уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија улаже у енергетику Венецуеле 20 милијарди долара
Хроника

Русија улаже у енергетику Венецуеле 20 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. септембар 2009.

КАРАКАС – Председник Венецуеле Уго Чавез је саопштио да ће руске компаније уложити у реализацију заједничких пројеката две земље за производњу нафте у појасу реке Ориноко око 20 милијарди долара, у периоду од наредне три године, преноси агенција Прајм-Тас.

Чавез је прецизирао да ће се из нових налазишта у појасу Оринока, на којима ће се ангажовати руске и венецуеланске компаније, добијати 450 хиљада барела нафте дневно.

Споразум о оснивању заједничког предузећа између руског Националног конзорцијума (ННК) и државне нафтне компаније „Петролеос Венецуела” потписан је пре десетак дана, за време боравка Чавеза у Москви.

У састав конзорцијума ННК, који је основан специјално за послове у Венецуели, ушле су водеће руске енергетске компаније - „Гаспром”, „Росњефт”, и „Лукоил”.

Рад на закључењу тог споразума трајао је, према речима венецуеланског председника, око две године. У том раздобљу сви учесници преговора су бранили властите интересе, али је на крају постигнута сагласност о свим спорним питањима, нагласио је Чавез.

Он је искористио прилику да помене и раније енергетске споразуме са САД током којих није било суштинских преговора две стране јер су, како је прецизирао, „Јенки једноставно наметали своје услове”.

Венецуела је један од водећих произвођача и извозника сирове нафте у свету, а поседује, судећи према најновијим анализама енергетских експерата, такође и огромне залихе природног гаса.

Привредна сарадња Венецуеле и Русије је нагло порасла у току минуле три године када је Чавез више пута боравио у Москви, са циљем да закључи што веће економске аранжмане и осигура набавку најсавременијег руског оружја.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер