субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руслан Стефанчук, председник Врховне раде Украјине: Кијев није вољан да призна своје руско становништво као етничку мањину, нити да му додели било каква права. Постигли смо потпуно разумевање са ЕУ о овом питању
Хроника

Руслан Стефанчук, председник Врховне раде Украјине: Кијев није вољан да призна своје руско становништво као етничку мањину, нити да му додели било каква права. Постигли смо потпуно разумевање са ЕУ о овом питању

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. новембар 2023.

Украјина није вољна да призна своје руско становништво као етничку мањину нити да му додели било каква одговарајућа права, изјавио је председник украјинског парламента Руслан Стефанчук у понедељак државној телевизији. Кијев је „постигао потпуно разумевање“ о овом питању са ЕУ, тврди он.

Прогон руског говорног подручја у Донбасу био је један од кључних разлога за предузимање војне акције у Украјини у фебруару 2022. године, наводи Москва. Русија није била сама у приговорима на третман етничких мањина у земљи. Будимпешта и Букурешт су протестовали због тога што су повређена и права етничких Мађара и Румуна.

„За сада у Украјини нема руских етничких мањина и не може их бити“, изјавио је Стефанчук у емисији током националног ТВ преноса. Говорник је инсистирао да се посебна права дају само етничкој групи у складу са „принципом међусобног поштовања“.

„Ако народ не показује поштовање, већ врши агресију на Украјину, његова права треба да буду нарушена на овом пољу“, изјавио је Стефанчук, говорећи о сукобу Кијева и Москве.

Марија Захаровa: Нациста 21. века, недостаје само Хитлеров поздрав 

Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова реаговала је на те изјаве назвавши их речима „нациста 21. века“. Једна од ретких ствари које недостају у говору украјинског званичника је Хитлеров поздрав, додала је она.

Стефанчук је у понедељак изјавио да је Кијев успео да убеди Венецијанску комисију Савета Европе и Комисију ЕУ да је његов став по том питању исправан. „Овде смо постигли потпуно разумевање“, изјавио је он. Ни Брисел ни Венецијанска комисија до сада нису коментарисали.

Раније ове године, Венецијанска комисија је охрабрила Украјину да побољша признање својих националних мањина ако се нада уласку у ЕУ. Предложене реформе су укључивале објављивање званичних државних докумената на језицима мањина, одлагање увођења украјинског као главног језика у школе, пружање услуга преводиоца на украјинским јавним догађајима и укидање квота садржаја на украјинском језику за мањинске медије. Тренутно, само 10% садржаја медијске куће може да се емитује на језику мањине.

Кијев „није спреман ни да води расправу” о давању мањинских права Русима на територији Украјине, изјавио је Стефанчук током емитовања, оптужујући Москву да је извршила „агресију” и „геноцид украјинског народа” и објашњавајући да такви људи нису могли било какве привилегије у земљи.

У јуну је потпредседница владе за европске и евроатлантске интеграције Олга Стефанишина изјавила да „појам руске етничке мањине не постоји у Украјини“. Она је такође оптужила Москву да не показује довољно интересовања за то питање да би права Руса била јасно дефинисана у Украјини.

Москва је више пута изражавала забринутост због статуса становништва које говори руски и оних који нису хтели да раскину везе са Русијом после пуча на Мајдану 2014. Такође се залагао за додељивање посебног аутономног статуса народу Донбаса у оквиру Минских споразума који су искочили из колосека.

 (РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер