субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски захтев за проширење територије поново пред УН: Наших је 1,2 милиона квадратних километара
Хроника

Руски захтев за проширење територије поново пред УН: Наших је 1,2 милиона квадратних километара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. август 2015.

Русија је данас предала Уједињеним нацијама ревидирани захтев за проширење граница њене континенталне платформе на рачун прикључења подводног гребена Ломоносов у Северном леденом океану, испуста Мендељејев, Чукотске котлине и других области на дну океана, јавиле су данас руске агенције.

Према саопштењу руског Министарства иностраних послова, захтев укључује подводна пространства приближне површине од 1,2 милиона квадратних километара.

ТАСС наводи да осим Русије на територију под Северним леденим океаном претендују Данска, Канада, Норвешка и САД, а њихов интерес последица је геолошких процена да се испод дна налази око 30 одсто неиспитаних светских залиха природног гаса и 15 одсто нафте.

"Ради заснивања права Русије у том рејону искоришћена је велика количина научних података, сакупљених током дугогодишњих истраживања Арктика", навело је Министарство, додајући да је предаја захтева важан корак за остваривање права Русије у складу са Конвенцијом УН о морском праву из 1982. године.

Москва је претензије према тој територији истакла у складу са критеријумима Конвенције УН о морском праву још 2001. године.

Три године касније захтев Русије, који се односио и на део у Охотском мору, Комисија УН је одбацила, након чега је донета одлука да се одвојено тражи прикључење тих територија.

У марту 2014. године претензије Русије на део у Охотском мору површине 52.000 квадратних километара су прихваћене.

Конвенција УН омогућава земљама да прошире економску зону, уз услов да је морско дно природни наставак континенталне платформе, односно обалског дела.

У складу са Конвенцијом, морске државе имају право да успостављају ексклузивну економску зону ширине 200 миља од обалске линије, а у случају наставка континенталне платформе, може да се прошири до 350 наутичких миља или 650 километара од обале, у оквиру који земља добија контролу над ресурсима.

Од 2005. до 2014. године руски научници спровели су комплекс геолошко-геофизичких истраживања у Северном леденом океану, како би поткрепили ревидирани захтев уз уважавање препорука Комисије.

Москва очекује да ће захтев почети да се разматра најесен.

РИА Новости подсећа да су децембра 2014. године Данска и њена аутономна територија Гренланд предали захтев УН за одредјивање спољне границе њихове континенталне платформе у Северном леденом океану, претендујући на тај начин на површину Арктика од око 900 квадратних километара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер