петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски експерт: У току је "тихи рат" за Арктик
Хроника

Руски експерт: У току је "тихи рат" за Арктик

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. фебруар 2016.

Дмитриј Солоников, политиколог, директор Института за изучавање савременог државног развоја, сматра да војне вежбе руске армије на Арктику имају двоструки значај — војници се морају обучити да преживе у ванредним ситуацијама, а реч је и о одличном маркетиншком потезу.

Једном речју, каже Солоников, човек мора да зна како да преживи у условима поларне зиме.

„Без било какве сумње све ово је важно, јер ако војска остане у овим пределима дуго, мора знати како да преживи у овим готово невероватним условима, које обичан човек тешко да може и да  замисли“, додаје он.

Са друге стране, сматра Солоников, реч је и о својеврсном маркетингу, односно стварању специфичног имиџа Русије на самом северу.

„Не само да Русија тамо има своје оружје и технику, већ показује и да се може живети у таквим условима.  Овакве вежбе показују да Руси могу и умеју користити псе или јелене као превозно средство — и то не лошије од локалног становништва. Све то је велики плус за слику коју Русија гради о себи“, сматра он.

Солоников сматра да се води тихи рат за Арктик.

„Наравно, нема директног сукоба, али се води борба ’на мишиће‘. Питање је ко ће и у ком виду ојачати своје позиције у овим поларним пределима. Мора се знати да има много заинтересованих: то су и САД и Канада и Шведска и Данска. Ниједна од наведених држава не жели да одступи од својих интереса и доминације у арктичком региону. А овде не мислим само на економску доминацију, већ најпре на војну. Зато Русија не сме да посустаје у односу на друге државе које су већ присутне на Арктику. Осим тога, с обзиром да је наша територија тамо и највећа, онда би вероватно и наше присуство требало да буде максимално“, закључио је он.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер