среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски велики муфтија Равил Гаинутдин: Циљ оних који су наручили терористички напад у концертној дворани Крокус Сити у близини Москве био је да се покваре односи између Русије и исламског света
Хроника

Руски велики муфтија Равил Гаинутдин: Циљ оних који су наручили терористички напад у концертној дворани Крокус Сити у близини Москве био је да се покваре односи између Русије и исламског света

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. април 2024.

 Циљ оних који су наручили терористички напад у концертној дворани Крокус Сити у близини Москве, био је да се покваре односи између Русије и исламског света, рекао је руски велики муфтија Равил Гаинутдин.

Гаинутдин је у понедељак разговарао на ТВ каналу Русија 24 уочи Курбан-бајрама, великог празника који славе муслимани широм света, преноси Раша Тудеј

Масакр од 22. марта, у којем је убијено 145 људи, а више од 500 повређено, догодио се током светог месеца Рамазана, када се муслимани моле и посте. Убице су приведени следећег дана док су покушавали да побегну аутомобилом у Украјину, саопштиле су власти. Наредних дана ухапшено је још осумњичених.

Починиоци су идентификовани као држављани Таџикистана, већинске муслиманске нације, рекао је муфтија, додајући да је то „шокирало муслимане не само у Русији, већ и широм света“.

„Снаге које су захтевале да се изврши овај терористички напад управо током светог Рамазана, управо рукама муслиманских синова, покушавале су да покваре односе између Русије и исламског света“, рекао је Равил Гајнутдин.

 „Терористички напад је тежак ударац за руску муслиманску заједницу“, наставио је он, истичући да се људи који су починили злочин не могу назвати верницима.

Главни муфтија је рекао да је исламски свет увек тражио светски поредак у коме се поштују суверенитет, традиција, култура и државне вере. Он је тврдио да Сједињене Државе и њихови западне присталице већ дуго покушавају да „разнесу друштво изнутра” стварањем атмосфере у којој су људи различитих вероисповести, који живе у једној земљи, „међу собом у непријатељству”.

Џихадистичка група Исламска држава Провинција Хорасан (ИСИС-К) преузела је одговорност за злочин 22. марта. Шеф ФСБ-а Александар Бортников, међутим, сугерисао је да би САД, Велика Британија и Украјина такође могле бити повезане са нападом, вероватно користећи исламисте као заступнике. Украјина и њене западне присталице негирале су било какву умешаност.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер