШИНГТОН - Подржавамо председника Србије Бориса Тадића на путу европских интеграција, као и у предузимању корака за испуњење обавеза према Хашком трибуналу, рекао је заменик државног секретара Џејмс Стајнберг.

Он је истакао да је Тадић показао озбиљну заинтересованост за изградњу европске будућности Србије.

„У интересу је свих, не само српског народа, да Србија буде дубоко усидрена у европској арени и, уколико се определи за то - евроатлантском окружењу. Сматрам да смо унапредили и ојачали односе”, казао је Стајнберг „Гласу Америке”.

Он је додао да председник Србије води и позитивну политику према Босни и Херцеговини.

„Председник Тадић је, пре свега, јасно предочио да Србија подржава Дејтонски споразум и територијални интегритет Босне и Херцеговине. Он не подржава поделу нити види будућност Републике Српске у асоцијацији са Србијом. То је веома снажан сигнал свим лидерима да морају да раде у оквиру државе Босне и Херцеговине. Мислим да он ужива поверење српског вођства у Босни и Херцеговини, што сматрам важним”, казао је високи амерички званичник.

Што се тиче даљег америчко-европског ангажовања, Стајнберг је рекао да ће Брисел и Вашингтон остати присутни, како регион ни у једном тренутку, како се изразио, „не би сматрао да је препуштен сам себи”.

Недавно одржана регионална конференција у Сарајеву одраз је успешних промена у постконфликтном подручју југоисточне Европе, истакао је Стајнберг.

„Позитиван знак је пре свега до сада остварени ниво удруженог ангажовања у региону, као и чињеница да је толики број регионалних лидера и шефова дипломатија дошао у Сарајево да размотри шта је остварено и шта треба чинити даље. Ту је, затим, и партнерство Сједињених Држава и Европе у подстицању и продубљивању процеса евроатлантске интеграције, што је такође веома позитиван знак”, казао је он.

Охрабрују и остварени конкретни кораци као што је пристанак Срба и косовских Албанаца да седну за исти конференцијски сто, или усвајање акционог плана за чланство Босне у НАТО-у, истакао је он.

„Мислим да би било ризично да Босна заостане зато што политичко вођство није спремно да донесе тешке одлуке које би омогућиле приближавање земље Европској унији и НАТО-у”, додао је Стајнберг.

Спор Београда и Приштине око статуса Косова, такође је једно од кључних питања региона, казао је он.

„Као што је потпредседник (САД Џозеф) Бајден током посете Србији рекао: 'можемо да се сложимо да се не слажемо у свему.' Али, нема никаквог двоумљења у погледу нашег става. Косово је суверено и независно и то се неће променити. Паралелно са радом на дугорочнијим питањима, битно је да Србија и Косово успоставе сарадњу о практичним стварима”, навео је Стајнберг.

„У интересу свих је решавање питања граница, царина и телекомуникација. Такав прагматичан приступ дозвољава да се две стране не сложе о свему, али омогућава решавање питања за добробит свих људи”, рекао је Стајнберг.

Он је поновио више пута истицани став Сједињених Држава да су идеје о подели Косова неприхватљиве. „То уопште не долази у обзир. Мислим да сви остали кључни партнери, укључујући чланице Европске уније, па чак и оне који имају другачији приступ питању статуса, признају да би подела Косова била крајње опасна идеја. Одржавање такве опције само продубљује напетости и отежава сарадњу две стране на практичним питањима. Морамо да радимо на темељу државности”, казао је он.

Стајнберг је навео да је „Косово суверено и независно и то се неће променити”.

„У међувремену, док будемо дугорочно радили на томе, важно је да Србија и Косово успоставе сарадњу у практичним питањима”, казао је он.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]