уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД и Израел изгубили право гласа у Унеску, две године нису давали финансијску подршку
Хроника

САД и Израел изгубили право гласа у Унеску, две године нису давали финансијску подршку

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. новембар 2013.

Право гласа у Унеску изгубили САД и Израел, јер две године нису дали новчану подршку. Финансијско повлачење САД, након примања Палестине у Унеско, смањило примања организације за скоро 150 милиона долара.

САД и Израел су аутоматски изгубили право на глас у Унеску, пошто две године нису давали финансијску подршку тој организацији као одговор на примање Палестине у Унеско, саопштио је извор близак тој организацији чије је седиште у Паризу.

"На списку земаља које губе право гласа биће САД и Израел", навео је извор који је желео да остане анониман.

"Ниједна од тих држава није доставила неопходну документацију данас како би избегле да изгубе право гласа", додао је извор.

Те две земље су престале да финансијски подржавају Унеско после 31. децембра 2011. године, када је Палестина примљена као 195. чланица Унеска.

"Жалимо због данашње одлуке да САД изгубе право гласа у Унеску, што, ипак, не значи и губитак чланства у тој организацији, где ћемо наставити да активно учествујемо", рекла је на конференцији за новинаре портпаролка Стејт департмента Џен Псаки.

Додала и да је председник САД Барак Обама затражио од Конгреса да дозволи да САД наставе да плаћају средства за Унеско "када је то у америчком националном интересу".

Финансијско повлачење САД изазвало је велику финансијску кризу у Унеску, који је наставио да функционише са 507 милиона долара уместо 653 милиона. САД је до сада имао учешће од 22 одсто.

Како би се одржао тај буџет, страхује се да ће 300 особа остати без посла. Унеско је 2012. године имао 1.200 запослених у седишту у Паризу и 900 по целом свету.

Коначни списак оних који губе право гласа сутра ће бити званично објављен.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер