петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Немачка да преузме вођство у еврозони
Хроника

САД: Немачка да преузме вођство у еврозони

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. новембар 2011.

Пред самит Г 20 шеф емисионе банке САД Бен Бернанке опет је донео лоше вести: америчка привреда се споро опоравља. „Многи несрећни фактори су довели до тога, а један од њих јесте и криза евра.“

На дводневну седницу америчке емисионе банке сенку је бацила како криза евра, тако и одлазак америчког председника Барака Обаме у Кан, на самит Г 20. Шеф емисионе банке Бен Бернанке није крио незадовољство. О проблемима у Европи он је рекао: „Све то је по мало фрустрирајуће.“

Америчка привреда се, према његовим речима, већ сада „споро вуче“. Управо због тога је америчка централна банка поново умањила очекивања привредног раста. Увоз додатних проблема из Европе у САД, последње је што би америчкој привреди било потребно.

Помешана осећања Барака Обаме

Па ипак, Американци мало шта могу да учине, каже Бернанке: „Очигледно се најважнији актери који доносе одлуке налазе у Европи. Другим речима то су шефови држава. Коначно, на њима је да изнађу решења великих проблеме.“

Он сам, амерички министар финансија и други који сносе одговорност за америчку привреду, Европљанима су већ дали савете, тврди Бернанке: „Понекад они прихвате наше предлоге, а понекад не!“

Управо је ово последње изазвало помешана осећања и код председника Барака Обаме. Он се јутрос, пред званични почетак самита Г 20, већ састао са најважнијим европским политичарима на разговорима у четири ока: са француским председником Николом Саркозијем, британским премијером Дејвидом Камероном и немачком канцеларком Ангелом Меркел.

Ову последњу Обама је, у више наврата, на редовним телефонским конференцијама, терао да преузме вођство у кризи евра. Бела кућа је, после разговора, више путау изјавама за новинаре указивала баш на то. То је, иначе, врло неуобичајена мера у доста ћутљивом свету дипломатије.

Неизвесност у Европи погађа глобална тржишта

Обама је, по свему судећи, хтео да појача притисак на немачку канцеларку, пошто је његова оцена јасна: „Најјачи ветар из супротног правца за америчку привреду јесте неизвесност у Европи, зато што она погађа глобална тржишта.“

У САД већ се појавила прва жртва кризе евра. Реч је о фирми „МФ Глобал“ која је затражила поступак за неликвидност и то због спекулација са европским државним зајмовима.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер