петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руска и немачка влада изненaђене одлуком Џенерал моторсa да не прода Опел
Хроника

Руска и немачка влада изненaђене одлуком Џенерал моторсa да не прода Опел

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. новембар 2009.

МОСКВА - Руска влада је изненађена информацијом да је амерички "Џенерал моторс" (GM) у последњем тренутку одустао од продаје "Опела" конзорцијуму канадске "Магне" и руске "Сбербанке", изјавио је секретар за штампу руског премијера Дмитриј Песков.

Одговарајући на питање радија "Ехо Москве" како је влада реаговала на вест о одлуци GM-а да своју немачку подружницу самостално реструктурира, он је додао да ће конзорцијум "Магна-Сбербанка" ускоро одржати консултације са америчким концерном и анализирати правни страну настале ситуације.

Руска влада је рачунала на успешно окончање посла, који би јој обезбедио превазилажење баријера на путу руских државних инвестиција у Европи и добијање приступа аутомобилским технологијама које би удахнуле нов живот у све слабију домаћу аутоиндустрију, пренеле су агенције.

"Сбербанка" (која је 60 одсто у власништву Централне банке Русије) је и раније указивала да јој нису потребне акције "Опела" и да само чека појаву руске аутомобилске компаније која би могла да се позабави том компанијом и примени њену технологију и искуство у организацији производње у Русији.

Највероватнијим партнером "Сбербанка" је сматрала ГАЗ, који је у саставу посрнуле империје руског милијардера Олега Дерипаске.

GM је синоћ објавио да очекује развијање бизниса у Русији, али директно са ГАЗ-ом, у заједничким пројектима.

Одлука америчког произвођача аутомобила Џенерал моторса да одустане од продаје своје европске подружнице Опела канадској компанији Магна, шокирала је и наљутила немачку владу.

Био је то и својеврстан шамар канцелару Ангели Меркел, која управо борави у посети САД.

Ангела Меркел се највише залагала за продају Опела Магни - немачка влада била је спремна да зајмом од преко шест милијарди долара подупре тај посао, првенствено зато што је канадска фирма обећала да неће затворити ниједну од четири фабрике Опела у Немачкој.

Немачки политичари су огорчени и захтевају да Џенерал моторс врати сваки цент зајма од милијарду долара који је влада у Берлину дала Опелу.

Пре два месеца, председник синдиката у Опелу оптужио је Џенерал моторс да је крив за све невоље које су снашле ту компанију и запретио да ће радници својим телима бранити фабрике, ако не буду продате Магни.

Поводом одустајања од продаје, за четвртак је заказан штрајк свих 25 хиљада радника Опела.

За разлику од немачких радника, њихове британске колеге у Воксолу су задовољне што је пропао посао са Магном, уверени да то значи да ће бити мање отпуштања.

Немачки министар економије Рајнер Брудерле је одлуку GM назвао "апсолутно неприхватљивом", док су радници "Опела", који су рачунали на побољшање услова рада после продаје руско-канадском конзорцијуму, најавили покретање штрајка.

Канадски произвођач аутоделова "Магна" је, међутим, изразила разумевање за одлуку GM-а да одустане од продаје "Опела".

"Ми ћемо наставити сарадњу са Опелом и GM-ом", рекао је извршни директор "Магне" Зигфрид Вулф.

Потпредседник  "Џенерал моторса" Џон Смит најавио је да ће у "Опеловим" европским фабрикама бити укинуто око 10.000 радних места.

Шмит је рекао да ће откази уследити како би се смањили трошкови "Опела" за око 30 процената, али није прецизирао у којим земљама и фабрикама се планирају отпуштања, пренеле су агенције.

"Опел" запошљава око 55.000 радника у Немачкој, Шпанији, Белгији, Пољској и Британији.

Амерички ауто-гигант планира да, уместо продаје, припреми план стабилизације "Опела", једне од његових европских филијала, истичући да тај процес подразумева масовна отпуштања.

Европска комисија (ЕК), за разлику од политичара који су најблаже речено изненађени овом одлуком, одговорила је засад сасвим неутрално на промену одлуке америчке компаније која жели да под својим окриљем задржи "Опел" и британски "Воксол".

Представник ЕК Џонатан Тод кратко је рекао да је ЕК, као извршно тело Европске уније, "примила к знању" одлуку ЏМ.

Аналтичари су уверени да ће GM за оздрављење "Опела" ипак морати да потражи финансијску помоћ европских влада, пошто се рачуна да је за програм стабилизације компаније потребно око три милијарде евра, а толико свежег новца нема у каси посрнуле америчке фирме.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер