субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Пентагон тестирао модификовану верзију крстареће ракете "Томахавк", која је била забрањена више од 30 година споразумом ИНФ
Хроника

САД: Пентагон тестирао модификовану верзију крстареће ракете "Томахавк", која је била забрањена више од 30 година споразумом ИНФ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. август 2019.

Пентагон каже да је америчка војска испитала у лету један тип ракете забрањене више од 30 година споразумом који су САД и Русија овог месеца раскинуле.

Тест на обали Калифорније у недељу обележио је наставак такмичења у наоружању за које неки аналитичари кажу да би могао повећати америчко-руску напетост.

Пентагон је саопштио да је тестирао модификовану верзију крстареће ракете "Томахавк" Ратне морнарице, која је лансирана с острва Сан Николас и прецизно је погодила мету удаљену више од 500 километара. Ракета је била наоружана конвенционалном бојевом главом.

Званичници одбране рекли су марта ове године да ће та ракета вероватно имати домет од око 1.000 километара и да би могла бити спремна за размештање у року од 18 месеци.

Та ракета не би била у складу с Уговором о нуклеарним снагама средњег домета (из 1987.) који је забрањивао све врсте пројектила с дометом између 500 и 5.500 километара. САД и Русија повукле су се из споразума 2. августа, пошто је Бела кућа рекла да Русија није вољна да престане да крши услове тог уговора. Русија је оптужила САД за кршење споразума.

Новоиспробана крстарећа ракета замена је за америчко нуклеарно оружје које је 1980-их година било у неколико европских земаља НАТО-а, заједно с балистичким ракетама "Першинг 2", као одговор на гомилање совјетских ракета СС-20, усмерених на западну Европу. Потписивањем уговора, све те ракете су повучене и уништене.

Поред копнене варијанте крстареће ракете "Томахавк", Пентагон је саопштио да намерава да започне и тестирање, вероватно пре краја ове године, балистичке ракете ИНФ- домета од 3.000 до 4.000 километара. Обе ракете не би требало да су нуклеарне.

Министар одбране Марк Еспер рекао је овог месеца да се нада да ће Пентагон моћи да развије и распореди ракете ИНФ , али није објављен никакав рок.

Он је оспорио тезу да ће одустајање од споразума ИНФ покренути трку у наоружању.

"Не видим овде никакву трку у наоружању", рекао је новинарима на дан када су се Вашингтон и Москва повукли из споразума, додајући "ако се било ко утркује, то је Русија, да би развила те системе кршећи уговор, а ми то не радимо".

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер