Početna strana > Hronika > Rusija zabrinuta zbog pokušaja niza zemalja da oslabe svoje devizne kurseve
Hronika

Rusija zabrinuta zbog pokušaja niza zemalja da oslabe svoje devizne kurseve

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. novembar 2010.

Moskva je zabirnuta pokušajima niza zemalja da oslabe svoje devizne kurseve u cilju stimulisanja ekonomije bez usaglašavanja sa drugim partnerima. To preti destabilizacijom tržišta i može da dovede do valutnih ratova, izjavio je izvor u ruskoj delegaciji na samitu G-20 u Seulu.

Nedavno je Federalni rezervni sistem SAD odlučio da uveća u skorije vreme novčanu masu koja se nalazi u opticaju za 600 miliona dolara, neosiguranih aktivima. Ovaj korak je izazvao kritiku vodećih evropskih zemalja i zemalja u razvoju.

Lideri RF i Kine razmotrili pitanja strateškog partnerstva

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev i predsednik Kine Hu Ćintao razmotrili su na sastanku u Seulu pitanja strateškog partnerstva.

U toku sastanka Dmitrij Medvedev je predložio Hu Ćintau da uporede kalendare i planove za dalje kontakte, kao i da razmotre pitanja koja spadaju u temu razvoja strateškog parnterstva i saradnje.

Kineski predsednik je istakao da su u toku posete Dmitrija Medvedeva Kini u septembru ove godine bili postignuti važni dogovori o razvoju odnosa i jačanju strateškog partnerstva, koje je, po njegovom mišljenju, dalo impuls razvoju svestranih odnosa.

Dmitrij Medvedev: Odluke Grupe 20 treba da podstiču partnerstvo biznisa i države

Seul je nekoliko dana u centru pažnje svih svetskih medija. U glavnom gradu Južne Koreje otvara se samit Velike dvadesetorice, u čijem centru su važna svetska politička i ekonomska pitanja. Rusiju na samitu predstavlja predsednik Dmitrij Medvedev. Šef ruske države deo svojih predloga za oporavak svetske privrede već je objavio na zasedanju okruglog stola biznis-samita Uloga biznisa u osiguranju stabilne i balansirane potražnje, koji se odvija u okviru G-20. I, u prvom redu, podvukao je ruski predsednik, odluke dvadesetorice treba da postiču partnerstvo države i biznisa.

Biznis-samit tradicionalni je susret poslovnih krugova uoči zvaničnog otvaranja sastanka lidera 20 najvećih ekonomija sveta. Ovog puta na dnevnom redu biznis-foruma bilo je pitanje koje se ticalo problema malog biznisa, ozbiljno postradalog za vreme globalnog kolapsa. Ali upravo ovaj sektor ekonomije može da ublaži posledice pada, podvukao je u svom izlaganju Dmitrij Medvedev, mada u jeku krize mnoge države, i Rusija ovde nije izuzetak, pružale su podršku uglavnom velikim ekonomskim faktorima, i samim tim položaj malog biznisa se još više pogoršao.

„Uporedo sa tim kriza je podstakla države na sprovođenje efikasne politike na oporavku finansijskog sistema, čime se i bavimo, čime ćemo se baviti i danas, i sutra u Seulu. Zato moramo da pokušamo ne prosto da obnovimo uslove funkcionisanja malih i srednjih preduzeća, već i da formiramo za njih povoljniju sredinu.“

Predsednik Rusije je izjavio da ruska vlada namerava da nastavi razvoj mikrokreditiranja, što je postalo važan element finansijskog sistema. I proširivanje takvih usluga će omogućiti malom biznisu da otvori nova radna mesta, pomoći će u borbi protiv nezaposlenosti. Među efikasnim pravcima koji će omogućiti malom biznisu da stane na noge ruski lider je naveo stvaranje biznis-inkubatora, koji su se već uspešno pokazali u Rusiji.

Uoči zvaničnog otvaranja G-20 održano je takođe nekoliko bilateralnih sastanaka. Između ostalog Dmitrij Medvedev je razgovarao sa premijerom Velike Britanije Dejvidom Kemeronom. Bilo je podvučeno da su strane spremne na saradnju i naši stavovi po mnogim pitanjima se podudaraju, rekao je Dmitrij Medvedev.

„Nastavićemo ove kontakte u toku razmatranja različitih pitanja na dvadesetorici. Što se tiče međunarodnih pitanja, u polju našeg razmatranja su bili tradicionalni problemi međunarodne bezbednosti, situacija oko Irana i Severne Koreje, kao i nekih drugih žarišta, koja još postoje na planeti. Mi se slažemo da je neophodno koordinisati naše napore. Tim pre što nam je u poslednje vreme pošlo za rukom da postignemo bitan napredak u nizu pitanja, sarađujući konstruktivno. Razmotrili smo različite aspekte bilateralnih odnosa i zainteresovani smo za to da oni jačaju. Postignuti su dobri ekonomski rezultati. Ruske kompanije sa zadovoljstvom nastavljaju inicijalnu javnu ponudu na Londonskoj berzi. To treba jačati. Osim toga, dogovorili smo se da je neophodno nastaviti prelaz ka proširenju kontakata na vrhu.“

Uoči samita održani su i kratki razgovori Dmitrija Medvedeva sa predsednikom Kineske Narodne Republike Hu Ćintaom i premijerom Australije DŽulijom Gilard.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner