Početna strana > Hronika > Donald Tramp je 45. predsednik Sjedinjenih Američkih Država
Hronika

Donald Tramp je 45. predsednik Sjedinjenih Američkih Država

PDF Štampa El. pošta
sreda, 09. novembar 2016.

Donald Tramp novi je predsednik Sjedinjenih Američkih Država, nakon što je osvojio 279 elektorskih glasova, dok je protivkandidatkinja Hilari Klinoton uzela 218 elektora. 

Da bi prešao „magičnu“ cifru od 270 elektorskih glasova koliko je potrebno za pobedu, Tramp je najpre morao da uzme „neodlučne“ države – Floridu, Severnu Karolinu i Ohajo, što je on i učinio.

Međutim, pored toga bila su mu potrebna i neka tradicionalna uporišta Demokrata, i tek nakon što je osvojio Pensilvaniju, Mičigen i Viskonsi, što je postalo poznato u jutarnjim časovima, Tramp je postao novi predsednik SAD. 

 Donald Tramp zvanično proglasio pobedu na predsedničkim izborima u SAD. Hilari Klinton mu čestitala i priznala poraz.

U Sjedinjenim Američkim Državama održali su se predsednički izbori na kojima je 225 miliona Amerikanaca sa pravom glasa odlučivalo između demokratskog kandidata Hilari Klinton i republikanskog Donalda Trampa. 

09:25 - Mogerini: EU nastavlja saradnju sa SAD

EU će nastaviti da sarađuje sa SAD poručila je danas visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Fedrika Mogerini.

"Veze EU i SAD su dublje od bilo kakve promene u politici", istakla je Mogerini.

09:13 - Nobelovac: Katastrofa za Ameriku

Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Pol Krugman napisao je kako je Amerika propala država s propalim društvom

08:56 - Tramp: Hvala vam!

Novi predsednik Amerike Donald Tramp obratio se svojim biračima i svim građanima SAD rečima da će služiti svim građanima Amerike. 

08:48 - Hilari čestitala!

Hilari Klinton je ipak čestitala Donaldu Trampu na pobedi na izborima. Time se ispostavilo da su prvi izveštaji o tome da je ona "otišla da spava" ipak bili neprovereni.

08:44 - Podesta: Nije sve gotovo!

DŽon Podesta, šef izborne kampanje Hilari Klinton, rekao je da brojanje glasova još nije završeno.

08:43 - Da li je na izbore ključno uticao - Berni Senders?

Donald Tramp je poput tornada protutnjao tradicionalno demokratskim državama i postao 45. predsednik SAD! Razlozi za ubedljiv poraz Hilari Klinton pre svega može da traži u sopstvenim redovima, i to među glasačima Bernija Sandersa. Opširnije čitajte u posebnom tekstu.

08:41 Nemačka ministarka: Ovo je ogroman šok

Nemački ministar odbrane Ursula fon der Lejen rekla je da očigledno približavanje kandidata republikanaca Donalda Trampa pobedi na predsedničkim izborima u SAD predstavlja "ogroman šok".

"Mislim da Tramp zna da ovo nisu glasovi za njega, već protiv Vašingtona, protiv sistema", rekla je ona za mrežu ARD.

08:33 - Uskoro obraćanje Trampa

Svakog trenutka očekuje se obraćanje Donalda Trampa, novog predsednika SAD.

08:31 - Hilari otišla da spava

Hilari Klinton, koja je po svemu sudeći doživela ubedljiv poraz na predsedničkim izborima u SAD, nije se udostojila da čestita Donaldu Trampu, i što je još gore, lično se zahvali svojim pristalicama na podršci. 

08:30 - Južna Koreja: Hitan sastanak zbog Trampa

Južna Koreja, jedna od glavnih američkih saveznica, sazvala je hitan sastanak posle vesti da republikanski kandidat Donald Tramp vodi u predsedničkoj trci, objavio je Fajnenšel tajms.

08:23 - Le Penova čestitala Trampu

Lider francuske desničarske partije Marin Le Pen čestitala je danas Donaldu Trampu, predsedničkom kandidatu republikanaca na izborima u SAD, na sve izvesnijoj pobedi.
"Čestitke novom predsedniku SAD Donaldu Trampu i slobodnom američkom narodu", napisala je ona na "Tviteru".

08:18 -Fale još tri glasa!

Donald Tramp je pobedio i u Pensilvaniji i na Aljasci, posle čega su mu potrebna još svega tri elektorska glasa za pobedu.

Zajedno sa 20 elektorskih glasova iiz Pensilvainije i tri sa Aljaske, Tramp ima 267 glasova. Da bi i postao predsednik SAD, potrebno mu je najmanje 270 glasova od ukupno 538 glasova elektorskog kolegijuma. Demokratska kandidatkinja Hilari Klinton zasad ima 215 glasova.

07:45 - Tramp hladi šampanjac

Tramp je osvojio još jedno demokratsko uporište - Pensilvaniju, i osvojio 20 elektora. Za magičnih 270 elektora treba mu još šest delegatskih glasova, a s obzirom da već ima skoro nedostižnu prednost u Viskonsinu (koji nosi 10 elektora), možemo zaključiti da je Donald Tramp postao 45. predsednik Sjedinjenih Američkih Država! 

07:15 - Dominacija republikanaca!

Republikanaska partija osvojila je većinu i u Senatu, i u Predstavničkom domu Kongresa.

Republikanci će verovatno izgubiti nekoliko mesta od svog dosašnjeg istorijskog maksimuma, ali osvojili su ih dovoljno da nastave već šestogodišnju dominaciju.

Mada rezultati glasanja još stižu, republikanci su osvojili najmanje 218 mesta u Predstavničkom domu što je više od polovine ukupnog broja.

Demokrate su računale da će razdor koji je predsednička kandidatura Donalda Trampa izazvala medju republikancima, dovesti do toga da oni izgube poslanička mesta, ali ta kalkulacija se pokazala kao pogrešna.

Uz to, demokratama jutros izmiču šanse za preuzimamo većine u Senatu, gornjem domu Kongresa SAD, jer su republikanci zadržali ključna mesta u Viskonsinu, Severnoj Karolini, Indijani i na Floridi.

Demokrate su republikancima preoteli jedno mesto u Ilinoisu, ali je ishod u Viskonsinu iznenađenje jer su obe stranke očekivale da će se ta država okrenuti demokratama.

Pobeda Trampa bi predstavljala iznenađujući preokret, ocenila je agencija AP.

Dok se očekuju rezultati još iz svega osam saveznih država, Tramp vodi sa 244 osvojena elektora, a Hilari Klintion ima 215. Za pobedu je potrebno 270 elektora.

Ukoliko Tramp postane predsednik, što deluje kao veoma realan epilog, biće to bolan het-trik poraza za Demokratsku partiju i Hilari Klinton.

07:00 - Latino populacija dala osetan broj glasova Trampu

Zanimljiv podatak: Više latinoameričkih glasača glasalo je za Trampa nego za njegovog republikanskog kolegu Mita Romnija na predsedničkim izborima 2012. Uprkos teškim rečima koje je izneo na račun Meksikanaca, Trampu se to očigledno nije obilo o glavu, barem ne u onoj meri u kojoj su to očekivali pre svega u Hilarinom štabu.

06:45 - Tramp se sprema za slavlje

Republikanac u štabu vezuje kravatu svom sinu, kao da ga priprema za slavlje koje bi prema svim procenama trebalo uskoro da usledi.

Čekaju se rezultati iz Pensilvanije, Mičigena i Arizone, koji će po svemu sudeći biti presudni. Sve oči uprte su u Mičigen i Pensilvaniju, koji nose 16 odnosno 20 elektora. Ukoliko osvoji jednu od te dve države, uz maltene sigurne glasove koje je dobio u Juti i Arizoni, postaće 45. predsednik SAD.

06:40 - Apokaliptični ambasador Francuske

Francuski ambasador u SAD dao je apokaliptičnu izjavu povodom sve izvesnije pobede Donalda Trampa: "Nakon Bregzita i američkih izbora, ništa više nije nemoguće. Svet se ruši pred našim očima."

06:00 - Karl Bilt: Gotovo je, Tramp pobeđuje!
Karl Bilt, nekada prvi visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu i bivši premijer Švedske na Tviteru je napisao da je izborna trka gotova.

"Tramp je osvojio Viskonsin i probio takozvani 'plavi zid' Klintonove. Gotovo je."

05:46 - Oboren sajt za podnošenje zahteva za imigracionu vizu za Kanadu

Zvanični kanadski sajt za podnošenje zahteva za dobijanje državljanstva te zemlje oboren je usled velikog broja poseta iz SAD, piše "RT", pozivajući se na nekoliko američkih novinara koji su tu informaciju objavili na društvenim mrežama. Razlog za ovo mogao bi da bude iznenađujući rezultat po kome je Donald Tramp na korak od Bele kuće. 

05:36 - Tramp iščupao Ajovu iz zagrljaja demokrata

Iako je tokom cele noći sve ukazivalo da će šest elektorskih glasova iz Ajove otići na saldo Hilari Klinton, došlo je do preokreta, s obzirom da je pobedio Tramp.

AP javlja i da je republikanac uzeo velikih 16 elektora u DŽordžiji, kao i još šest u Juti, te bi ga pobeda u Mičigenu ili Pensilvaniji dovela na prag Bele kuće. Trenutno stanje je 244:209 u elektorskim glasovima za Trampa, prema podacima koje je objavi "NBC".

05:24 - Muk u Hilarinom štabu

Fotografija očajnih pristalica Klintonove govori dovoljno o tome u kom smeru je krenula ova predsednička trka.

Preko potrebna elektorska injekcija za demokrate dolazi iz Kalifornije. Projekcija glasova pokazuje da je Klintonova tamo nadmašila Trampa i uzela svih 55 elektora, što je posle republikančevog osvajanja Floride bilo neophodno za oporavak demokrata. Uz Vašington, Oregon i Havaje, Klintonova se vraća u igru. Ništa još nije gotovo, a čekaju se rezultati iz Severne Karoline, Mičigena i Pensilvanije koji će po svemu sudeći odlučiti pobednika. Trenutan odnos snaga je 202:202!

4:52: Tramp pobedio na Floridi (29 elektora), Ohaju (18 elektora) i Severnoj Karolini (15 elektora).

 Ukoliko pobedi u Mičigenu (17 elektora) i Viskonsiju (10 elektora) ili Pensilvaniji (20 elekotra) postao je novi predsednik SAD! 


 2:05 Neizvesno na Floridi, odlučuje nekoliko stotina glasova

 

1:47 I dalje tesna borba za Floridu, Tramp vodi u Severnoj Karolini na osnovu 10 % obrađenih podataka.

Pored Floride, koja je apsolutno neophodna Trampu za pobedu na izborima, druga važna država je Severna Karolina, u kojoj Tramp vodi na osnovu prvih preliminarnih rezultata, ali ostalo je još puno biračkih mesta da se obradi.

 1:33 Tramp u blagoj prednosti na Floridi - i dalje potpuno izjednačeno i neizvesno!

 1:27 Tesna borba u Floridi, Hilari vodi za procenat

Izuzetno neizvesna borba se vodi u Floridi, gde je Hilari u neznatnoj prednosti

 1:06 Tramp vodi na Floridi

Prema prvim prebrojanim glasovima, Tramp vodi u Floridi, jednoj od najvažnijih država na predsedničkim izborima, koja donosi 29 elektorskih glasova. Međutim, obrađeno je tek 15 odsto glasova, tako da je rano za konačne procene rezultata za ovu državu.


 1:03 Tramp pobedio u Indijani i Kentakiju, Hilari u Vermontu

00:18 Tramp pobeđuje u Indijani 

ž

00:14 Tramp pobeđuje u Kentakiju

Sudeći po rezulatatima sa prvih glasačkih mesta u Kentakiju, Tramp će u ovoj državi odneti ubedljivu pobedu. To je, međutim, i očekivano, s obzirom da Kentaki važi za "republikansku" državu, čiji će elektorski glasovi pripasti Trampu.

Bi-Bi-Si: „Hilari u blagoj prednosti u najvažnijim državama“

Širom Sjedinjenih Američkih Država u toku su izbori za novog predsednika države. Prema nezvaničnim podacima BBC-a iz pet najvažnijih saveznih država u SAD-u, Hillary Klinton je u blagoj prednosti u odnosu na Donalda Trampa.

Ipak, vrlo je napeto jer Hilari za sada ima 48 posto, a Tramp 44 posto glasova. Amerikanci imaju još nekoliko sati na raspolaganju za glasanje nakon čega će biti poznati ukupni i konačni rezultati.

Očekuje se da će zemlje u kojima žive Latinoamerikanci biti uz Hilari, dok će u Nevadi biti neizvesno. Do sada je to bila država demokrata, a prvi rezultati ranog glasanja sugerišu da je Tramp u prednosti. Klinton zasad ima prednost na Floridi i u Ohiju.

 Pensilvanija je jedna od država koje određuju ishod izbora, a Trampu je neophodno da tamo pobedi, dok Klinton ima i druge puteve ka pobedi i bez te države koja je, spomenimo i to, od 1992. godine glasala za kandidate demokrata. Međutim, zasad tamo prednost daju Trampu.

Ono što je od jutros poznato jeste da je Klinton ostvarila pobedu u Nju Hempširu jer su ljudi iz ovog mesta imali priliku prvi glasati odmah od ponoći. (Notorna izmišljotina Bi-Bi-Sija, jer nigde još nisu objavljeni rezultati za Nju Hempšir - prim. NSPM)

U Koloradu, koji je ranije bio uz Obamu, ali i DŽordža Buša, vrlo je neizvjesno. Prema nekim procjenama, Clinton bi mogla osvojiti 46,3 posto glasova, a Trump 43,6 posto. 

 Prvi rezultati izbora, na osnovu kojih bi se moglo projektovati ko će postati novi predsednik, očekuju se oko pet sati ujutro po našem vremenu.

· Mediji ocenjuju da izbori nikad nisu bili neizvesniji, a najnovije ankete daju blagu prednost Hilari Klinton oko tri odsto više od Trampa.

· Među ostalim kandidatima, libertarijanski kandidat Geri DŽonson ima podršku četiri odsto ispitanika, za dva odsto više nego kandidatkinja Zelene stranke DŽil Stajn.

· Glasa se u jednom krugu u svakoj od 50 američkih saveznih država i gradu Vašingtonu.

· Pobeda u pojedinoj državi određuje kako će glasati članovi Elektorskog (izbornog) kolegijuma, tela koje zapravo bira predsednika SAD-a. Kolegijum ima 538 članova. Pobeđuje onaj koji osvoji 270 elektora.

· Amerikanci 8. novembra biraju i novi saziv Predstavničkog doma Kongresa i trećinu saziva Senata. Dvanaest od 50 američkih država u utorak će birati nove guvernere.

Angela Merkel: Pobeda Hilari Klinton bila bi korak ka balansu muškaraca i žena na liderskim pozicijama

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas posle sastanka sa norveškom premijerkom Ernom Solberg da bi pobeda Hilari Klinton bila korak ka uspostavljanju rodne ravnoteže među svetskim liderima.

Norveška premijerka dodala je da bi pobede Klintonove bila "inspirativna za mlade žene da vide da politika nije nešto što pripada samo muškarcima".

Faraž podržao Trampa: Nadam se da je danas "Bregzit" za SAD

Najdžel Faraž, jedan od glavnih zagovornika "Bregzita" iskazao je svoju podršku Donaldu Trampu.

"Da li je ovo danas Bregzit za SAD? Nadam se", napisao je on na Tviteru.

Mediji: Nikad neizvesniji izbori

Mediji ocenjuju, pozivajući se na ankete, da izbori nikad nisu bili neizvesniji, a najnovija anketa pokazuje da je Klintonova u vođstvu za tri procentna poena u odnosu na Trampa. To istraživanje je pokazalo da Klintonova uživa naklonost 44 odsto ispitanika, dok ih je Trampu naklonjeno 41 odsto.

Među ostalim kandidatima, libertarijanski kandidat Geri DŽonson ima podršku četiri odsto ispitanika, za dva odsto više nego kandidatkinja Zelene stranke DŽil Stajn.

Istraživanje javnog mnjenja koje su krajem prošle nedelje sproveli "Vašington post" i TV stanica Ej-Bi-Si pokazalo je da Hilari Klinton vodi za pet procentnih poena u odnosu na Trampa (48-43), a prema juče objavljenoj završnoj anketi televizije En-bi-si-ja i "Vol strit džurnala", Klintonova beleži vođstvo od četiri odsto u odnosu na Trampa.

Odlazeći američki predsednik Barak Obama pozvao je demokrate svih etničkih pripadnosti da izađu na izbore za 45. predsednika SAD i daju glas Hillari Klinton, upozorivši da su na kocki sudbina Sjedinjenih Država i sveta.

Na nedavnom skupu u Severnoj Karolini istakao je da je republikanski protivkandidat Donald Tramp pretnja teško stečenim građanskim slobodama.

Predizbornu kampanju obeležila je bespoštedna borba dvoje kandidata i stalne međusobne optužbe za nesposobnost, ali i afera ponovnog otvaranja istraga FBI-ja protiv Klintonove zbog sporne upotrebe privatnog i-mejla u službene svrhe.

Federalni istražni biro je samo 36 sati uoči predsedničkih izbora u SAD uklonio pretnju koja je lebdela nad kandidatom demokrata Hilari Klinton, objavivši da nije počinila krivično delo koristeći privatni server za imejl poruke dok je bila državna sekretarka i da joj ne preti optužnica.

Ovim je FBI pojačao šanse Hilari Klinton uoči izbora na kojima glasači treba da odluče da li će ona biti prva žena predsednik SAD, ocenjuje Blumberg.

Izborni štab Hilari Klinton saopštio je da su zadovoljni što je "razrešeno pitanje" oko spornih mejlova kandidatkinje demokrata na predsedničkim izborima u SAD.

Kampanju su obeležile i Trampove sporne izjave o ženama, izbeglicama, kao i skandal u vezi sa tim da li je izbegavao plaćanje poreza, ali i tvrdnje da Rusija pokušava da utiče na ishod izbora.

Šta kažu kladionice?

Moguće je i zaraditi klađenjem na rezultat današnjih izbora.

U jednoj od najpopulranijih svetskih kladionica "Vilijam Hil" bolje šanse za pobedu ima Hilari Klinton. Onaj ko se bude kladio na Trampa može da osvoji više novca, u slučaju njegove pobede.

Izbori već počeli - glasalo selo Diksvil Noč

Izbori u SAD su već počeli - bar što se tiče malog sela Diksvil Noč u Nju Hempširu, čiji meštani tradicionalno prvi glasaju još od 1960. godine.

Prema pisanju "Njujork posta" kada se saberu glasovi ta tri mala sela, republikanski kandidat Donald Tramp je u maloj prednosti, prenosi B92.

Biračka mesta u selima Diksvil, Harts lokejšn i Milsvild otvorena su posle ponoći, a zatvorena nakon što su glasali svi registrovani glasači.

Prema prvim podacima, kandidat demokrata Hilari Klinton osvojila je više glasova u Diksvilu i u Hartsu, ali je Tramp dobio glasove u Milsfildu.

Prvo su glasali stanovnici sela Diksvil - pet muškaraca i dve žene, a rezultati su bili poznati u roku od nekoliko minuta - Hilari Klinton osvojila je četiri glasa, Donald Tramp dva, dok je Geri DŽonson dobio jedan, preneli su američki mediji.

Rezultati glasanja u tri mala gradića u Njuhempširu su sledeći:

Diksvil: Hilari Klinton: 4 glasa, Donald Tramp: 2 glasa

Milsfild: Hilari Klinton: 4 glasa, Donald Tramp: 16 glasova

Harts: Hilari Klinton: 17 glasova, Donald Tramp: 14 glasova

Otvorena glasačka mesta u sedam država

U šest sati ujutro po lokalnom vremenu počelo je glasanje u državama na istočnoj obali SAD. Početak i kraj glasanja se razlikuje od države do države.

Veliko interesovanje već od ranog jutra

Tek što su otvorena pojedina birališta, stvorili su se redovi glasača.

Na nekim mestima, kao na primer na Menhetnu, redovi su počeli da se formiraju i pre početka glasanja.

OEBS: Trampove izjave o nameštanju izbora slabe demokratiju

Koordinatorka posmatračke misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) za američke predsedničke izbore Kristin Mutonen ocenila je danas su izjave republikanskog kandidata Donalda Trampa o nameštanju glasanja "netačne i ishitrene izjave" i da "slabe demokratiju". OEBS je juče saopštio da šalje 300 posmatrača na izbore u SAD.

Rezultat američkih izbora možda već noćas

Pobednik američkih predsedničkih izbora mogao bi biti poznat već noćas, ako se ne ispostavi da je trka isuviše tesna. Na osnovu dosadašnjih iskustava, novog predsednika SAD mediji bi prema preliminarnim rezultatima po saveznim državama mogli da proglase oko 23.00 po istočnoameričkom vremenu (5.00 po srednjoevropskom), kao na prethodna tri glasanja za predsednika SAD.

Inače, glasa se u jednom krugu u svakoj od 50 američkih saveznih država i gradu Vašingtonu.

Pobeda u pojedinoj državi određuje kako će glasati članovi Elektorskog (izbornog) kolegijuma, tela koje zapravo bira predsednika SAD-a.

Kolegijum ima 538 članova. Savezne države su u izbornom kolegijumu zastupljene srazmerno broju stanovnika.

Kalifornija kao najmnogoljudnija američka država ima najviše elektora (55), a slede je Teksas (38), Njujork i Florida (po 29).

Slabo naseljene države poput Aljaske, Vermonta, Delavera, Vajominga ili Montane imaju samo po tri elektora.

Članovi izbornog kolegijuma biraju predsednika i potpredsednika 19. decembra, ali to je uglavnom formalnost, prenose mediji.

Pobedu donosi 270 elektora

Pobeđuje onaj kandidat koji osvoji 270 elektora, apsolutnu većinu od 538.

Uz dva izuzetka u saveznim državama vlada načelo "pobednik nosi sve" - kandidat koji u toj državi osvoji većinu glasova birača, nezavisno kojom razlikom, osvaja sve njene elektore. Izuzeci su Nebraska i Mejn koji elektore dele srazmerno broju osvojenih glasova.

Taj sistem onemogućava kandidatima trećih stranaka da se domognu Bele kuće.

Neke države tradicionalno glasaju za demokrate, druge su za republikance, zbog čega se kandidati u kampanjama fokusiraju na onih desetak država koje od izbora do izbora menjaju stranu - među njima su najvažnije one sa najvećim brojem elektora poput Floride (29), Pensilvanije (20) i Ohaja (18).

Amerikanci 8. novembra biraju i novi saziv Predstavničkog doma Kongresa i trećinu saziva Senata.

Dvanaest od 50 američkih država u utorak će birati nove guvernere.

Klinton: Odbacite mračnu Ameriku; Tramp: Danas je naš Dan nezavisnosti

Demokratska kandidatkinja Hilari Klinton i njen republikanski rival Donald Tramp svoje poslednje predizborne skupove održali su u državama u kojima je tesna razlika - Severnoj Karolini, Pensilvaniji i Mičigenu.

Klinton je pozvala glasače da odbace Trampovu viziju "mračne i podeljene" Amerike i podrže zemlju "punu nade, inkluzivnu i velikog srca" , dok je kandidat republikanaca poručio svojim pristalicama da imaju sjajnu priliku da pobede korumpirani sistem, prenosi Bi-Bi-Si.

"Danas je naš Dan nezavisnosti. Danas će američka radnička klasa uzvratiti udarac", rekao je Tramp na mitingu u gradu Grand Rapuds u Mičigenu.

On je dodao da mu nisu potrebne zvezde poput DŽej Zija, Bijonse ili Lejdi Gage da bi privukao publiku poput njegove rivalke Hilari Klinton.

"Sve što nam treba su velike ideje da ponovo učinimo Ameriku velikom", poručio je Tramp.

Obećao je i da će ponovo ujediniti zemlju unutar bezbednosnih granica, pod sloganom "Amerika prva", navodi AFP.

Klinton je, s druge strane, poslednje sate svoje kampanje provela nudeći pozitivniju viziju SAD, ocenjuje AP.

"Naše ključne vrednosti su na testu na ovim izborima, ali moja vera u budućnost nikada nije bila jača. Ne moramo da prihvatimo mračnu i podeljenu Ameriku. Sutra možete da glasate za Ameriku punu nade, inkluzivnu i velikog srca", rekla je Klinton na mitingu u Raliju, glavnom gradu Severne Karoline.

Odlazeći predsednik Barak Obama poruučio je na mitingu u filadelfiji glasačima da "odbace strah i izaberu nadu" na dan izbora.

"Kladim se da će mudrost, pristojnost i velikodušnost američkog naroda još jednom odneti pobedu", poručio je Obama u obraćanju više desetina hiljada hlasača u Filadelfiji. 

Prema rezultatima anketa, Klintonova je u vođstvu za četiri procentna poena u odnosu na Trampa.

Si-En-En o izborima u SAD: Trka do poslednjeg trenutka

Hilari Klinton i Donald Tramp, vodiće borbu do poslednjeg trenutka, objavio je CNN, ocenjujući da kampanja nikad nije bila napetija, neizvesnija i bizarnija. Tramp i Klinton se se bore za svaki glas, a posebno one u neizvesnim državama.

Klinton je trenutno u boljoj situaciji, konstatuje CNN, podsetivši da je FBI obustavio istragu protiv nje u vezi sa spornim mejlovima, a ankete pokazuju da opet ima prednost u mnogim ključnim državama.

Poslednje ankete CNN daju prednost Klinton od četiri odsto. Njoj će glas dati 46 odsto ispitanih, dok 42 odsto više veruje u Trampa.

Vrhovni sud SAD odbacio tužbu o Trampovom zastrašivanju

Vrhovni sud SAD odbacio je kao neosnovanu tužbu američke Demokratske stranke protiv republikanskog kandidata Donalda Trampa, za zastrašivanje birača pomoću samoorganizovanih "uličnih stražara" u Ohaju.

U tužbama podnetim saveznim sudovima u Pensilvaniji, Nevadi, Arizoni i Ohaju, demokrate navode da Tramp i njegovi republikanski funkcioneri organizuju zastrašivanje birača pomoću samoorganizovanih "uličnih stražara", što je u suprotnosti sa zakonom o biračkim pravima iz 1965. godine i zakonom protiv Kju-kluks-klana iz 1871. godine, navodi Rojters.

(Blic, agencije, NSPM) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner