петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија забринута због покушаја низа земаља да ослабе своје девизне курсеве
Хроника

Русија забринута због покушаја низа земаља да ослабе своје девизне курсеве

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Москва је забирнута покушајима низа земаља да ослабе своје девизне курсеве у циљу стимулисања економије без усаглашавања са другим партнерима. То прети дестабилизацијом тржишта и може да доведе до валутних ратова, изјавио је извор у руској делегацији на самиту Г-20 у Сеулу.

Недавно је Федерални резервни систем САД одлучио да увећа у скорије време новчану масу која се налази у оптицају за 600 милиона долара, неосигураних активима. Овај корак је изазвао критику водећих европских земаља и земаља у развоју.

Лидери РФ и Кине размотрили питања стратешког партнерства

Председник Русије Дмитриј Медведев и председник Кине Ху Ћинтао размотрили су на састанку у Сеулу питања стратешког партнерства.

У току састанка Дмитриј Медведев је предложио Ху Ћинтау да упореде календаре и планове за даље контакте, као и да размотре питања која спадају у тему развоја стратешког парнтерства и сарадње.

Кинески председник је истакао да су у току посете Дмитрија Медведева Кини у септембру ове године били постигнути важни договори о развоју односа и јачању стратешког партнерства, које је, по његовом мишљењу, дало импулс развоју свестраних односа.

Дмитриј Медведев: Одлуке Групе 20 треба да подстичу партнерство бизниса и државе

Сеул је неколико дана у центру пажње свих светских медија. У главном граду Јужне Кореје отвара се самит Велике двадесеторице, у чијем центру су важна светска политичка и економска питања. Русију на самиту представља председник Дмитриј Медведев. Шеф руске државе део својих предлога за опоравак светске привреде већ је објавио на заседању округлог стола бизнис-самита Улога бизниса у осигурању стабилне и балансиране потражње, који се одвија у оквиру Г-20. И, у првом реду, подвукао је руски председник, одлуке двадесеторице треба да постичу партнерство државе и бизниса.

Бизнис-самит традиционални је сусрет пословних кругова уочи званичног отварања састанка лидера 20 највећих економија света. Овог пута на дневном реду бизнис-форума било је питање које се тицало проблема малог бизниса, озбиљно пострадалог за време глобалног колапса. Али управо овај сектор економије може да ублажи последице пада, подвукао је у свом излагању Дмитриј Медведев, мада у јеку кризе многе државе, и Русија овде није изузетак, пружале су подршку углавном великим економским факторима, и самим тим положај малог бизниса се још више погоршао.

„Упоредо са тим криза је подстакла државе на спровођење ефикасне политике на опоравку финансијског система, чиме се и бавимо, чиме ћемо се бавити и данас, и сутра у Сеулу. Зато морамо да покушамо не просто да обновимо услове функционисања малих и средњих предузећа, већ и да формирамо за њих повољнију средину.“

Председник Русије је изјавио да руска влада намерава да настави развој микрокредитирања, што је постало важан елемент финансијског система. И проширивање таквих услуга ће омогућити малом бизнису да отвори нова радна места, помоћи ће у борби против незапослености. Међу ефикасним правцима који ће омогућити малом бизнису да стане на ноге руски лидер је навео стварање бизнис-инкубатора, који су се већ успешно показали у Русији.

Уочи званичног отварања Г-20 одржано је такође неколико билатералних састанака. Између осталог Дмитриј Медведев је разговарао са премијером Велике Британије Дејвидом Кемероном. Било је подвучено да су стране спремне на сарадњу и наши ставови по многим питањима се подударају, рекао је Дмитриј Медведев.

„Наставићемо ове контакте у току разматрања различитих питања на двадесеторици. Што се тиче међународних питања, у пољу нашег разматрања су били традиционални проблеми међународне безбедности, ситуација око Ирана и Северне Кореје, као и неких других жаришта, која још постоје на планети. Ми се слажемо да је неопходно координисати наше напоре. Тим пре што нам је у последње време пошло за руком да постигнемо битан напредак у низу питања, сарађујући конструктивно. Размотрили смо различите аспекте билатералних односа и заинтересовани смо за то да они јачају. Постигнути су добри економски резултати. Руске компаније са задовољством настављају иницијалну јавну понуду на Лондонској берзи. То треба јачати. Осим тога, договорили смо се да је неопходно наставити прелаз ка проширењу контаката на врху.“

Уочи самита одржани су и кратки разговори Дмитрија Медведева са председником Кинеске Народне Републике Ху Ћинтаом и премијером Аустралије Џулијом Гилард.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер