Početna strana > Hronika > Rusija u SB UN: Dijalog Beograda i Prištine mesecima u ćorsokaku, Brisel dozvoljava Prištini da radi šta hoće
Hronika

Rusija u SB UN: Dijalog Beograda i Prištine mesecima u ćorsokaku, Brisel dozvoljava Prištini da radi šta hoće

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. maj 2017.

Raspravu ambasadora država-članica SB UN o situaciji na KiM obeležili su suprotstavljeni stavovi o potrebi daljeg angažovanja Unmika, statusu i napretku Kosova, ali i jednoglasan poziv na nastavak dijaloga Beograda i Prištine.

Dok su Rusija i Kina istakli potrebu daljeg snažnog angažovanja Misije UN na Kosovu, SAD i zapadne zemlje su ocenile da je Unmik potrebno postepeno gasiti, a izveštaje o KiM prorediti.

Predstavnik Rusije u UN Vladimir Sofronkov upozorio je danas da je dijalog Beograda i Prištine već mesecima u ćorsokaku, da su odnosi između Beograda i Prištine pogoršani i da nema poverenja, a odsustvo pritiska Brisela vodi ka tome da Priština radi šta hoće i ne bira reči.

Takođe, rekao je on, neprihvatljivo je prebacivati odgovornost za situaciju u dijalogu na Srbiju, jer je situacija obrnuta.

Safronkov je, takođe, upozorio da je formiranje vojske Kosova u direktnoj suprotnosti sa Rezolucijom 1244, kao i da su odluke kosovskog parlamenta u vezi procesa protiv Ramuša Haradinaja u Francuskoj, jednako opasne.

To je, prema njegovim rečima, ilustracija dvostrukih standarda kada je reč o stranama u sukobu u bivšoj Jugoslaviji.

„Nismo iznenađeni odugovlačenjem istraga o zločinima Oslobodilačke vojske Kosova“, rekao je Safronkov, podsećajući da je od izveštaja Dika Martija prošlo više od šest godina.

Euleks mora da osigura nepristrasan pristup procesima, što, kako je rekao, Haški tribunal nije uspeo da uradi, podsetivši da je Haradinaj pred tim sudom dva puta oslobođen, a poznato je koliko je svedoka protiv njega nestalo ili nastradalo.

On ukazuje da politička kriza u pokrajini pokazuje stanje kosovskih institucija, podseća na fizičke napade na Srbe, otimanje i uništavanje imovine, i slučaj imovine SPC u Dečanima uprkos odluci suda.

Radikalizam i regrutovanje boraca koji odlaze na Bliski istok da se bore na strani DAEŠ-a takođe je jedan od problema, kaže Sofronkov.

Sofronkov: Kontraproduktivno je smanjiti osoblje i budžet Unmika

„Zbog svega toga je kontraproduktivno smanjiti osoblje i budžet Unmika. Unmik ima ključnu ulogu na Kosovu. Zato nema potrebe da se menja praksa kvartalnih sastanaka u SB UN“, zaključio je on.

Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i razume zabrinutost Srbije po pitanju Kosova, rekao je ambasador te zemlje pri SB UN.

Predstavnik te zemlje je ocenio da je bezbednosna situacija na Kosovu ostala relativno stabilna, ali je dodao da neka pitanja ostaju nerešena.

Takođe je izrazio nadu da će sve strane ostati posvećene opštem pravcu političkog rešavanju pitanja i primeniti što pre postignute dogovore.

Kina smatra da SB UN treba da zadrži svoju pažnju na Kosovu, i podržava Unmik.

SAD: Unmik je ispunio svoju misiju, treba ga smanjiti

Predstavnica SAD Mišel Sison pozvala je na smanjenje Unmika, koji je, kako je ocenila ispunio svoju misiju s obzirom na napredak Kosova tokom proteklih 18 godina i dodala da period izveštavanja o radu Misije treba produžiti sa tromesečnog na šestomesečni ili još duži vremenski raspon.

„SAD i sve veći broj članica SB smatraju da Misiju UN treba polako gasiti jer je ispunila svoj mandat“, rekla je ona.

Prema njenim rečima, Unmik i dalje ima previše osoblja i sredstava i zato čudi što Misija UN nastavlja da traži sredstva za programe poput vladavine zakona i ljudskih prava, koji su već postali suvišni, s obzirom na rad Euleksa i napredak postignut na KiM.

Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, SAD pozivaju dve strane da primene postignute sporazume i da aktivnije rade na normalizaciji odnosa, dodala je predstavnica te države.

Osvrćući se na događaje Račku o kojima je govorila ministarka Kuburović, ona je rekla da su tela u Račku svedočanstvo o zločinima koji su se tamo dogodili, a da su forenzički izveštaji međunarodnih posmatrača iz tog vremena bili jasni, pozvavši na „uzdržanost od ovakve vrste istorijskog revizionizma“.

Ona je takođe pozvala aktuelne lidere u regionu da izbegavaju zapaljivu retoriku i da se usredsrede na ekonomski razvoj.

„Granice na Balkanu su definisane i čvrste“, zaključila je ona i ponovila podršku članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama, uključujući UN.

(Sputnjik, Tanjug)

    

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner