четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Трамп је 45. председник Сједињених Америчких Држава
Хроника

Доналд Трамп је 45. председник Сједињених Америчких Држава

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. новембар 2016.

Доналд Трамп нови је председник Сједињених Америчких Држава, након што је освојио 279 електорских гласова, док је противкандидаткиња Хилари Клинотон узела 218 електора. 

Да би прешао „магичну“ цифру од 270 електорских гласова колико је потребно за победу, Трамп је најпре морао да узме „неодлучне“ државе – Флориду, Северну Каролину и Охајо, што је он и учинио.

Међутим, поред тога била су му потребна и нека традиционална упоришта Демократа, и тек након што је освојио Пенсилванију, Мичиген и Висконси, што је постало познато у јутарњим часовима, Трамп је постао нови председник САД. 

 Доналд Трамп званично прогласио победу на председничким изборима у САД. Хилари Клинтон му честитала и признала пораз.

У Сједињеним Америчким Државама одржали су се председнички избори на којима је 225 милиона Американаца са правом гласа одлучивало између демократског кандидата Хилари Клинтон и републиканског Доналда Трампа. 

09:25 - Могерини: ЕУ наставља сарадњу са САД

ЕУ ће наставити да сарађује са САД поручила је данас висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федрика Могерини.

"Везе ЕУ и САД су дубље од било какве промене у политици", истакла је Могерини.

09:13 - Нобеловац: Катастрофа за Америку

Добитник Нобелове награде за економију Пол Кругман написао је како је Америка пропала држава с пропалим друштвом

08:56 - Трамп: Хвала вам!

Нови председник Америке Доналд Трамп обратио се својим бирачима и свим грађанима САД речима да ће служити свим грађанима Америке. 

08:48 - Хилари честитала!

Хилари Клинтон је ипак честитала Доналду Трампу на победи на изборима. Тиме се испоставило да су први извештаји о томе да је она "отишла да спава" ипак били непроверени.

08:44 - Подеста: Није све готово!

Џон Подеста, шеф изборне кампање Хилари Клинтон, рекао је да бројање гласова још није завршено.

08:43 - Да ли је на изборе кључно утицао - Берни Сендерс?

Доналд Трамп је попут торнада протутњао традиционално демократским државама и постао 45. председник САД! Разлози за убедљив пораз Хилари Клинтон пре свега може да тражи у сопственим редовима, и то међу гласачима Бернија Сандерса. Опширније читајте у посебном тексту.

08:41 Немачка министарка: Ово је огроман шок

Немачки министар одбране Урсула фон дер Лејен рекла је да очигледно приближавање кандидата републиканаца Доналда Трампа победи на председничким изборима у САД представља "огроман шок".

"Мислим да Трамп зна да ово нису гласови за њега, већ против Вашингтона, против система", рекла је она за мрежу АРД.

08:33 - Ускоро обраћање Трампа

Сваког тренутка очекује се обраћање Доналда Трампа, новог председника САД.

08:31 - Хилари отишла да спава

Хилари Клинтон, која је по свему судећи доживела убедљив пораз на председничким изборима у САД, није се удостојила да честита Доналду Трампу, и што је још горе, лично се захвали својим присталицама на подршци. 

08:30 - Јужна Кореја: Хитан састанак због Трампа

Јужна Кореја, једна од главних америчких савезница, сазвала је хитан састанак после вести да републикански кандидат Доналд Трамп води у председничкој трци, објавио је Фајненшел тајмс.

08:23 - Ле Пенова честитала Трампу

Лидер француске десничарске партије Марин Ле Пен честитала је данас Доналду Трампу, председничком кандидату републиканаца на изборима у САД, на све извеснијој победи.
"Честитке новом председнику САД Доналду Трампу и слободном америчком народу", написала је она на "Твитеру".

08:18 -Фале још три гласа!

Доналд Трамп је победио и у Пенсилванији и на Аљасци, после чега су му потребна још свега три електорска гласа за победу.

Заједно са 20 електорских гласова ииз Пенсилваиније и три са Аљаске, Трамп има 267 гласова. Да би и постао председник САД, потребно му је најмање 270 гласова од укупно 538 гласова електорског колегијума. Демократска кандидаткиња Хилари Клинтон засад има 215 гласова.

07:45 - Трамп хлади шампањац

Трамп је освојио још једно демократско упориште - Пенсилванију, и освојио 20 електора. За магичних 270 електора треба му још шест делегатских гласова, а с обзиром да већ има скоро недостижну предност у Висконсину (који носи 10 електора), можемо закључити да је Доналд Трамп постао 45. председник Сједињених Америчких Држава! 

07:15 - Доминација републиканаца!

Републиканаска партија освојила је већину и у Сенату, и у Представничком дому Конгреса.

Републиканци ће вероватно изгубити неколико места од свог досашњeг историјског максимума, али освојили су их довољно да наставе већ шестогодишњу доминацију.

Мада резултати гласања још стижу, републиканци су освојили најмање 218 места у Представничком дому што је више од половине укупног броја.

Демократе су рачунале да ће раздор који је председничка кандидатура Доналда Трампа изазвала медју републиканцима, довести до тога да они изгубе посланичка места, али та калкулација се показала као погрешна.

Уз то, демократама јутрос измичу шансе за преузимамо већине у Сенату, горњем дому Конгреса САД, јер су републиканци задржали кључна места у Висконсину, Северној Каролини, Индијани и на Флориди.

Демократе су републиканцима преотели једно место у Илиноису, али је исход у Висконсину изненађење јер су обе странке очекивале да ће се та држава окренути демократама.

Победа Трампа би представљала изненађујући преокрет, оценила је агенција АП.

Док се очекују резултати још из свега осам савезних држава, Трамп води са 244 освојена електора, а Хилари Клинтион има 215. За победу је потребно 270 електора.

Уколико Трамп постане председник, што делује као веома реалан епилог, биће то болан хет-трик пораза за Демократску партију и Хилари Клинтон.

07:00 - Латино популација дала осетан број гласова Трампу

Занимљив податак: Више латиноамеричких гласача гласало је за Трампа него за његовог републиканског колегу Мита Ромнија на председничким изборима 2012. Упркос тешким речима које је изнео на рачун Мексиканаца, Трампу се то очигледно није обило о главу, барем не у оној мери у којој су то очекивали пре свега у Хиларином штабу.

06:45 - Трамп се спрема за славље

Републиканац у штабу везује кравату свом сину, као да га припрема за славље које би према свим проценама требало ускоро да уследи.

Чекају се резултати из Пенсилваније, Мичигена и Аризоне, који ће по свему судећи бити пресудни. Све очи упрте су у Мичиген и Пенсилванију, који носе 16 односно 20 електора. Уколико освоји једну од те две државе, уз малтене сигурне гласове које је добио у Јути и Аризони, постаће 45. председник САД.

06:40 - Апокалиптични амбасадор Француске

Француски амбасадор у САД дао је апокалиптичну изјаву поводом све извесније победе Доналда Трампа: "Након Брегзита и америчких избора, ништа више није немогуће. Свет се руши пред нашим очима."

06:00 - Карл Билт: Готово је, Трамп побеђује!
Карл Билт, некада први високи представник за Босну и Херцеговину и бивши премијер Шведске на Твитеру је написао да је изборна трка готова.

"Трамп је освојио Висконсин и пробио такозвани 'плави зид' Клинтонове. Готово је."

05:46 - Оборен сајт за подношење захтева за имиграциону визу за Канаду

Званични канадски сајт за подношење захтева за добијање држављанства те земље оборен је услед великог броја посета из САД, пише "РТ", позивајући се на неколико америчких новинара који су ту информацију објавили на друштвеним мрежама. Разлог за ово могао би да буде изненађујући резултат по коме је Доналд Трамп на корак од Беле куће. 

05:36 - Трамп ишчупао Ајову из загрљаја демократа

Иако је током целе ноћи све указивало да ће шест електорских гласова из Ајове отићи на салдо Хилари Клинтон, дошло је до преокрета, с обзиром да је победио Трамп.

АП јавља и да је републиканац узео великих 16 електора у Џорџији, као и још шест у Јути, те би га победа у Мичигену или Пенсилванији довела на праг Беле куће. Тренутно стање је 244:209 у електорским гласовима за Трампа, према подацима које је објави "НБЦ".

05:24 - Мук у Хиларином штабу

Фотографија очајних присталица Клинтонове говори довољно о томе у ком смеру је кренула ова председничка трка.

Преко потребна електорска ињекција за демократе долази из Калифорније. Пројекција гласова показује да је Клинтонова тамо надмашила Трампа и узела свих 55 електора, што је после републиканчевог освајања Флориде било неопходно за опоравак демократа. Уз Вашингтон, Орегон и Хаваје, Клинтонова се враћа у игру. Ништа још није готово, а чекају се резултати из Северне Каролине, Мичигена и Пенсилваније који ће по свему судећи одлучити победника. Тренутан однос снага је 202:202!

4:52: Трамп победио на Флориди (29 електора), Охају (18 електора) и Северној Каролини (15 електора).

 Уколико победи у Мичигену (17 електора) и Висконсију (10 електора) или Пенсилванији (20 елекотра) постао је нови председник САД! 


 2:05 Неизвесно на Флориди, одлучује неколико стотина гласова

 

1:47 И даље тесна борба за Флориду, Трамп води у Северној Каролини на основу 10 % обрађених података.

Поред Флориде, која је апсолутно неопходна Трампу за победу на изборима, друга важна држава је Северна Каролина, у којој Трамп води на основу првих прелиминарних резултата, али остало је још пуно бирачких места да се обради.

 1:33 Трамп у благој предности на Флориди - и даље потпуно изједначено и неизвесно!

 1:27 Тесна борба у Флориди, Хилари води за проценат

Изузетно неизвесна борба се води у Флориди, где је Хилари у незнатној предности

 1:06 Трамп води на Флориди

Према првим пребројаним гласовима, Трамп води у Флориди, једној од најважнијих држава на председничким изборима, која доноси 29 електорских гласова. Међутим, обрађено је тек 15 одсто гласова, тако да је рано за коначне процене резултата за ову државу.


 1:03 Трамп победио у Индијани и Кентакију, Хилари у Вермонту

00:18 Трамп побеђује у Индијани 

ж

00:14 Трамп побеђује у Кентакију

Судећи по резулататима са првих гласачких места у Кентакију, Трамп ће у овој држави однети убедљиву победу. То је, међутим, и очекивано, с обзиром да Кентаки важи за "републиканску" државу, чији ће електорски гласови припасти Трампу.

Би-Би-Си: „Хилари у благој предности у најважнијим државама“

Широм Сједињених Америчких Држава у току су избори за новог председника државе. Према незваничним подацима ББЦ-а из пет најважнијих савезних држава у САД-у, Хилларy Клинтон је у благој предности у односу на Доналда Трампа.

Ипак, врло је напето јер Хилари за сада има 48 посто, а Трамп 44 посто гласова. Американци имају још неколико сати на располагању за гласање након чега ће бити познати укупни и коначни резултати.

Очекује се да ће земље у којима живе Латиноамериканци бити уз Хилари, док ће у Невади бити неизвесно. До сада је то била држава демократа, а први резултати раног гласања сугеришу да је Трамп у предности. Клинтон засад има предност на Флориди и у Охију.

 Пенсилванија је једна од држава које одређују исход избора, а Трампу је неопходно да тамо победи, док Клинтон има и друге путеве ка победи и без те државе која је, споменимо и то, од 1992. године гласала за кандидате демократа. Међутим, засад тамо предност дају Трампу.

Оно што је од јутрос познато јесте да је Клинтон остварила победу у Њу Хемпширу јер су људи из овог места имали прилику први гласати одмах од поноћи. (Ноторна измишљотина Би-Би-Сија, јер нигде још нису објављени резултати за Њу Хемпшир - прим. НСПМ)

У Колораду, који је раније био уз Обаму, али и Џорџа Буша, врло је неизвјесно. Према неким процјенама, Цлинтон би могла освојити 46,3 посто гласова, а Трумп 43,6 посто. 

 Први резултати избора, на основу којих би се могло пројектовати ко ће постати нови председник, очекују се око пет сати ујутро по нашем времену.

· Медији оцењују да избори никад нису били неизвеснији, а најновије анкете дају благу предност Хилари Клинтон око три одсто више од Трампа.

· Међу осталим кандидатима, либертаријански кандидат Гери Џонсон има подршку четири одсто испитаника, за два одсто више него кандидаткиња Зелене странке Џил Стајн.

· Гласа се у једном кругу у свакој од 50 америчких савезних држава и граду Вашингтону.

· Победа у појединој држави одређује како ће гласати чланови Електорског (изборног) колегијума, тела које заправо бира председника САД-а. Колегијум има 538 чланова. Побеђује онај који освоји 270 електора.

· Американци 8. новембра бирају и нови сазив Представничког дома Конгреса и трећину сазива Сената. Дванаест од 50 америчких држава у уторак ће бирати нове гувернере.

Ангела Меркел: Победа Хилари Клинтон била би корак ка балансу мушкараца и жена на лидерским позицијама

Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас после састанка са норвешком премијерком Ерном Солберг да би победа Хилари Клинтон била корак ка успостављању родне равнотеже међу светским лидерима.

Норвешка премијерка додала је да би победе Клинтонове била "инспиративна за младе жене да виде да политика није нешто што припада само мушкарцима".

Фараж подржао Трампа: Надам се да је данас "Брегзит" за САД

Најџел Фараж, један од главних заговорника "Брегзита" исказао је своју подршку Доналду Трампу.

"Да ли је ово данас Брегзит за САД? Надам се", написао је он на Твитеру.

Медији: Никад неизвеснији избори

Медији оцењују, позивајући се на анкете, да избори никад нису били неизвеснији, а најновија анкета показује да је Клинтонова у вођству за три процентна поена у односу на Трампа. То истраживање је показало да Клинтонова ужива наклоност 44 одсто испитаника, док их је Трампу наклоњено 41 одсто.

Међу осталим кандидатима, либертаријански кандидат Гери Џонсон има подршку четири одсто испитаника, за два одсто више него кандидаткиња Зелене странке Џил Стајн.

Истраживање јавног мњења које су крајем прошле недеље спровели "Вашингтон пост" и ТВ станица Еј-Би-Си показало је да Хилари Клинтон води за пет процентних поена у односу на Трампа (48-43), а према јуче објављеној завршној анкети телевизије Ен-би-си-ја и "Вол стрит џурнала", Клинтонова бележи вођство од четири одсто у односу на Трампа.

Одлазећи амерички председник Барак Обама позвао је демократе свих етничких припадности да изађу на изборе за 45. председника САД и дају глас Хиллари Клинтон, упозоривши да су на коцки судбина Сједињених Држава и света.

На недавном скупу у Северној Каролини истакао је да је републикански противкандидат Доналд Трамп претња тешко стеченим грађанским слободама.

Предизборну кампању обележила је беспоштедна борба двоје кандидата и сталне међусобне оптужбе за неспособност, али и афера поновног отварања истрага ФБИ-ја против Клинтонове због спорне употребе приватног и-мејла у службене сврхе.

Федерални истражни биро је само 36 сати уочи председничких избора у САД уклонио претњу која је лебдела над кандидатом демократа Хилари Клинтон, објавивши да није починила кривично дело користећи приватни сервер за имејл поруке док је била државна секретарка и да јој не прети оптужница.

Овим је ФБИ појачао шансе Хилари Клинтон уочи избора на којима гласачи треба да одлуче да ли ће она бити прва жена председник САД, оцењује Блумберг.

Изборни штаб Хилари Клинтон саопштио је да су задовољни што је "разрешено питање" око спорних мејлова кандидаткиње демократа на председничким изборима у САД.

Кампању су обележиле и Трампове спорне изјаве о женама, избеглицама, као и скандал у вези са тим да ли је избегавао плаћање пореза, али и тврдње да Русија покушава да утиче на исход избора.

Шта кажу кладионице?

Могуће је и зарадити клађењем на резултат данашњих избора.

У једној од најпопулранијих светских кладионица "Вилијам Хил" боље шансе за победу има Хилари Клинтон. Онај ко се буде кладио на Трампа може да освоји више новца, у случају његове победе.

Избори већ почели - гласало село Диксвил Ноч

Избори у САД су већ почели - бар што се тиче малог села Диксвил Ноч у Њу Хемпширу, чији мештани традиционално први гласају још од 1960. године.

Према писању "Њуjорк поста" када се саберу гласови та три мала села, републикански кандидат Доналд Tрамп jе у малоj предности, преноси Б92.

Бирачка места у селима Диксвил, Хартс локеjшн и Mилсвилд отворена су после поноћи, а затворена након што су гласали сви регистровани гласачи.

Према првим подацима, кандидат демократа Хилари Kлинтон освоjила jе више гласова у Диксвилу и у Хартсу, али jе Tрамп добио гласове у Mилсфилду.

Прво су гласали становници села Диксвил - пет мушкараца и две жене, а резултати су били познати у року од неколико минута - Хилари Kлинтон освоjила jе четири гласа, Доналд Tрамп два, док jе Гери Џонсон добио jедан, пренели су амерички медији.

Резултати гласања у три мала градића у Њухемпширу су следећи:

Диксвил: Хилари Клинтон: 4 гласа, Доналд Трамп: 2 гласа

Милсфилд: Хилари Клинтон: 4 гласа, Доналд Трамп: 16 гласова

Хартс: Хилари Клинтон: 17 гласова, Доналд Трамп: 14 гласова

Отворена гласачка места у седам држава

У шест сати ујутро по локалном времену почело је гласање у државама на источној обали САД. Почетак и крај гласања се разликује од државе до државе.

Велико интересовање већ од раног јутра

Тек што су отворена поједина биралишта, створили су се редови гласача.

На неким местима, као на пример на Менхетну, редови су почели да се формирају и пре почетка гласања.

ОЕБС: Трампове изјаве о намештању избора слабе демократију

Координаторка посматрачке мисије Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) за америчке председничке изборе Кристин Мутонен оценила је данас су изјаве републиканског кандидата Доналда Трампа о намештању гласања "нетачне и исхитрене изјаве" и да "слабе демократију". ОЕБС је јуче саопштио да шаље 300 посматрача на изборе у САД.

Резултат америчких избора можда већ ноћас

Победник америчких председничких избора могао би бити познат већ ноћас, ако се не испостави да је трка исувише тесна. На основу досадашњих искустава, новог председника САД медији би према прелиминарним резултатима по савезним државама могли да прогласе око 23.00 по источноамеричком времену (5.00 по средњоевропском), као на претходна три гласања за председника САД.

Иначе, гласа се у једном кругу у свакој од 50 америчких савезних држава и граду Вашингтону.

Победа у појединој држави одређује како ће гласати чланови Електорског (изборног) колегијума, тела које заправо бира председника САД-а.

Колегијум има 538 чланова. Савезне државе су у изборном колегијуму заступљене сразмерно броју становника.

Калифорнија као најмногољуднија америчка држава има највише електора (55), а следе је Тексас (38), Њујорк и Флорида (по 29).

Слабо насељене државе попут Аљаске, Вермонта, Делавера, Вајоминга или Монтане имају само по три електора.

Чланови изборног колегијума бирају председника и потпредседника 19. децембра, али то је углавном формалност, преносе медији.

Победу доноси 270 електора

Побеђује онај кандидат који освоји 270 електора, апсолутну већину од 538.

Уз два изузетка у савезним државама влада начело "победник носи све" - кандидат који у тој држави освоји већину гласова бирача, независно којом разликом, осваја све њене електоре. Изузеци су Небраска и Мејн који електоре деле сразмерно броју освојених гласова.

Тај систем онемогућава кандидатима трећих странака да се домогну Беле куће.

Неке државе традиционално гласају за демократе, друге су за републиканце, због чега се кандидати у кампањама фокусирају на оних десетак држава које од избора до избора мењају страну - међу њима су најважније оне са највећим бројем електора попут Флориде (29), Пенсилваније (20) и Охаја (18).

Американци 8. новембра бирају и нови сазив Представничког дома Конгреса и трећину сазива Сената.

Дванаест од 50 америчких држава у уторак ће бирати нове гувернере.

Kлинтон: Oдбаците мрачну Aмерику; Tрамп: Данас је наш Дан независности

Демократска кандидаткиња Хилари Kлинтон и њен републикански ривал Доналд Tрамп своjе последње предизборне скупове одржали су у државама у коjима jе тесна разлика - Северноj Kаролини, Пенсилваниjи и Mичигену.

Kлинтон jе позвала гласаче да одбаце Tрампову визиjу "мрачне и подељене" Aмерике и подрже земљу "пуну наде, инклузивну и великог срца" , док jе кандидат републиканаца поручио своjим присталицама да имаjу сjаjну прилику да победе корумпирани систем, преноси Би-Би-Си.

"Данас jе наш Дан независности. Данас ће америчка радничка класа узвратити ударац", рекао jе Tрамп на митингу у граду Гранд Рапудс у Mичигену.

Oн jе додао да му нису потребне звезде попут Џеj Зиjа, Биjонсе или Леjди Гаге да би привукао публику попут његове ривалке Хилари Kлинтон.

"Све што нам треба су велике идеjе да поново учинимо Aмерику великом", поручио jе Tрамп.

Oбећао jе и да ће поново уjединити земљу унутар безбедносних граница, под слоганом "Aмерика прва", наводи AФП.

Kлинтон jе, с друге стране, последње сате своjе кампање провела нудећи позитивниjу визиjу СAД, оцењуjе AП.

"Наше кључне вредности су на тесту на овим изборима, али моjа вера у будућност никада ниjе била jача. Не морамо да прихватимо мрачну и подељену Aмерику. Сутра можете да гласате за Aмерику пуну наде, инклузивну и великог срца", рекла jе Kлинтон на митингу у Ралиjу, главном граду Северне Kаролине.

Oдлазећи председник Барак Oбама поруучио jе на митингу у филаделфиjи гласачима да "одбаце страх и изаберу наду" на дан избора.

"Kладим се да ће мудрост, пристоjност и великодушност америчког народа jош jедном однети победу", поручио jе Oбама у обраћању више десетина хиљада хласача у Филаделфиjи. 

Према резултатима анкета, Kлинтонова jе у вођству за четири процентна поена у односу на Tрампа.

Си-Ен-Ен о изборима у САД: Трка до последњег тренутка

Хилари Клинтон и Доналд Трамп, водиће борбу до последњег тренутка, објавио је ЦНН, оцењујући да кампања никад није била напетија, неизвеснија и бизарнија. Трамп и Клинтон се се боре за сваки глас, а посебно оне у неизвесним државама.

Клинтон је тренутно у бољој ситуацији, констатује ЦНН, подсетивши да је ФБИ обуставио истрагу против ње у вези са спорним мејловима, а анкете показују да опет има предност у многим кључним државама.

Последње анкете ЦНН дају предност Клинтон од четири одсто. Њој ће глас дати 46 одсто испитаних, док 42 одсто више верује у Трампа.

Врховни суд САД одбацио тужбу о Трамповом застрашивању

Врховни суд САД одбацио је као неосновану тужбу америчке Демократске странке против републиканског кандидата Доналда Трампа, за застрашивање бирача помоћу самоорганизованих "уличних стражара" у Охају.

У тужбама поднетим савезним судовима у Пенсилванији, Невади, Аризони и Охају, демократе наводе да Трамп и његови републикански функционери организују застрашивање бирача помоћу самоорганизованих "уличних стражара", šто је у супротности са законом о бирачким правима из 1965. године и законом против Кју-клукс-клана из 1871. године, наводи Ројтерс.

(Блиц, агенције, НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер