петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД одбиле преговоре о предлогу Русије за Сирију
Хроника

САД одбиле преговоре о предлогу Русије за Сирију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. септембар 2015.

Дипломате кажу да су САД одбиле преговоре о нацрту изјаве за коју се Русија нада да ће је СБ УН одобрити да би ојачала свој став о Сирији уочи скупа лидера.

Руски нацрт изјаве Савета безбедности, чији пример има агенција АП, позива земље да се боре против екстремистичких група "у координацији с владама погођених држава".

То се може сматрати освртом на владу Сирије, коју Русија подржава. Руски војне испоруке у Сирију су узнемириле САД и савезнике у последњих неколико недеља, а председник Владимир Путин очекује да их брани у говору УН у понедељак.

Портпарол Кремља је рекао да ће се Путин састати с америчким председником Бараком Обамом у понедељак.

Шиба Крокер, помоћница државног секретара САД за послове међународних организација, потврдила је да су САД рекле Русији да не могу да подрже њену предложену изјаву о Сирији.

"Забринути смо да изјава председавајућег Савета безбедности може да се схвати као приступ који би могао осујетити напоре за постизање споразумне политичке транзиције у Сирији", рекла је Крокер новинарима у Вашингтону. Она је рекла да је нацрт у "знатној супротности са текућим напорима коалиције од више од 60 земаља, укључујући све суседе Сирије, у борби против Исламске државе".

Русије предлаже изјаву председавајућег што је документ који има значајну подршку Савета. Прошлог месеца, Савет безбедности је постигао ретко јединство о Сирији једногласно одобривши такву изјаву којом се подржава нови план изасланика УН за Сирију, усмерен на припрему нових мировних разговора. До тога је дошло тек после опсежне дипломатске активности да би се покушало да се оконча сукоб у Сирији, који је сада у својој петој години.

Један дипломата из Савета безбедности, говорећи под условом да му се не објави име јер расправа није јавна, изјавио је да је ново руско војно јачање пригушило те дипломатске напоре. Русија нацртом настоји да привуче светску заједницу у јединствен покушај борбе против екстремизма.

Она такође позива земље Блиског истока "да се боре против тероризма као примарне регионалне безбедносне опасности и да координирају своје акције" против Исламске државе, ал-Каиде и других организација.

Али, САД и њихови савезници се оштро противе било каквој координацији са сиријским председником Башаром Асадом. Крокер је рекла да ће САД користити своје састанке током Генералне скупштине УН у наредних неколико дана за "напредовање дискусије" о политичким и хуманитарним кризама које проистичу из сукоба у Сирији.

Дипломате ће тражити да се повећа пресељење избеглица и средства за хуманитарне агенције УН, рекла је она, али није изнела конкретно шта САД очекују. Око четири милиона људи напустила су Сирију током сукоба, а УН кажу да је убијено више од 250.000.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер